Czym się kierować wybierając kredyt konsolidacyjny?

Łatwość zaciągania kredytów sprawia, że wielu z nas zadłuża się ponad swoje możliwości. Coraz częściej korzystamy z takich rozwiązań jak kredyt gotówkowy, karta kredytowa, limit w koncie oraz zakupy na raty.

Niestety, kiedy mamy do spłacenia kilka różnych rat każdego miesiąca, często pojawia się problem. Zaczyna nam brakować pieniędzy, a łączna suma zobowiązań przerasta nasze możliwości finansowe.

W przypadku dłużników zaciągających kredyty istnieje kilka metod obliczania zobowiązań dłużnych. Najczęściej stosowaną opcją rozliczenia pożyczki zagrożonej jest podpisanie nowej umowy pożyczki konsolidacyjnej. Ta procedura pozwala zmniejszyć nadpłatę w ramach istniejących umów. Najbardziej korzystnym rozwiązaniem w przypadku zadłużenia z tytułu pożyczki jest pożyczka konsolidacyjna. Kredyt konsolidacyjny ranking 2019 pozwala na zapoznanie się z najbardziej wiarygodnymi i popularnymi organizacjami kredytowymi.

Nie wpadajmy jednak w panikę i nigdy nie dopuszczajmy do powstania zaległości w płatnościach. Ratunkiem w tej trudnej sytuacji jest konsolidacja. Warto wiedzieć czym jest kredyt konsolidacyjny i jakie aspekty wziąć pod uwagę przy jego wyborze.

Na czym polega konsolidacja?

Taka pożyczka to bardzo specyficzny rodzaj kredytu. Służy on do pokrycia aktualnych zobowiązań kredytobiorcy. To idealne rozwiązanie dla osób, które mają zobowiązania obejmujące kilka różnych rat. Dzięki konsolidacji wszystkie nasze zobowiązania kredytowe zostają za nas spłacone przez bank, a nam pozostaje do uiszczania jedynie rata miesięcznie. Raty kredytu konsolidacyjnego są niższe aniżeli suma rat naszych poprzednich zobowiązań finansowych, ponieważ wydłużeniu ulega okres kredytowania. W przypadku pożyczki tego rodzaju klient nie dostaje kredytowanych środków- pieniędzmi w całości zarządza bank- po prostu za ich pomocą spłaca nasze zadłużenie u innych wierzycieli. Jeśli potrzebna nam jest dodatkowa, gotówka możemy wnioskować o przyznanie kredytu konsolidacyjnego w kwocie większej niż suma naszych długów. Bank przyzna nam takie środki, jeśli pozwoli na to nasza zdolność kredytowa. W ten sposób oprócz pieniędzy przeznaczonych na spłatę starych rat dostaniemy też środki na bieżące wydatki w gotówce lub przelewem na konto bankowe.

Co wziąć pod uwagę wybierając kredyt konsolidacyjny?

Taki rodzaj kredytu oferuje wiele banków i instytucji finansowych. Zanim podejmiemy decyzję o wyborze konkretnego z nich, warto porównać oferty dostępne na rynku. Pomoże nam w tym porównywarka kredytowa.

Poznaj – Sytuacja frankowiczów w sporach z bankami

Kwestie, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę to:

  • maksymalna kwota kredytu- niektóre banki mogą oferować mniejszą kwotę, niż ta potrzebna nam na całkowitą spłatę zobowiązań.
  • długość okresu kredytowania- im dłuższy dostępny okres kredytowania, tym mniejsza będzie nasza rata i łatwiej będzie nam uzyskać kredyt.
  • wszystkie koszty kredytu- składają się na nie tylko same odsetki kredytowe, ale również opłaty przygotowawcze, koszty administracyjne oraz prowizja. Tutaj różnice pomiędzy poszczególnymi ofertami kredytowymi mogą być znaczne, dlatego warto dokładnie przeanalizować tę kwestię.
  • możliwość kredytowania ponad sumę zobowiązań do pokrycia. Jeśli potrzebujemy dodatkowej gotówki, sprawdźmy, czy interesująca nas oferta umożliwia pozyskanie dodatkowych środków w gotówce, ponad kwotę naszych zobowiązań.
  • opcje dodatkowe. Kredyty konsolidacyjne to z reguły zobowiązania długoterminowe (nawet do 180 miesięcy), korzystne jest więc znalezienie takiej oferty, która zakłada tak zwane wakacje kredytowe. Jest to możliwość czasowego zawieszenia spłaty rat (z reguły mamy taką możliwość raz w całym okresie kredytowania na okres nie dłuższy niż 3 miesiące, jednak oferty poszczególnych instytucji finansowych mogą się znacznie różnić w tym zakresie).

Poznaj, czytaj również – Ludzie pożyczają online pieniądze. Co myśleć o tych ofertach?

Pamiętajmy, że choć konsolidacja może nas uratować w trudnych okolicznościach, nie jest to niestety rozwiązanie, dzięki któremu rozwiążemy wszystkie nasze problemy. Banki, jeśli mamy odpowiednią zdolność kredytową, bez problemu udzielą nam kredyty na pokrycie takich zobowiązań jak pożyczki gotówkowe z różnych źródeł oraz raty zakupowe. Obecnie większość banków udziela również konsolidacji na spłatę pożyczek pozabankowych (chwilówki, szybkie pożyczki). Jednak raczej nie zostanie nam udzielony kredyt konsolidacyjny na spłatę kredytów zaciągniętych na działalność gospodarczą, zadłużenia kart kredytowych, kredyt hipoteczny lub mieszkaniowy oraz na pokrycie kredytu konsolidacyjnego zaciągniętego w innym banku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *