Nauka Gry na Pianinie – Dlaczego Warto

Gra na instrumentach muzycznych, w tym gra na pianinie, jest umiejętnością, która początkującemu może wydawać się niezwykle skomplikowana i trudna do opanowania. Tymczasem, dzięki nowoczesnym metodom nauczania, może okazać się wspaniałym hobby i sposobem spędzania wolnego czasu.

Ale dzięki ćwiczeniom możemy osiągnąć więcej niż tylko satysfakcję. Co takiego? Dlaczego warto uczyć się gry na pianinie?

  nauka gry na pianinie

  1. Pozytywny wpływ na samopoczucie

Słuchanie ulubionych utworów muzycznych daje nam poczucie zadowolenia i poprawia nasz humor. Odczucie przyjemności potęguje się, kiedy to za sprawą naszych umiejętności powstaje muzyka. Gra na pianinie bezpośrednio przyczynia się do wytwarzania przez nasz mózg hormonu szczęścia – dopaminy. Czujemy się więc szczęśliwsi.

Nie bez przyczyny pianiści w czasie gry sprawiają wrażenie oazy spokoju – gra na pianinie ma moc wyciszania emocji, uspokajania i relaksowania. Pozwala na osiągnięcie stanu całkowitego skupienia na wykonywanej czynności. Jeśli więc jesteś osobą na co dzień żyjącą w pośpiechu i stresie, lekcje gry na pianinie pozwolą Ci zapomnieć o napięciu, rozluźnić się i wyciszyć.

Z drugiej strony, jak wykazały badania przeprowadzone w 2011 roku, gra na pianinie redukuje w organizmie człowieka poziom kortyzolu – hormonu stresu. Poprawia więc samopoczucie aż na dwóch płaszczyznach. Kurs może rozpocząć każdy, jeśli dopiero zaczynasz, nauczyciel wybierze dla Ciebie nuty na pianino dla początkujących.

2. Satysfakcja

Z pewnością początki będą nieco trudne – nauka gry na pianinie będzie wymagała od Ciebie przyswojenia wielu nowych wiadomości i umiejętności. Pierwszymi z nich jest poznanie zapisu nutowego, dźwięków oraz ich brzmienia, a także poznanie samego pianina i nauka jego “obsługi”. Będziesz więc musiał opanować technikę używania klawiszy i pedałów. Kiedy jednak przyswoisz sobie te podstawy, a spod Twoich palców popłyną pierwsze takty “prawdziwej” muzyki, poczujesz niekłamaną satysfakcję i zapał do dalszej nauki.

3. Dyscyplina i systematyczność

Jak głosi stare porzekadło – bez pracy nie ma kołaczy. Jeśli więc rzeczywiście pragniesz opanować sztukę gry na pianinie, będziesz musiał nauczyć się systematyczności i narzucić sobie dyscyplinę. I choć, jak zawsze, na początku może być Ci trudno, szybko wejdzie Ci to w krew. Co ciekawe, dzięki temu możesz uporządkować całe swoje życie – porę porannego wstawania i nocnego zapadania w sen, pory posiłków oraz pracy i innych aktywności.

Nauka gry na pianinie jest więc wskazana dla każdego, ale szczególnie dla osób chaotycznych, niezdyscyplinowanych i oczywiście – dzieci.

lekcja gry na pianinie

4. Stymulacja mózgu

Choć możliwości ludzkiego mózgu są ograniczone, to jednak przeciętny człowiek nie wykorzystuje ich w pełni. Ucząc się gry na pianinie, ćwiczysz swój mózg. Motywujesz go do pracy, dzięki której znacznie zwiększa on swoje kompetencje. Nie bez powodu muzycy są o wiele bardziej kreatywni od osób, które nigdy nie zasiadły do instrumentu. Gra na pianinie angażuje do pracy obydwie półkule mózgu równocześnie, podczas gdy na co dzień najczęściej używamy ich zamiennie, w zależności od potrzeby. Oznacza to, że zyskujemy całkiem nowe możliwości – większą kreatywność i umiejętność skupienia się na wielu czynnościach równocześnie. To może mieć pozytywny wpływ na całe Twoje życie.

5. Nowi znajomi

Od dawna wiadomo, że wspólna pasja łączy ludzi. A pasja tak silna jak miłość do muzyki – spaja z niezwykłą siłą. W czasie swojej nauki poznasz wielu ludzi – instruktorów, innych kursantów i doświadczonych muzyków. Być może będziesz miał okazję wyjeżdżać na konkursy i turnieje, dzięki którym poznasz nie tylko lokalne, ale także ogólnopolskie a nawet międzynarodowe społeczności pianistów. To wspaniała okazja do poznawania nowych ludzi i nawiązywania inspirujących, trwałych relacji z nimi. Poszerzysz więc grono swoich znajomych, wśród których zawsze będzie o czym rozmawiać.

To tylko kilka z wielu powodów, dla których warto uczyć się gry na pianinie. Dzięki nowoczesnym metodom nauczania wykorzystującym naturalne zdolności człowieka do uczenia się oraz wrodzone wyczucie rytmu, nauka może okazać się wspaniałą przygodą, a być może nawet sposobem na życie.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *