Kierunkowskaz – włączyć czy nie?

Z biegiem lat nasza cywilizacja coraz bardziej się rozwija. Telefony komórkowe mają coraz nowsze zastosowania. Mimo nowinek technologicznych wiele osób i tak potrafi je obsługiwać.

Jednak jeśli chodzi o jakiekolwiek innowacje w systemach informowania swoich zamiarów na drodze, wszystko jakby (prócz dodania kierunkowskazów w lusterkach), stanęło w miejscu.

Od prawie 100 lat sygnalizowanie zmiany kierunku jazdy odbywa się za pomocą kierunkowskazów. Jednak przez te kilka dekad przekazywanie informacji na drodze niewiele się poprawiło.

Obecnie w większości nowych pojazdów włącznikami kierunkowskazów zarządza elektronika, jednak moim zdaniem nie jest ona tak precyzyjna, jak przełączniki mechaniczne.

Przykładowo w starszych pojazdach, z mechanicznym przełącznikiem kierunkowskazów, istnieje możliwość szybkiego włączenia i wyłączenia sygnalizatora.

Zobacz kiedy prawidłowo włączać kierunkowskaz

http://www.poradniki24h.pl/2372/prawidlowo-wlaczac-kierunkowskaz/

W nowszych pojazdach, często z powodu niepotrzebnie użytej elektroniki i kilkustopniowego przełącznika, nierzadko kierunkowskazy mrugają wbrew woli kierowcy. Manewr został już zakończony, a „migacz” nadal daje znak o zamiarze zmiany kierunku. Dezorientuje to pozostałych uczestników ruchu drogowego i sprawia na nich wrażenie, że mają do czynienia z niepewnym, nieobliczalnym lub trudnym do przewidzenia kierowcą.

Powodem takich sytuacji są przełączniki z kilkoma pozycjami włączania. Kiedy musimy je szybko włączyć, nie ma czasu na czułe ustawianie włącznika w danej pozycji tak, aby kierunkowskaz zamrugał nam wymaganą liczbę razy. Przełącznik kierunkowskazów powinien mieć jeden stopień włączania, a nie kilka, jak stosuje się to w przełącznikach wycieraczek. Jestem zdania, że włączniki tych sygnalizatorów, wraz z elektroniką, przyczyniają się wielu kierowcom do pogorszenia zadowolenia z użytkowania danego pojazdu.

Wygląda to na to, że z jednej strony podnosi się bezpieczeństwo w ruchu drogowym, a z drugiej – ze względu na koszty produkcji pojazdów – obniża. W coraz to nowszych pojazdach instaluje się wiele różnych wynalazków, mających ułatwić ich obsługę, jednak zamiast tego te innowacje i udogodnienia często utrudniają kierowcom skupienie się na jeździe.

Na świecie obowiązują różne przepisy ruchu drogowego, różne są przekonania odnośnie sposobu budowy dróg i ich oznaczania znakami pionowymi czy poziomymi. Jest też wiele definicji zmiany kierunku jazdy oraz sposobów jej sygnalizowania.

Nietrudno sobie wyobrazić kolizje i wypadki spowodowane brakiem informacji o zmianie kierunku jazdy. Takie sytuacje czyhają na nas wszędzie. Taką zmianę powinniśmy sygnalizować w każdym miejscu – jadąc po targowisku, jadąc drogą, gdzie wydaje nam się, że jesteśmy sami, a czasami nawet na własnym podwórku.

Kierunkowskaz

– włączyć czy nie?

Uniwersalne zasady włączania kierunkowskazów

[buybox-widget category=”book” ean=”9788381192507″]

Ebooki123

Księgarnia internetowa z e-bookami http://www.ebooki123.pl

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Only registered users can comment.