Czynniki sprzyjające rozwojowi osteoporozy

Za główne przyczyny rozwoju osteoporozy zwykło się przyjmować wiek oraz hormony. Ma to oczywiście swoje uzasadnienie w medycznych statykach, z których jasno wynika, iż zdecydowaną większość chorych na osteoporozę stanowią kobiety mające za sobą okres menopauzy.

  • utrata masy kostnej i rozwój osteoporozy wiąże się z wiekiem
  • czynnikiem zwiększającym ryzyko pojawienia się osteoporozy są hormony
  • na stan kości bardzo duży wpływ ma dieta
  • osteoporoza jest jedną z tych chorób, która bardzo lubi osoby prowadzące siedzący tryb życia

 

Błędem jest jednak twierdzenie, że osoby młode oraz panowie są wolni od problemów związanych z utratą masy kostnej. Często zapomina się o tym, że osteoporoza, podobnie jak wiele innych chorób, może rozwijać się pod wpływem wielu różnorodnych czynników. Nie tylko wiek, ale i styl życia mogą przyczynić się do jej ataku. Czego zatem należy unikać w trosce o zdrowie swych kości? Jakie czynniki mogą zwiększyć ryzyko zachorowania?

Wiek a utrata masy kostnej

W wielu przypadkach utrata masy kostnej i rozwój osteoporozy wiąże się z wiekiem. To, że z wiekiem kości stają się coraz słabsze, jest zjawiskiem normalnym. To proces biologiczny, który nie musi oznaczać automatycznie stanu chorobowego. Naturalny ubytek masy kostnej, następujący z wiekiem, może stać się jednak niebezpieczny w chwili, gdy towarzyszą mu niedobory wapnia w diecie oraz brak ruchu.

 

Jak skutecznie chronić się przed osteoporozą? http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/jak-skutecznie-chronic-sie-przed-osteoporoza/

Wpływ hormonów na kości

W przypadku kobiet czynnikiem zwiększającym ryzyko pojawienia się osteoporozy są hormony, a raczej zmiany zachodzące w gospodarce hormonalnej z wiekiem. Ten problem dotyczy przede wszystkim kobiet w okresie menopauzy. Głównym problemem jest w takim przypadku niedobór estrogenów. Gdy jajniki przestają aktywnie pracować, spada ich ilość. Można się przed negatywnymi skutkami niedoboru estrogenów chronić dzięki coraz chętniej stosowanej w Polsce hormonalnej terapii zastępczej.

Estrogeny i problemy związane z okresem przekwitania nie są jednak jedynymi czynnikami związanymi z gospodarką hormonalną, które mogą sprzyjać chorobie kości. Wiadomo, że i zaburzenia hormonalne związane z innymi dolegliwościami (m. in. z chorobami tarczycy) mogą mieć poważny wpływ na stan kości oraz na rozwój osteoporozy.

 

Błędy żywieniowe a stan kości

Na stan kości bardzo duży wpływ ma dieta. W przypadku osteoporozy największym problemem są niedobory wapnia. Mogą one być z jednej strony skutkiem źle opracowanej diety, z drugiej – efektem zaburzeń związanych z procesem trawienia. W profilaktyce osteoporozy zdrowia, urozmaicona dieta, w której zawsze znajdzie się miejsce na nabiał i produkty mleczne, jest bardzo ważna.

 

Ruch to zdrowe kości

Osteoporoza jest jedną z tych chorób, która bardzo lubi osoby prowadzące siedzący tryb życia. Brak ruchu to często popełniany błąd, za który muszą z wiekiem odpokutować kości. Codzienna gimnastyka lub spacer to najlepsze metody, by w naturalny sposób wzmocnić kości i uchronić się przed problemem zbyt szybkiej utraty masy kostnej. Ruch pozwala jednocześnie zachować w dobrej formie mięśnie, które podpierają ludzki szkielet. To bardzo ważne, gdyż im mocniejsze mięśnie, tym mniej problemów pojawiających się już w chwili stwierdzenia problemów z osteoporozą.

 

Inne czynniki sprzyjające rozwojowi osteoporozy

Warto pamiętać, że wiele lekarstw oraz używek może mieć istotny wpływ na stan kości. Z używek szczególnie niebezpieczna dla kości jest kawa, podobnie zresztą jak papierosy. Warto zatem z nich zrezygnować w trosce o swe zdrowie. Ostrożnie trzeba postępować również z lekami, ponieważ wiele z nich może prowadzić do zaburzeń związanych z przemianą materii i utrudniać wchłanianie wapnia. Szczególnie niebezpieczne jest długotrwałe branie leków. Równie niebezpieczna może być nadwaga oraz niedowaga, w szczególności ta, która jest efektem zbyt rygorystycznych diet odchudzających. W grupie czynników, które mogą dodatkowo zwiększać ryzyko pojawienia się osteoporozy, znajdują się również inne choroby. Szczególnie groźna dla kości może być cukrzyca, wiele problemów z osteoporozą może wiązać się także z zaburzeniami pracy tarczycy.

Reumatologia BEZ TAJEMNIC

Ta strona powstała aby każdy, kto ma reumatoidalne zapalenie stawów, mógł poznać przyczyny wywołujące tę chorobę oraz różne metody prowadzące do jej wyleczenia.

http://doktorjarek.pl/

[buybox-widget category=”book” ean=”9788379006656″]

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *