BiznesKultura i sztukaRozrywka

Nowoczesne malarstwo to dobry pomysł na inwestycję

Sztuka od zawsze towarzyszyła ludziom. Powstawała przez wieki opowiadając prawdę o człowieku i jego otoczeniu. Dotyczyła: emocji, odczuć, przekonań, przemian politycznych i postępu cywilizacji.

Poza wspaniałymi walorami o charakterze estetycznym z całą pewnością dzieła sztuki przedstawiają olbrzymią wartość o zarysie ekonomicznym. Z tego powodu stanowi ona również obszar inwestycyjny. Przesądza o tym niepowtarzalność danego dzieła oraz potęga nazwiska jego twórcy.

ROZSĄDNA INWESTYCJA
Dobrym pomysłem na lokatę długoterminową jest inwestowanie w obrazy współczesne. Nie jest jednak łatwo zainwestować w tak delikatną gałąź sektora biznesowego, bowiem tego typu działania wymagają olbrzymiej, eksperckiej wręcz wiedzy. Aby mieć stuprocentową gwarancję, że zakupiliśmy oryginał, warto odwiedzić renomowany dom aukcyjny. Zanim jednak podejmiemy współpracę z tego typu podmiotem, trzeba wiedzieć, czego dotyczy ta dziedzina. Pomoże to w ukierunkowaniu dążeń oraz określeniu celu – czy zależy nam tylko na inwestycji, czy też chcielibyśmy zakupić dzieło sztuki ze względów typowo estetycznych.

DZIEJE WSPÓŁCZESNEGO MALARSTWA W ZARYSIE
Współczesne malarstwo to dorobek, który bierze swój początek w połowie XX wieku. Na jego tożsamość składają się takie nurty, jak – dadaizm, surrealizm oraz abstrakcjonizm. Zerwanie z konserwatywnym podejściem do artyzmu, wolność, kwestionowanie ułożonej logiki świata – to jest charakterystyczne dla dzieł wpisujących się w kanon współczesnego malarstwa. Dla tej epoki znamienne będą również cechy konstruktywizmu. Odchodzi się tu zatem od tak zwanych dzieł – przedstawiających. Wszelkiego rodzaju abstrakcje, symbolika i odrzucenie porządku w dużej mierze przyczyniły się do wyodrębnienia tej gałęzi sztuki.

JAK KUPIĆ WARTOŚCIOWY OBRAZ?
Dla kogoś, kto nie jest znawcą sztuki dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy domu aukcyjnego. Tu wystawiane są oferty wraz z katalogami.
Dodatkową pomocą będzie zasięgnięcie opinii niezależnego eksperta. Nie tyle dotyczy to dzieł oferowanych przed domy aukcyjne, co będzie olbrzymim wsparciem w wyłowieniu tak zwanych: „ perełek”, które często pozyskać można z prywatnych kolekcji.

EKSPERT OD SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ
Rzeczoznawca tak zwany – ministerialny to podmiot, który wydaje ekspertyzę dającą gwarancję, że zakup jest solidny. Dobrze jest zastanowić się nad tego rodzaju wsparciem, gdyż znawcy mówią, że na zakupie arcydzieła można w perspektywie długoterminowej zarobić nawet jedną trzecią wartości więcej. Jest to zatem znakomita alternatywa dla lokowania kapitału w nieruchomości.

WIELKIE NAZWISKA
Warto wiedzieć, co składa się na powodzenie takiego projektu. Tu bez wątpienia zaś na pierwszym miejscu liczyć się będzie renoma autora. Topowym nazwiskiem będzie na przykład Tamara Łempicka, czy też Zdzisław Beksiński. Lista wybitnych twórców oraz owoców ich pracy nie jest enumeratywnie zamknięta. Zawsze przecież na światłu dziennemu ukazać się może cudo, którego dotąd nie znała ludzkość i potrzeba będzie tęgiej głowy, która zbada prawdę o pochodzeniu obrazu.

AUKCJE SZTUKI DAJĄ PEWNOŚĆ
O wiele prościej wygląda zakup dzieła sztuki za pomocą wspomnianego już domu aukcyjnego. Tu licytacja odbywa się na żywo, telefonicznie, jak też można ją zlecić zatrudnionemu tam specjaliście. Jeśli projekt zakończy się powodzeniem, wraz z dziełem do rąk nabywcy powędruje certyfikat będący dowodem na autentyczność utworu.

ZE SZTUKĄ ZA PAN BRAT
Nieżalenie jednak od tego, czy chcemy nabyć obraz z czysto materialnych pobudek, czy też dla ozdoby naszego domu, warto sprawić sobie taką przyjemność. Piękno i sztuka podnosi jakość życia i uszlachetnia ludzką duszę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *