Wybór i pielęgnacja podbitki dachowej

Podbitka dachowa to niezwykle ważny element konstrukcji budynku, na który jednak często nie zwracamy szczególnej uwagi. Jeszcze niedawno bardzo rozpowszechnione było wykorzystywanie w tym celu tworzyw sztucznych – zwolennicy tego rozwiązania podkreślali, że drewno, z racji swoich właściwości, jest podatne na działanie czynników zewnętrznych. Dziś tendencja się odwraca i doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że dzięki odpowiedniej konserwacji możemy zapewnić naszej podbitce niebywałą trwałość oraz – co niezmiernie ważne – naturalny i stylowy wygląd. Aby móc cieszyć się nią przez długie lata, warto poświęcić odrobinę czasu wyborowi odpowiedniego materiału oraz jego konserwacji.

Wybór podbitki dachowej

Do zalet drewna nie trzeba nikogo przekonywać. Jest w pełni naturalne, człowiek otaczał się nim od zawsze, nie bez przyczyny kojarzy się z domowym ciepłem oraz bezpieczeństwem. Niezwykle stylowo prezentuje się w każdym projekcie architektonicznym, potrafi dodać charakteru nawet najprostszej konstrukcji. Nie powinniśmy się więc ograniczać – ten wspaniały materiał możemy wykorzystywać niemal wszędzie. Dzięki nowoczesnej technologii nie musimy obawiać się także o jego nietrwałość. Zazwyczaj podbitki wykonuje się z drewna świerkowego lub modrzewia, z desek o grubości od 14 do 19mm. Ten element, dzięki swojemu położeniu, nie jest szczególnie narażony na działanie czynników atmosferycznych, więc – w przeciwieństwie do np. elewacji – nie musimy się martwić o szczególne formy jego zabezpieczenia. Dzięki zastosowaniu podbitki drewnianej budynek oddycha (nie umożliwia tego podbitka z PCV), a dach oraz poddasze są doskonale zabezpieczone. Podczas wyboru odpowiednich desek powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich parametry – zawsze wybierajmy produkty suszone komorowo i heblowane. Wyposażenie w pióro i wpust pozwoli z kolei znacznie ułatwić montaż oraz zniwelować problemy wynikające z pracy drewna.

Impregnacja podbitki drewnianej

Dzięki swojemu usytuowaniu podbitka drewniana nie będzie wymagała wielu zabiegów. Podstawową impregnację przeprowadzamy podczas montażu. Specjalnym środkiem impregnującym pokryjmy deski z obu stron, najlepiej dwukrotnie. Kolejną warstwę nanieśmy już po zamontowaniu elementów. Nie oszczędzajmy na preparacie. Tylko profesjonalne i półprofesjonalne produkty odpowiednio zabezpieczą naszą podbitkę i pozwolą cieszyć się nią przez długie lata. To jednorazowy wydatek, który może uchronić nas przed znacznie większymi kosztami w przyszłości. Chociaż podbitki drewniane nie są szczególnie narażone na działanie czynników zewnętrznych, z czasem tracą swój blask. Warto przeprowadzać w takim wypadku ich okresową konserwację. Ten prosty zabieg sprawi, że będą cieszyły nasz wzrok przez długie lata. Wystarczy dokładnie oczyścić powierzchnię, a następnie nanieść na nią warstwę lazury do drewna. Dzięki doborowi odpowiedniej tonacji w łatwy sposób możemy zmienić ich wygląd. Wiosna to idealny czas na prace tego typu – pamiętajmy o tym, że na renowację powinniśmy wybrać suchy i bezwietrzny dzień, dzięki temu wilgoć i nanoszone przez wiatr zanieczyszczenia nie zniszczą efektów naszej pracy.

Artykuł został przygotowany przez firmę Komplex Market, dostawcę i producenta desek, paneli oraz podbitki dachowej. W ofercie firmy znajdą Państwo również szeroki asortyment drewna budowlanego oraz drewna konstrukcyjnego.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *