Grzybobranie. Jak zachować bezpieczeństwo w lesie?

Jesienią las zachęca do spacerów, ostatnich pikników, a przede wszystkim do zbierania grzybów. Większości z nas wydaje się, że jedynym problemem w czasie grzybobrania jest prawidłowe odróżnianie muchomora od prawdziwka. Warto jednak zapamiętać kilka najważniejszych zasad zachowania się w lesie, od których zależy nasze bezpieczeństwo.

Rozsądek i przezorność
Każdy, kto odwiedza las, musi pamiętać, że jest to teren, który wymaga od nas szczególnej ostrożności. Nawet wytrawni grzybiarze powinni stale pamiętać o zasadach bezpiecznego poruszania się po lesie. Nierzadko pochłonięci szukaniem grzybów możemy stracić orientację w terenie, a przesadna pewność siebie działa tylko na naszą niekorzyść. Dlatego bez względu na to, jak dobrze czujesz się wśród drzew, zawsze uprzedzaj bliskich, gdzie idziesz oraz jaka będzie przewidywalna godzina twojego powrotu. Przed planowaną wycieczką sprawdź pogodę, a także komunikaty Państwowej Straży Pożarnej o zagrożeniach pożarowych na danym terenie. Unikaj samotnych wypraw, a jeżeli wyruszasz w większej grupie, postaraj się mieć wszystkich w zasięgu wzroku. Jeżeli nie masz zaufania do swojej zdolności orientacji w terenie, wybieraj miejsca dobrze znane, leżące w pobliżu dróg. Zwracaj też uwagę na charakterystyczne ukształtowanie terenu, drzewa i znaki informacyjne. Dzięki temu łatwiej odnajdziesz drogę powrotną. Dla większego bezpieczeństwa zapisz też numer mijanej drogi pożarowej, co może być cenne przy ustaleniu twojej pozycji, gdy zgubisz się lub będziesz potrzebował pomocy. Dobrze też mieć świadomość, do jakiego nadleśnictwa należy teren oraz mieć pod ręką telefon do lokalnej Ochotniczej Straży Pożarnej. Jeżeli w czasie grzybobrania nadejdzie burza, schroń się w naturalnym zagłębieniu terenu, jak rów, i unikaj otwartych przestrzeni.

Przemyślany ekwipunek
Na wycieczkę koniecznie zabierz telefon z pełną baterią, zażywane lekarstwa, jeżeli chorujesz przewlekle, wodę i coś do jedzenia. Dobrym pomysłem jest ubranie lub jeden z jego elementów w wyraźnym, odznaczającym się od zieleni drzew kolorze. Ubierz się też odpowiednio do pogody i pamiętaj o butach z wyższą cholewką, co uchroni cię od ugryzień i skręcenia nogi. Gdy podróżujesz samochodem, nie wjeżdżaj do lasu. Parkowanie jest legalne wyłącznie w oznaczonych miejscach. Nie zostawiaj też w aucie wartościowych rzeczy, aby nie prowokować złodziei.

Zachowaj ostrożność
Leśny savoir vivre wymaga również zachowania ciszy oraz czystości. Pod żadnym pozorem nie zostawiaj śmieci, a tym bardziej ich nie zakopuj. To prawda, że przestają być wtedy widoczne, ale szkodzą środowisku tak samo, a na dodatek zakopywanie niszczy ściółkę leśną. Z podobnym szacunkiem traktuj całą roślinność. Unikaj też palenia papierosów, a jeżeli już to robisz, zabierz ze sobą przenośną popielniczkę. Wyrzucony niedopałek, zwłaszcza w czasie suszy, może wywołać pożar i skończyć się interwencją straży pożarnej. Szczególnie ostrożnie obchodź się ze zwierzętami leśnymi. Unikaj z nimi kontaktu, nie drażnij ich i nie dotykaj. Najlepiej omijaj też miejsca ich żeru. Rzadszym zagrożeniem są w polskich lasach niewypały z czasów II Wojny Światowej. Gdy jednak natkniesz się na podejrzane znalezisko, od razu zadzwoń po PSP lub OSP. Jeżeli jesteś początkującym grzybiarzem i nie masz pewności, czy zebrane przez ciebie grzyby są jadalne, możesz zasięgnąć porady w najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Pamiętaj też, żeby opuścić las zanim nadejdzie zmierzch. Na wszelki wypadek możesz mieć przy sobie kamizelkę odblaskową.

Artykuł został przygotowany przez zespół redakcyjny http://remiza.com.pl/ .

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *