Wywietrznik połaciowy – proste i skuteczne rozwiązanie wentylacyjne

Co zrobić, gdy dekarze zapewniają, że pokrycie dachowe jest szczelne, a mimo to na ścianach wewnątrz budynku pojawia się wilgoć? Należy sprawdzić czy nasz dach prawidłowo oddycha.

Wilgoć gromadząca się pod pokryciem dachowym powinna być odprowadzana na zewnątrz – wie o tym każdy fachowiec, który zajmuje się dekarstwem. Często jednak wiedza teoretyczna nie przekłada się na praktykę. W efekcie powstają dachy, które nie są wyposażone w stosowne systemy wentylacyjne. Dotyczy to również pokryć wykonanych z blachodachówki.

– To błąd. Doświadczenie naszych klientów pokazuje bowiem, że zapewnienie odpowiedniej wentylacji jest konieczne w niemal wszystkich rodzajach dachów – mówi Rafał Kuczyński, zastępca dyrektora handlowego firmy Blachy Pruszyński.
Cel można osiągnąć w stosunkowo prosty i niewymagający wielkich nakładów sposób – montując w pokryciu dachowym wywietrzniki połaciowe. Spełniają one jedno zadanie – poprawiają cyrkulację powietrza pod połacią dachową. Ma to kluczowe znaczenie dla utrzymania budynku w dobrym stanie, gdyż chroni go przed wieloma problemami, np. powstawaniem na ścianach wilgotnych plam i zacieków, czy też zniszczeniem materiału wykorzystywanego do izolacji termicznej dachu. A trzeba sobie zdawać sprawę, że wykorzystywana jako izolator wełna mineralna, gdy jest zbyt zawilgocona przestaje pełnić swoją funkcję. W efekcie z budynku ucieka ciepło, przez co rosną koszty jego ogrzewania.

Odpowiedź na zapotrzebowanie rynku

Czy wspominane problemy są często spotykane? Niestety tak. Przekonali się o tym przedstawiciele firmy Blachy Pruszyński podczas ostatniej edycji targów Budma w Poznaniu. – Prezentowaliśmy tam nowy produkt, który do sprzedaży trafił na początku kwietnia 2012 roku. Chodzi o wywietrznik połaciowy. Zainteresowanie ze strony dekarzy było olbrzymie – mówi Rafał Kuczyński.

Wywietrznik połaciowy to proste, ale zaskakująco skuteczne i łatwe w montażu urządzenie. Podobne, dotychczas spotykane na rynku, rozwiązania wymagały użycia kilku, a nawet kilkunastu wkrętów, co oznaczało istotną ingerencję w strukturę pokrycia dachu. W dodatku nie były one estetyczne. Tymczasem zaproponowany przez firmę Blachy Pruszyński wywietrznik to nieskomplikowany system uszczelek oraz elementów dociskowych wykonanych z tworzywa sztucznego, do montażu którego wystarczy wywiercenie jednego otworu. Wywietrznik dostępny jest we wszystkich podstawowych kolorach, w jakich firma Blachy Pruszyński oferuje swoją blachodachówkę. Dzięki temu otwory wentylacyjne stanowią integralną część pokrycia dachu, a nie jedynie użyteczny, ale szpecący całą konstrukcję element.

Przyjazny system

Wywietrznik połaciowy oferowany przez firmę Blachy Pruszyński montuje się w ściśle określonych miejscach. Zazwyczaj są to okolice okien dachowych i kominów, koszy oraz lukarn. Dla ułatwienia dekarzom zadania, każdy zestaw oprócz wywietrznika zawiera również szablon do wyznaczenia dokładnego miejsca montażu oraz instrukcję obsługi. Dostępny jest również wycinak o specjalnie przygotowanej średnicy. Dzięki jego użyciu krawędzie otworu pozostają nienaruszone, co gwarantuje, że nie pojawi się wokół nich korozja. – Cały system został pomyślany tak, aby nawet średnio doświadczony dekarz był w stanie zamontować nasz wywietrznik w ciągu maksymalnie kilku minut – przekonuje Rafał Kuczyński. Jak dodaje, w przypadku standardowego dachu potrzebna jest instalacja średnio od 8 do 10 wywietrzników. Wydatek z tym związany nie powinien nadwyrężyć nawet najbardziej okrojonego budżetu inwestycyjnego. Rozważając jego sensowność należy też pamiętać, że brak odpowiedniej wentylacji może niekorzystnie wpłynąć na trwałość całego dachu.

prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Only registered users can comment.