Z deszczu pod rynnę. Najczęstsze błędy przy montażu rynien

Sprawny system odprowadzania wody pomaga zabezpieczać ściany, dach i elewację budynku przed nasiąknięciem wodą podczas opadów atmosferycznych i możliwością osłabienia ich konstrukcji. Przeciwdziała tym samym pojawieniu się wilgoci we wnętrzu, co może wywołać zagrzybienie. Jak zatem przeprowadzić instalację rynny i rury spustowej, aby należycie spełniały swoje zadanie nie będąc narażonymi na usterki?

System rynnowy wraz z rurą spustową musi być szczelny i poprawnie zainstalowany. Jeżeli jakiś odcinek układu rynnowego okazuje się być wadliwy, wtedy naprawa może pochłonąć wiele czasu oraz środków. Oto jak ustrzec się zawczasu najczęstszych błędów przy montażu rynny.

新興住宅地

Pierwszą rzeczą jaką musimy uwzględnić są wahania temperatury. Długie elementy rynny oraz rury spustowej będą miały tendencje do wydłużania się podczas upałów i kurczenia podczas mrozów. Rozszerzalność termiczna materiału może być zminimalizowana dzięki zastosowaniu specjalnych złączek z tworzywa sztucznego, dzięki którym konstrukcja staje się bardziej elastyczna i odporna na odkształcenia w wyniku dużej amplitudy ciepła w ciągu roku. W tworzeniu takich łączeń wykorzystuje się PCV. Rynny ze złączkami kompensacyjnymi posiada w swoim asortymencie dachlux.pl. Należy pamiętać, by system rynnowy był na tyle luźno przymocowany do krawędzi budynku, aby podczas gwałtownych zmian temperatury mógł swobodnie „pracować”. Innym rozwiązaniem, mającym poradzić sobie ze zjawiskiem rozszerzalności termicznej są złączki dylatacyjne. Również kompensuje ona ruch liniowy rynien wykonanych ze stopów metali spowodowany czynnikami atmosferycznymi. Jeżeli zignorujemy siły działające na segmenty rynny, możemy w ciągu paru lat spodziewać się tego, że nasza rynna zamieni się w „sito” i przestanie spełniać swoje zadanie. Zdarza się, że użytkownicy próbują zastąpić łączenia dylatacyjne spojeniem silikonowym, ale jest to metoda eufemistycznie mówiąc doraźna jeśli chodzi o trwałość. Nieszczelność rynny będzie prowadzić do ciągłego zamakania elewacji oraz ścian budynku.

Inną nieprawidłowością jest zamontowanie rynny na złej wysokości w stosunku do krawędzi dachu. Jeżeli dokonamy zamocowania ciągu rynnowego zbyt wysoko, wówczas woda może w ogóle omijać rynnę i zalewać budynek. Jeśli rynna zaś będzie umieszczona zbyt nisko, będzie wystawiona na znaczne obciążenia związane z opadami co może spowodować uszkodzenie elementów mocujących rynnę, a nawet jej oberwanie się. Ważną rzeczą jest również jest prawidłowe umiejscowienie koryta rynny względem krawędzi pokrycia dachowego. Rynna powinna wystawać co najmniej połową swojej szerokości. Będziemy mieli wówczas pewność, że woda bez problemu będzie trafiać do wnętrza rynny.

Kolejnym błędem przy instalowaniu systemu rynnowego może być nieprawidłowe, zbyt rzadkie rozmieszczenie przytrzymujących ją haków. Optymalna odległość pomiędzy elementami mocującymi to 60 cm. W przypadku, gdy odległości te będą większe, obciążenie spowodowane wodą, śniegiem lub lodem, sprawi, że rynny ulegną odkształceniu lub zerwaniu. Ważne jest również to, aby zainwestować w system rynnowy, który wykonany jest z materiałów wysokiej jakości. Takie systemy rynnowe znajdziemy na dachlux.pl. Na rynku do wyboru mamy rynny ze stali, PCV czy też stali ocynkowanej (tzw. luxocynku). Warto bowiem uwzględnić jaki materiał będzie najlepiej pasował do potrzeb naszego domu.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *