Polwax na rynku materiałów drewnianych i drewnopochodnych

Tylko w ubiegłym, roku według dostępnych danych eksport wyprodukowanych w Polsce płyt drewnopochodnych do Stanów Zjednoczonych wzrósł o ponad 400 procent.  Ze sprzedażą na tamtym rynku blisko 92 m sześc. płyt, Polska jest dziś w grupie 10 największych producentów. Liderem w tej klasyfikacji są Kanadyjczycy (blisko 3 mln m sześc.), którzy wyprzedają Chińczyków (prawie 2 mln m sześc.) oraz Chilijczyków (niespełna 420 tys. m sześc.).

– Polska jest jednym z europejskich liderów w produkcji płyt drewnopochodnych. Więcej produkują ich tylko Niemcy – wyjaśnia Jacek Stelmach, wiceprezes zarządu spółki Polwax (dawniej LOTOS Parafiny). Fabryki płyt drewnopochodnych z uwagi na technologię dzielą się na trzy grupy. Są to zakłady produkcji sklejki, płyt pilśniowych wytwarzanych metodą mokrą i płyt wiórowych MDF, HDF i wytwarzanych metodą suchą płyt OSB.

Trudny rynek wysokich wymagań

Polwax oferuje dziś produkty parafinowe przeznaczone do impregnacji drewna. Woski P4 wysokozaolejony, P niskozaolejony, oraz Emulsje parafinowe LTP E-60 A,B,C,D i LTP E-50 stosowane są głównie jako środki zabezpieczające materiały drewniane i drewnopochodne przed szkodliwym działaniem wilgoci. Na szczególną uwagę zasługują zwłaszcza emulsje parafinowe, które z uwagi na swoja strukturę umożliwiają impregnację powierzchni o nieregularnych kształtach, dzięki czemu mogą być stosowane do zabezpieczania płyt MDF i HDF. Co warto wspomnieć emulsje wykorzystywane są również do impregnacji wyrobów drewnianych, lin przędzy i tekstyliów.

Jeszcze kilka lat temu krajowy rynek emulsji parafinowych szacowany był na około 20 tysięcy ton. Od tego czasu, głównie poprzez zmiany technologiczne w przemyśle zapotrzebowanie na emulsje naftowe zmniejszyło się i wynosi około 15 tysięcy ton. W nieznacznym stopniu zastąpiły je emulsje syntetyczne. Przytoczone powyżej dane nie obejmują sytuacji, gdy firma kupuje tylko półprodukty, a emulsję wykonuje we własnym zakresie. – Nasz udział oceniamy na około 30%. Czy to dużo? No cóż, my uważamy, że to dobry punkt wyjścia do planowania ekspansji rynkowej. Nie tylko poprzez zwiększanie sprzedaży, ale przede wszystkim poszerzanie oferty o zaawansowane technologicznie emulsje o jeszcze lepszych parametrach – zapewnia prezes Stelmach. – Istotą – dodaje Izabela Robak, szef Biura Technologii i Rozwoju spółki. – Są badania i prace wdrożeniowe dostosowujące emulsję do wymagań konkretnego odbiorcy. A te bardzo często zmieniają się z dostawy na dostawę – dodaje. – Raz oczekiwana jest emulsja o 60% zawartości suchej masy, a raz 50% – podsumowuje. Dodatkowo na bieżąco prowadzone są prace związane z doborem surowca zapewniającego spełnienie oczekiwanych właściwości użytkowych emulsji.

Emulsje otrzymywane na bazie surowców ropopochodnych stosowane są głównie, jako środek hydrofobizujący materiały drewniane i drewnopochodne.

Struktura emulsji pozwala na skuteczne zaimpregnowanie powierzchni o nieregularnych kształtach. Dzięki zastosowaniu emulsji możliwe staje się uzyskanie cienkiej warstwy ochronnej na powierzchniach szorstkich i porowatych, co jest z reguły utrudnione z powodu dużej lepkości środków hydrofobizujących. Zastosowanie emulsji parafinowych umożliwia otrzymanie przez producentów płyt wiórowych odpowiednich parametrów pęcznienia i nasiąkliwości dla wyrobu gotowego.  Parametry te opisują odporność wyrobu na zawilgocenie oraz zdolność do zachowania kształtu pomimo kontaktu z wodą.

Odpowiednio przygotowane emulsje parafinowe charakteryzują się wysoką stabilnością i dobrą rozcieńczalnością. Dodatkowa zaletą emulsji parafinowych jest ich stosunkowo niski koszt wytworzenia w porównaniu z emulsjami otrzymywanymi na bazie olejów białych czy też polimerów.

Suma doświadczeń

Polwax dawniej LOTOS Parafiny to największy polski i jeden z wiodących w Europie producentów i dystrybutorów parafin rafinowanych i odwanianych. Spółka posiada dwie fabryki zlokalizowane w Jaśle i Czechowicach-Dziedzicach.

– Prywatyzacja to kolejny etap rozwoju. Chcemy rozwijać produkcję i rozbudowywać rynek. Umacniać się tam, gdzie już jesteśmy znani, ale i poszukiwać nowych zastosowań dla oferowanych produktów – zapewnia wiceprezes Jacek Stelmach. – Najszybciej i najwszechstronniej rozwijaną przez nas grupą asortymentową są i będą produkty przeznaczone do zastosowań przemysłowych – dodaje prezes.

Wyroby spółki Polwax znajdują liczne zastosowania w przemyśle m.in. drzewnym, gumowym, papierniczym oraz w procesie produkcji nawozów sztucznych. Spółka, wykorzystując osiągnięcia własnego biura badań i rozwoju, koncentruje się na tworzeniu innowacyjnych produktów dla innych gałęzi przemysłu, co umożliwia jej ekspansję na nowe rynki zbytu.

W połowie stycznia GRUPA LOTOS SA podpisała umowę sprzedaży 100% udziałów spółce Krokus Chem Sp. z o.o., w której swoje udziały posiada Fundusz Nova Polonia Natexis II oraz kadra menadżerska b. spółki LOTOS Parafiny. Wyroby spółki znajdują liczne zastosowania w przemyśle m.in. drzewnym, gumowym, papierniczym oraz w procesie produkcji nawozów sztucznych. Spółka, wykorzystując osiągnięcia własnego biura  badań i rozwoju, koncentruje się na tworzeniu innowacyjnych produktów dla innych gałęzi przemysłu, co umożliwia jej ekspansję na nowe rynki zbytu.

Krokus PE zarządza funduszem private equity Nova Polonia Natexis II inwestującym w polskie małe i średnie firmy prywatne. Fundusz dostarcza kapitału szybko rozwijającym się przedsiębiorstwom oraz finansuje wykupy firm, w tym wykupy menedżerskie. Kapitał NPN II wynosi 100 mln Euro. NPN II jest czwartym funduszem, którym zarządzają wspólnicy Krokus Private Equity.

http://www.polwax.pl

Źródło: PR

 

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *