Polwax – wschodnia brama do sukcesu

Tylko w pierwszych dwóch miesiącach tego roku polskie przedsiębiorstwa sprzedały do Rosji towary za blisko 2,3 miliarda dolarów. To blisko 31 procent więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Do Rosji sprzedajemy między innymi leki, kosmetyki, części do samochodów, maszyny i wyroby przemysłu chemicznego. Również takie, które znajdują się w ofercie spółki Polwax.

Nowe warunki dla polsko-rosyjskiej współpracy gospodarczej wiążą się z dwoma faktami: umacnianiem się unii celnej Rosji, Białorusi i Kazachstanu oraz spodziewaną na czerwiec-lipiec ratyfikacją przez Rosję warunków przystąpienia do Światowej Organizacji Handlu (WTO).

– Oczywiście chcemy wykorzystać zarówno już istniejące, jak i nowe możliwości, które implikują oba te wydarzenia. Dotychczas na wschodzie kupowaliśmy pewne surowce, teraz wychodząc naprzeciw rosnącemu zainteresowaniu oferowanymi przez nas specyfikami – rozmawiamy o eksporcie wyrobów gotowych – wyjaśnia Dominik Tomczyk, prezes zarządu spółki Polwax SA. – Jesteśmy liderem na polskim rynku w zakresie produkcji rafinowanych i odwanianych produktów parafinowych. Ale czy to oznacza, że powinniśmy poprzestać tylko na tym? Absolutnie nie. Dlatego rozglądamy się wokoło, penetrujemy sąsiednie rynki, i przygotowujemy strategie wejścia – dodaje prezes.

 Choćby nawozy

Międzynarodowe Stowarzyszenie Producentów Nawozów (IFA) przewiduje, że w 2012/2013 roku wzrost zapotrzebowani na nawozy może osiągnąć nawet 2,3% w skali roku, to tylko nieco mniej niż w minionych latach. Wzrost zapotrzebowania na nawozy najbardziej widoczny będzie w Azji oraz wschodniej i środkowej Europie. A Rosja i Ukraina to dziś w wielu obszarach tego rynku najwięksi producenci na świecie.

– Z kolei Polwax może zaoferować doskonałe i sprawdzone produkty dla tego rynku – antyzbrylacze – podkreśla Jacek Stelmach wiceprezes zarządu spółki. – To grupa produktów z olbrzymim potencjałem wzrostu– dodaje Jacek Stelmach.

Antyzbrylacz, to środek zabezpieczający granulat nawozów przed zbryleniem oraz przeciwdziałający pyleniu nawozów mineralnych w trakcie procesów technologicznych, transportu i podczas aplikacji.

Rosjan interesuje…wszystko

Polwax dawniej LOTOS Parafiny to największy polski i jeden z wiodących w Europie producentów i dystrybutorów parafin rafinowanych i odwanianych. Spółka posiada dwie fabryki zlokalizowane w Jaśle i Czechowicach-Dziedzicach.

Poza wspomnianymi już antyzbrylaczami, Spółka oferuje produkty parafinowe przeznaczone do impregnacji drewna: woski oraz emulsje parafinowe, stosowane głównie, jako środki zabezpieczające materiały drewniane i drewnopochodne przed szkodliwym działaniem wilgoci.

Spółka zajmuje się też wytwarzaniem produktów przeznaczonych do kontaktu z żywnością oraz do produkcji kosmetyków i farmaceutyków. Wosk Z stosowany jest w przemyśle papierniczym do powlekania papieru, który nadaje jego powierzchni właściwości hydrofobowe.

Woski Plastyczny S i Plastyczny czerwony są używane do pokrywania serów podpuszczkowych i dojrzewających. Cerezyna biała ze względu na swój stopień czystości znajduje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, jako składnik kremów i kosmetyków.

 – Jestem przekonany, że chociaż Niemcy nadal pozostają najważniejszym partnerem handlowym Polski, to jednak punkt ciężkości będzie się nieustanie przesuwał na wschód – uważa Jacek Stelmach. – Z zainteresowaniem odnotowujemy i starannie przyglądamy się płynącym z tamtych krajów zapytaniom i zamówieniom. Jesteśmy otwarci na każdą współpracę, która będzie sprzyjać rozwojowi spółki i budowaniu jej wartości. Na rynkach wschodnich jest sporo miejsca dla produktów z Polwax-u – podsumowuje prezes Stelmach.

 Według danych GUS, w 2011 roku polski eksport do Rosji miał wartość 8,5 mld USD i zwiększył się o 20 proc. w porównaniu z 2010 r. Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych prognozuje z kolei, że w tym roku polski eksport będzie o ponad 10 proc. większy niż w 2011 roku i sięgnie blisko 630 mld zł.

Wyroby spółki Polwax znajdują liczne zastosowania w przemyśle m.in. drzewnym, gumowym, papierniczym oraz w procesie produkcji nawozów sztucznych. Spółka, wykorzystując osiągnięcia własnego biura badań i rozwoju, koncentruje się na tworzeniu innowacyjnych produktów dla innych gałęzi przemysłu, co umożliwia jej ekspansję na nowe rynki zbytu.

W połowie stycznia GRUPA LOTOS SA podpisała umowę sprzedaży 100% udziałów spółce Krokus Chem Sp. z o.o., w której swoje udziały posiada Fundusz Nova Polonia Natexis II oraz kadra menadżerska b. spółki LOTOS Parafiny. Wyroby spółki znajdują liczne zastosowania w przemyśle m.in. drzewnym, gumowym, papierniczym oraz w procesie produkcji nawozów sztucznych. Spółka, wykorzystując osiągnięcia własnego biura badań i rozwoju, koncentruje się na tworzeniu innowacyjnych produktów dla innych gałęzi przemysłu, co umożliwia jej ekspansję na nowe rynki zbytu.

Krokus PE zarządza funduszem private equity Nova Polonia Natexis II inwestującym w polskie małe i średnie firmy prywatne. Fundusz dostarcza kapitału szybko rozwijającym się przedsiębiorstwom oraz finansuje wykupy firm, w tym wykupy menedżerskie. Kapitał NPN II wynosi 100 mln Euro. NPN II jest czwartym funduszem, którym zarządzają wspólnicy Krokus Private Equity.

prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Only registered users can comment.