Zmiany w uldze na dzieci

Zmiany w uldze na dzieci

Od najbliższego roku czekają nas zmiany w uldze na dzieci, zwanej ulgą prorodzinną. Na szczęście, są to zmiany na lepsze. Nikt nie straci, a niektórzy zaoszczędzą. Powody do zadowolenia mogą mieć rodziny wielodzietne oraz rodziny z niskimi dochodami.

Nowe stawki ulgi prorodzinnej

Nowe rozporządzenie zmieniło stawki ulgi na trzecie i kolejne dzieci. Osoby posiadające jedno lub dwoje dzieci odliczą więc w rozliczeniu za 2014 rok tyle samo, co w poprzednim roku, ale rodziny z trójką lub większą liczbą dzieci odliczą więcej. Stawka za trzecie dziecko została zwiększona o 27,61 zł miesięcznie, co daje 331,32 zł za cały rok. Stawka za czwarte i kolejne dzieci wzrosła natomiast o 39,66 zł miesięcznie, czyli o 475,92 zł rocznie.

Więcej o stawkach ulgi na dzieci przeczytasz na stronie RozliczeniePIT.pl.

Zwrot ulgi prorodzinnej

W rodzinach z niskimi dochodami lub z dużą liczbą dzieci zdarza się, że określone rozporządzeniem kwoty ulgi prorodzinnej są wyższe niż podatek od dochodów rodziców. Przy rozliczeniu PIT możliwe jest natomiast odliczenie maksymalnie tyle ile wyniósł podatek. Dotychczas reszta tej kwoty była niemożliwa do odzyskania. Od najbliższego roku podatnicy będą mogli odzyskać tą kwotę. Jeżeli okaże się, że ze względu na niski podatek dochodowy nie mogą odliczyć w formularzu PIT pełnej kwoty ulgi na dziecko, wystarczy, że wypełnią dodatkowo załącznik PIT/UZ, a urząd skarbowy zwróci im niewykorzystaną kwotę ulgi.

Ile dzięki temu zyskają?

W zależności od ich dochodów i liczby dzieci, mogą zyskać nawet kilkaset złotych. Przykładowo, w rodzinie z dwójką dzieci, w której pracuje tylko jeden rodzic i zarabia on 3000 zł brutto (na umowie o pracę), podatek dochodowy wyniesie 1683,72 zł. Wysokość ulgi prorodzinnej za dwoje dzieci wynosi natomiast 2224,08 zł. Dzięki możliwości odliczenia pełnej kwoty ulgi a nie jedynie do wysokości podatku, rodzina zyska więc 540,36 zł.

Czy można ubiegać się o zwrot ulgi za lata poprzednie?

Niestety prawo nie działa wstecz, dlatego rodziny, które w rozliczeniu za rok 2013 lub poprzednie nie mogły w pełni wykorzystać ulgi prorodzinnej nie mają możliwości odzyskania teraz tej kwoty. Dopiero przy rozliczeniu dochodów za rok 2014 będą mogły skorzystać z nowych przepisów.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *