Jak stworzyć wymarzony plac zabaw dla dzieci?

Małe dzieci nie zwracają uwagi na bezpieczeństwo. Nie patrzą, czy piasek jest czysty, czy huśtawka dobrze się trzyma oraz czy ze zjeżdżalni można łatwo spać. Małe dzieci po prostu się bawią. Dla nich najważniejszy jest kolor, kształt i to, by móc wspiąć się jak najwyżej, bujać najdalej i kręcić najszybciej. Dlatego przy projektowaniu placów zabaw warto skorzystać z profesjonalnych porad oraz niebanalnych urządzeń, które uczynią go zarówno bajecznym, jak też pełnym wyzwań.


141579079276847800(1)
Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Wyposażając plac zabaw na pewno musimy wziąć pod uwagę wiek dzieci, które znajdą się na nim. Jeśli ma to być plac osiedlowy, rozpiętość wieku będzie na pewno ogromna. Takie place powinny więc mieć wyznaczoną strefę dla młodszych i starszych dzieci. Na szkolnych placach zabaw rzadziej spotkamy dzieci poniżej 6 roku życia, z kolei na przedszkolnych urządzenia powinny być dostosowane do maluchów od 2 do 6 lat. W ofercie producentów urządzeń na place zabaw dostępne jest więc wyposażenie o różnej wysokości oraz zasięgu.

Bezpieczeństwo dotyczy również podłoża, które powinno w dużym stopniu amortyzować upadek dziecka nawet z większej wysokości. Dlatego teraz próżno szukać nowoczesnych placów zabaw z betonowym podłożem. A jeśli jakieś zostały, na pewno nie są oblegane i wkrótce znikną. W szczególności miejsca, w których upadek z wysokości jest najbardziej prawdopodobny wyłożone są specjalną gumową nawierzchnią lub wysypane piaskiem bądź gumowym żwirkiem. Dodatkowo podłoża te mogą stanowić świetną zabawę dla dzieci, jeśli są kolorowe lub mają niebanalne kształty.

Zjeżdżalnie, bujaki, huśtawki i karuzele

Dla najmłodszych zjeżdżalnie nie powinny być wyższe niż 1,5 metra, a dla starszych mogą osiągać nawet około 2 metrów wysokości. Również dostęp do zjeżdżalni dla starszych powinien być celowo utrudniony i atrakcyjniejszy niż zwykła drabinka, jak np. drabinka z linek lub ścianka do wspinania oraz tradycyjnie schodki. Również huśtawki powinny mieć odpowiednie siedzisko. Tradycyjne huśtawki wahadłowe z prostym siedziskiem rozpiętym na łańcuchach doskonale sprawdzają się na placach dla starszych dzieci. Dla młodszych proponowane są huśtawki z tzw. siedziskiem kubełkowym, do którego można włożyć nawet już siedzące niemowlę i delikatnie huśtać. Bardzo popularne stały się nowoczesne huśtawki z siedziskiem w kształcie okrągłego kosza wyplecione np. grubym sznurkiem. Takie huśtawki znajdują się między innymi w ofercie profesjonalnej firmy http://www.stilum.pl, która zajmuje się projektowaniem kreatywnych placów zabaw oraz produkcją wysokiej jakości wyposażenia. Stilum oferuje także huśtawki wagowe, które najmłodsi wprost uwielbiają.

Dostępność różnych kolorów i kształtów jest coraz bardziej atrakcyjna. Mogą to być huśtawki w kształcie żaglówki, łódki, czy deski do surfowania, jak też tradycyjne huśtawki wagowe z dwom lub czterema siedziskami. Firma z powodzeniem podąża za wyobraźnią dzieci, dzięki czemu może tworzyć urządzenia nietuzinkowe, jak np. rotundo, czyli karuzelę ruchomą półkulę, czy karuzelę do wieszania i kręcenia się na trzech ramionach. Każde urządzenie, czy to bujak, huśtawka, czy karuzela są wykonane z najwyższej jakości materiałów, funkcjonalne i bajecznie kolorowe. Dzieci szczególnie uwielbiają kształty, które zwykle spotykają w mniejszych rozmiarach, jak np. siedzisko karuzeli w kształcie ogromnego kwiatka. Projektowanie placów zabaw powinno uwzględniać więc nie tylko wiek i bezpieczeństwo dziecka, ale też dziecięcy, kolorowy i nietuzinkowy świat.

prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Only registered users can comment.