InnePolecamyPolecane wiadomościWiadomości budowlane

Wentylacja mechaniczna: czemu przydaje się zimą?

Sezon grzewczy trwa w najlepsze. W tym czasie prawidłowa wymiana powietrza ma szczególne duże znaczenie, bo zimą można zaobserwować tendencję do przesadnego uszczelniania pomieszczeń. Jest to o tyle groźne, że w takim przypadku we wnętrzu mogą się gromadzić zarazki i wilgoć. Na szczęście z pomocą przychodzi wentylacja mechaniczna.

Sprawna wymiana powietrza to jeden z podstawowych warunków zdrowego mieszkania. Największą uwagę należy zwrócić na nią w sezonie zimowym, gdy – w trosce o zdrowie i temperaturę – zdecydowanie rzadziej otwieramy okna. Problem polega na tym, że takie niewietrzone mieszkania przeistaczają się z biegiem czasu w siedliska chorobotwórczych patogenów oraz niemniej groźnej wilgoci. Dlatego jak podreśla stgpoznan.pl wentylacja mechaniczna odgrywa kluczową rolę. Dobra, czyli taka, która zapewnia skuteczną wymianę powietrza niezależnie od pory roku – zimą nie wywiewa z domu zbyt dużo ciepła, latem natomiast przyjemnie chłodzi.

Wentylacja mechaniczna w służbie zdrowia

Jakości powietrza nie wolno w żadnym wypadku lekceważyć, gdyż wpływa bezpośrednio na nasz stan zdrowia i samopoczucie. Zła jakość powietrza w skrajnych przypadkach może prowadzić do wystąpienia zespołu dolegliwości, które określa się mianem syndromu chorego budynku. Da się go zaobserwować u co najmniej 20-25% osób, które przez dłuższy czas przebywają w źle wentylowanych pomieszczeniach. Do najczęściej zgłaszanych objawów należą: bóle i zawroty głowy, omdlenia, mdłości, uczucie duszności, przemęczenie, podrażnienia błon śluzowych, nosa, gardła i śluzówek oczu.

Prawidłowo działająca wentylacja mechaniczna pomaga w utrzymaniu właściwego poziomu wilgotności w mieszkaniu. Podaje się, że w okresie zimowym optymalny poziom wilgotności wynosi od 40 do 60%. Suche powietrze jest o tyle groźne, że powoduje wysychanie śluzówek, obniża odporność na infekcje i przyspiesza proces starzenia się skóry, czasami może też powodować pewne problemy z koncentracją. Niekorzystny bywa także zbyt wysoki poziom wilgotności, gdyż sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów w pomieszczeniach, a te z kolei wywołują alergie i inne choroby.

Wentylacja mechaniczna, czyli skuteczna

Zadanie wentylacji mechanicznej jest stosunkowo proste – w okresach przejściowych oraz w zimie ma dostarczać ona do mieszkania świeżego powietrza o odpowiedniej temperaturze nawiewu, natomiast to zanieczyszczone usuwać na zewnątrz. Kluczowe jest jednak to, że chłodne powietrze czerpane z zewnątrz ogrzewane jest ciepłem pozyskiwanym z powietrza usuwanego – dzięki temu doprowadzane powietrze nie wychładza pomieszczenia zbyt intensywnie, więc na podtrzymanie temperatury potrzeba mniej energii.

Sprawna wentylacja mechaniczna jest ważna o każdej porze roku, ale zimą nabiera jeszcze większego znaczenia dla naszego zdrowia. Nie tylko jest ona niezbędna dla dobrego samopoczucia osób przebywających w mieszkaniu, ale także skutecznie zapobiega jego zawilgoceniu, zagrzybieniu i destrukcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *