Jak wybrać odpowiednią trampolinę?

Niegdyś trampoliny były przede wszystkim sprzętem dla osób zawodowo czy amatorsko zajmujących się gimnastyką artystyczną. Dziś jest to już wyposażenie, które może posiadać praktycznie każda osoba mająca dom z ogrodem.

Rynek przesycony jest rozmaitymi sprzętami pozwalającymi na wykonywanie akrobacji w powietrzu i skakanie, jednak nie znaczy to, że każdy tego rodzaju produkt nada się równie dobrze do użytkowania. Przed zakupem dobrze będzie sprawdzić, jakie parametry techniczne mogą być dla nas odpowiednie.

140861291828017800trampolinaNa początek warto określić budżet, którym dysponujemy, i który chcemy poświęcić na ten zakup. Dziś, przy dużym wyborze trampolin w sprzedaży zarówno stacjonarnej, jak również wysyłkowej, możliwości są ogromne – za kilkaset złotych można kupić średniej wielkości sprzęt o obciążeniu do 100 kg. Jeśli szukamy trampoliny nieco większej czy pozwalającej na wyższe maksymalne obciążenie przy korzystaniu, możemy zapłacić nawet do tysiąca złotych, zależnie od rodzaju zabezpieczeń, grubości stelażu czy innych parametrów.

Bardzo istotną rzeczą jest odpowiednie zabezpieczenie. Każda trampolina, z której korzysta się amatorsko, powinna posiadać siatkę zabezpieczającą wokół powierzchni umożliwiającej skakanie. Szczególnie istotne jest to w sytuacji, gdy ze sprzętu korzystają dzieci – skakanie po niezabezpieczonej trampolinie może skończyć się nawet wypadnięciem poza jej obszar, co prowadzi nierzadko do wstrząśnienia mózgu i poważniejszych obrażeń, np. złamań kończyn. Istnieją dwa rodzaje siatki zabezpieczającej: wewnętrzna oraz zewnętrza. Generalnie bardziej polecana jest siatka wewnętrzna, ponieważ montowana jest ona w taki sposób, że osoba skacząca nie jest w stanie uderzyć się w zewnętrzny stelaż czy przypadkowo wsadzić nogi między sprężyny. Siatka zewnętrzna nie chroni przed takimi przypadkami, a jedynie przed wypadnięciem podczas skakania.

Oczywiście, nie można zapominać o odpowiednim stelażu, sprężynach oraz ich mocowaniu. Współcześnie lepsze jakościowo trampoliny mają stelaż bardzo wytrzymały, który posiada konkretne obciążenie. Zwykle jest to wartość do 100 albo 150 kg, ale można znaleźć sprzęt wytrzymujący jeszcze większy ciężar skaczących. Stelaż powinien być przede wszystkim masywny i trwały – niedopuszczalne jest, aby składał się on w niepewny sposób, czy aby łączenia były delikatne. Sprężyny muszą być pewnie zaczepiane o haki, a dodatkowo, co jest istotne szczególnie w przypadku siatek zewnętrznych, dobrze, gdy posiadają ochronę, dzięki której stopa między nimi nie utknie. Istotne jest również, aby podstawa stelażu stała pewnie i nie chybotała się na boki, ponieważ może mieć to tragiczne skutki w trakcie zabawy na trampolinie.

prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Only registered users can comment.