Dobre maniery w czasie wspólnej podróży – 7 złotych reguł.

Wspólne przejazdy szybko zdobywają w Polsce popularność. A nowe zjawiska wymagają wypracowania jasnych reguł – tak, aby korzystanie z nich dla nikogo nie było kilkugodzinną męką towarzyską. Dobrze zdefiniowane zasady pozwalają eliminować krępujące momenty zawieszenia w próżni, irytujące pochrząkiwania, pytające spojrzenia. Dzięki znajomości savoir-vivre, nasza dłoń nie poci się od nerwowego zaciskania banknotu. Wiemy, ile dać kierowcy, wiemy też, kiedy.

Rozmawianie na temat kwestii finansowych często bywa krępujące, więc ustalenie reguł i oczekiwań zawczasu jest mądrym posunięciem. BlaBlaCar.pl – społecznościowy serwis wspólnych przejazdów – na podstawie relacji i doświadczeń swoich użytkowników opracował siedem zasad, które zarówno kierowcom, jak i pasażerom zapewnią wzajemne zrozumienie i komfortowy przejazd bez niedomówień.

  1. Aby uniknąć nieporozumień, ustal wszystkie szczegóły przed podróżą. Określ możliwie precyzyjnie zarówno miejsce, z którego odbierzesz pasażera lub skąd kierowca Cię odbierze, jak i godzinę odjazdu oraz miejsce docelowe. Jeśli musisz dojechać do celu o określonej godzinie – poinformuj o tym jasno, żeby druga strona nie pozwoliła sobie na opóźnienia.

  1. Wykaż się wyrozumiałością. Jeśli nieprzewidziane okoliczności spowodowały spóźnienie, przyjmij wyjaśnienie. Najprawdopodobniej nikt celowo nie zaplanował, że chce popsuć Ci plany. Pamiętaj, że otwarte dzielenie się informacjami jest lepsze, niż rozpaczliwa próba dotrzymania godziny wbrew Twoim czy auta możliwościom. – Dość często zdarza się, że ludzie wystawiają sobie dobre oceny nawet wtedy, gdy wspólny przejazd się nie odbył, ale zadziałała sprawna komunikacja pomiędzy użytkownikami – podkreśla Michał Pawelec, współzałożyciel polskiej wersji serwisu BlaBlaCar. – Nasi kierowcy i pasażerowie docenią, gdy zachowasz się fair.

  1. Nie marnuj cudzego czasu – jeśli się rozmyślisz, daj znać pasażerom lub kierowcy jak najszybciej. Dzięki temu kierowca będzie mógł zaaranżować przejazd z innymi zainteresowanymi, a pasażer ma szansę znaleźć miejsce w innym samochodzie.

  1. Wspólne przejazdy to nie taxi – umawiaj się z kierowcą uwzględniając jego możliwości dojazdu i dbaj o jego czas.

  1. Najlepiej będzie, jeśli ustaloną wcześniej opłatę wręczysz kierowcy na samym początku podróży. Absolutnie nie negocjuj ceny. Umawiając się na wspólny przejazd wiedziałeś, ile będziesz musiał zapłacić.

  1. Jeśli jesteś kierowcą, pozostaw środkowe miejsce z tyłu wolne. Zapewni to większy komfort podróży Twoim pasażerom.

  1. Szczególnie w upalne dni zadbaj o… higienę. Spędzicie razem prawdopodobnie kilka godzin – niech wspomnienie wspólnego przejazdu będzie dla wszystkich przyjemne.

***

O BlaBlaCar

BlaBlaCar jest największym europejskim społecznościowym portalem wspólnych przejazdów, który swoją działalność w Polsce rozpoczął w listopadzie 2012. Serwis łączy kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich pojazdach z pasażerami, którzy chcą podążać w tę samą stronę. Polska była 9. krajem przystępującym do tej inicjatywy, obok Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włoch, Portugalii i krajów Beneluksu. W kwietniu 2013 r. serwis rozszerzył się o wersję niemiecką, a w styczniu 2014 r. rozpoczął działalność w Rosji i na Ukrainie. Od powstania serwisu, czyli od 2008 r. do społeczności dołączyło ponad 6 milionów osób, które obecnie miesięcznie realizują ponad milion wspólnych przejazdów. W sumie korzystając ze wspólnych przejazdów BlaBlaCar przejechano dotąd ponad 3 miliardy kilometrów, średnia długość trasy wynosiła 342 km, a łącznie na wspólnych przejazdach kierowcy zaoszczędzili ponad 250 milionów euro. Rozwój serwisu BlaBlaCar wspierany jest przez fundusz venture capital Accel Partners, który w swoim portfolio ma milionowe inwestycje w takie projekty, jak Facebook czy Spotify.

W kwietniu 2014 roku BlaBlaCar uruchomił aplikację mobilną dla systemu Android. Już niebawem pojawi się także wersja dla iOS.

PR

LA

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *