Siatkówkomania on-line

Czy w związku z Mistrzostwami Świata 2014, których będziemy gospodarzami, Siatkówkomania on-line stanie się w przyszłym roku sportem numer jeden w Polsce? Choć liczbę fanów tego sportu trudno dziś oszacować, to wiele mówią statystyki odwiedzin jednego z najbardziej popularnych serwisów poświęconych tej dyscyplinie. Portal Siatka.org odwiedziło w tym roku (do 6 listopada) 3,4 mln unikalnych użytkowników!

Makimo_siatka_Maja_GierejkiewiczChoć siatkarska reprezentacja Polski w ostatnim czasie zaskoczyła nie tylko pozytywnie (zwycięstwo w Lidze Światowej 2012), ale i negatywnie (w tym samym roku Polacy odpadli też w barażach do Mistrzostw Europy), to z pewnością ma swoich bardzo wiernych fanów. Co więcej, wszystko wskazuje na to, że liczba tych kibiców stale rośnie. Siatka.org –najpopularniejszy polski serwis poświęcony tej dyscyplinie – w ostatnich miesiącach odnotowuje oglądalność na poziomie pół miliona unikalnych użytkowników (UU) miesięcznie. Dla porównania w 2007 roku serwis miał 900 tys. UU w ciągu całego roku, rekordowy był rok 2011 (4,45 mln UU), a w tym roku – do 6 listopada jest ich już 3,4 mln.

Swoistym testem zainteresowania fanów było też wprowadzenie przez portal wersji mobilnej – przeznaczonej na smartfony i tablety. Choć aplikacje na te urządzenia wciąż jeszcze są na polskim rynku nowością, to w ciągu zaledwie kilku dni darmową wersję serwisu siatkarskiego pobrało ponad 1700 osób, a płatną prawie 100.

To wynik, który świadczy o dużym zainteresowaniu kibiców bieżącymi informacjami z siatkarskich boisk w Polsce i na świecie – mówi Krzysztof Rychlicki-Kicior z firmy Makimo Systems, która opracowała tę aplikację. – System działa na systemach Android oraz iOS i daje dostęp nie tylko do informacji z zakończonych rozgrywek. Najważniejsze spotkania można obserwować w nim „na żywo”, punkt po punkcie – dodaje.

MAKIMO_siatka_SMS_Opole1Oczywiście liczby te nie oddają realnej liczby polskich fanów siatkówki, a w dużej mierze świadczą po prostu o popularności serwisu Siatka.org. Jednak ich wzrost na pewno wiele mówi o zainteresowaniu Polaków tą dyscypliną sportu.

Największą popularnością cieszą się oczywiście rozgrywki reprezentacji Polski, a wśród ligowych gwiazdami są Skra Bełchatów i Resovia Rzeszów – informacje dotyczące tych dwóch zespołów są najczęściej wyświetlane.

Jedno jest pewne: uczucia, jakimi darzą się siatkarze i ich rosnące grono fanów, można opisać jako miłość z wzajemnością. Co ciekawe, dotyczy to także drużyn z dalszych miejsc sportowych tabel. Dlaczego?

Makimo_siatka_SMS_Opole2Zdaniem Mai Gierejkiewicz, zawodniczki drugoligowej SMS LO2 Opole, kluczem do wyjaśnienia tego fenomenu jest to, że od dłuższego czasu polscy siatkarze i siatkarki reprezentują wysoki poziom, a liga jest bogata w gwiazdy światowego formatu.
– Mamy też w swoim kraju duże imprezy międzynarodowe, takie jak Mistrzostwa Europy 2013, Mistrzostwa Świata 2014, Liga Światowa. A atrakcyjne dla kibiców są nie tylko występy reprezentacyjne. Prawie przez cały rok trwają rozgrywki ligowe, które są na naprawdę wysokim poziomie – mówi Maja Gierejkiewicz. – Kibice są wierni i przekochani. Nasza hala mieści się przy liceum ogólnokształcącym i jest niestety mała. W tej chwili zainteresowanie rozgrywkami jest takie, że nie mieści ona wszystkich kibiców, którzy chcą nas obejrzeć w akcji – mówi siatkarka, która swoją przygodę z tym sportem rozpoczęła już w wieku 9 lat.

Nie ma danych, które oceniałyby, czy polscy kibice, chcąc cieszyć się ze sportowych sukcesów swoich drużyn, przenoszą swoje sympatie na siatkówkę np. z piłki nożnej. Zdaniem siatkarki z Opola z pewnością jednak kibicowanie w przypadku tych dwóch dyscyplin różni się praktycznie wszystkim.

Na meczach piłki siatkowej atmosfera jest bardzo przyjazna, ludzie przychodzą na nie całymi rodzinami. Sama, gdy gram, zabieram na halę swoją 6-letnią córkę – mówi Maja Gierejkiewicz.
Zainteresowanie Polaków piłką siatkową jest więc z pewnością sporym fenomenem, który może wynikać z „głodu sukcesu”. Być może po małyszomanii i kubicomanii w 2014 roku przyjdzie czas siatkówkomanii.

PR
LA

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *