„Renesans Lubelski” – promocja nowego albumu fotografii Adama Bujaka

Nadchodzący weekend majowy będzie obfitował w wiele bardzo interesujących wydarzeń. Jednym z nich jest spotkanie autorskie z mistrzem polskiej fotografii Adamem Bujakiem i jego synem Marcinem – autorami wydanego w połowie kwietnia albumu z pracami ich autorstwa. Ten album to „Renesans Lubelski” – niezwykle ekskluzywne edytorsko wydawnictwo w polsko-angielskiej wersji językowej, o objętości 220 stron. Publikacja na pewno będzie ciekawą lekturą dla każdego, kto interesuje się sztuką i historią i poszukuje wokół siebie piękna.

Autorem większości zdjęć jest mistrz polskiej fotografii – AdamBujak z Krakowa. To autorstwo to jakby powrót do najlepszych tradycji obrazowania Kazimierza Dolnego, gdy nasz region fotografowali najwybitniejsi polscy mistrzowie obiektywu tacy jak Benedykt Jerzy Dorys czy Edward Hartwig.

Praca nad albumem trwała długo. Sesja fotograficzna rozpoczęła się w czerwcu 2011 roku i zajęła prawie półtora roku ze względu na zakrojone na ogromną skalę prace konserwatorskie na terenie Archidiecezji Lubelskiej i Zamojsko – Lubaczowskiej, przywracające dawny blask zabytkowym budowlom. Dzięki temu album ukazuje dziś zabytki w ich pełnej świetności i pięknie.

Spotkanie autorskie z Adamem Bujakiem i Marcinem Bujakiem

Prowadzenie: arch. Tadeusz Michalak

27 kwietnia 2013r., godz. 13.00

Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki, ul. Lubelska 12

Organizator: Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym, Wydawnictwo Boni Libri Lublin

Podczas spotkania będzie można nabyć album w specjalnej niższej od detalicznej cenie 90 zł.

Spotkaniu będzie towarzyszyło zaplanowane na ten sam dzień na godzinę 15.00 – otwarcie wystawy plenerowej o renesansie lubelskim (ze zdjęciami Adama Bujaka, Marcina Bujaka i Piotra Maciuka) – skwer przy Małym Rynku.

Organizator: Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym.

Adam Bujak

Ur. 12 maja 1942 w Krakowie. Światowej sławy artysta fotografik, autor ponad 100 albumów wydanych na wszystkich kontynentach, mistrz nastrojowej, mistycznej fotografii.

Jak nikt inny potrafi malować światłem, ukazywać piękno dzieł sztuki. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, renomowanego Królewskiego Towarzystwa Fotograficznego Wielkiej Brytanii, Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej w Szwajcarii, a także laureatem ponad 60 polskich i międzynarodowych nagród, m.in. Civitas Christiana, Orderu św. Marii Magdaleny, Orderu Wielkiego św. Zygmunta oraz nagrody Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia „Totus 2003” przyznanej w 25-lecie pontyfikatu Jana Pawła II.

Jego albumy były wielokrotnie honorowane tytułem najpiękniejszej książki roku. Bardzo wiele z nich poświęcone jest osobie Ojca Świętego Jana Pawła II, którego posługiwanie duszpasterskie z wielkim oddaniem dokumentuje od 1963 roku.

Adam Bujak jest twórcą bezcennych fotografii utrwalających dla przyszłych pokoleń wydarzenia ważne dla Kościoła oraz miejsca cenne dla tradycji w kraju i zagranicą.

Jego fotografie wystawiane były w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Etnografii i Folkloru w Tel Awiwie, Istman House w Rochester w Nowym Jorku, a także wielu innych muzach i galeriach. Stała wystawa jego twórczości znajduje się w Domu Narodzin Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach oraz Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie.

Adam Bujak jest artystą, który w sposób szczególny zasłużył się dla kultury katolickiej, kultury polskiej i światowej.

PR

LA

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *