Czy „raje podatkowe” przestaną istnieć?

Prowadzenie firmy zarejestrowanej w raju podatkowym umożliwia przedsiębiorcy znaczną redukcję obciążeń podatkowych. W najlepszym przypadku, właściciel firmy uzyskuje przychody ze swojej działalności gospodarczej, ale nie uiszcza z tego tytułu niemalże żadnych podatków. Nie ulega wątpliwości, że tzw. „raje podatkowe” dają wiele korzyści finansowych przedsiębiorcom, ale niestety, już wkrótce większość z nich może przestać istnieć. Ministerstwo Finansów przeprowadza renegocjację umów dotyczących podwójnego opodatkowania z wieloma krajami.


Definicja rajów podatkowych

Na próżno można szukać definicji rajów podatkowych w polskich przepisach prawa podatkowego. Za raj podatkowy można jednak uznać kraj lub terytorium, gdzie panują bardzo łagodne dla obcokrajowców i kapitału zagranicznego przepisy podatkowe. Zarejestrowanie firmy w takim kraju pozwala na uniknięcie lub znaczną redukcję płacenia podatków w kraju macierzystym i jednoczesne transferowanie zysków.

Walka Ministerstwa Finansów

Z punktu widzenia Ministerstwa Finansów raje podatkowe stosują szkodliwą konkurencję podatkową i należy dążyć do ich wyeliminowania. W ten sposób resort chce pozyskać podatki osób, które prowadzą działalność zarejestrowaną za granicą.

W marcu 2012 roku Ministerstwo Finansów podpisało w Nikozji zmiany w umowie podatkowej, dzięki czemu przedsiębiorcy mający zarejestrowane spółki na Cyprze nie będą mogli już korzystać z klauzuli tax sparing, mówiącej o prawie do odliczenia podatku, który faktycznie nie został zapłacony w państwie źródła dochodu. Cypr to jeden z rajów podatkowych, z których chętnie korzystali Polacy, z uwagi na jego niskie podatki. Stawka podatku dochodowego obowiązująca na Cyprze jest najniższa w całej Unii europejskiej, wynosi bowiem 10%. Jest ona stała dla wszystkich usług, bez względu na wysokość osiąganego przez przedsiębiorstwo dochodów.

Oprócz tego, w ciągu ostatnich kilku lat Ministerstwo Finansów podpisało porozumienia w sprawie wymiany informacji podatkowej z wieloma innymi „rajami podatkowymi”, co w praktyce znosi taki ich status u przedsiębiorców. Mowa tu o takich krajach i terytoriach jak:

 • Grenada,
 • Wspólnota Dominiki,
 • Andora,
 • Jersey,
 • Wyspa Man,
 • Szwajcaria,
 • Malta,
 • San Marino,
 • Guernsey.

W planach resortu finansów jest zawarcie podobnych porozumień z: Monako, Gibraltarem, Kajmanami, Wyspami Dziewiczymi, Bermudami, Liberią, Turkus & Caicos Islands, Montserrat, Anquilą, czy Belize.

G20 przeciwna rajom podatkowym

Jednocześnie, również organy organizacji G20 dążą do likwidacji rajów podatkowych, także ich istnienie w przyszłości stoi pod dużym znakiem zapytania. Pod koniec 2011 roku na szczycie G20 w Cannes przyjęto listę rajów podatkowych, które mają zostać postawione pod pręgierzem społeczności międzynarodowej. Wśród nich wymienia się:

 • Botswanę,
 • Panamę,
 • Seszele,
 • Trynidad i Tobago,
 • Urugwaj.

Czy raje podatkowe znikną z mapy świata?

Niekoniecznie, podpisanie porozumień o całościowej lub częściowej wymianie informacji z krajami uznawanymi za raje podatkowe nie oznacza jeszcze dla polskich przedsiębiorców utraty możliwości znacznego ograniczenia wysokich podatków w Polsce. Z resztą, należy zwrócić uwagę na fakt, że wspominane przez Ministerstwo Finansów oraz organizację G20 terytoria i kraje nie wyczerpują listy istniejących „rajów podatkowych”. Do tego grona zalicza się m.in. stany w USA – Delaware, czy Wyoming.

Najlepiej zarejestrować firmę w raju podatkowym umiejscowionym w państwie o stabilnej sytuacji gospodarczej, na przykład na terenie USA” – mówi właściciel firmy Pol Investors Group, zajmującej się świadczeniem wsparcia i realnej pomocy w profesjonalnym zakładaniu i obsłudze Firm i Spółek w USA, w Delaware.

Posiadając w stanie Delaware spółkę typu LLC, czyli Limited Liability Company, będącą połączeniem najkorzystniejszych dla przedsiębiorcy cech spółki kapitałowej i osobowej, w praktyce płaci się jedynie zryczałtowany podatek w wysokości $250 rocznie dla stanu Delaware.

Legalne raje podatkowe pozostaną na mapie świata, tylko przedsiębiorcy będą musieli z nich umiejętnie korzystać. Jak na razie, Minister Finansów chce uzyskać większy dostęp do informacji o spółkach zarejestrowanych w takich państwach. Można się jednak spodziewać, że rzeczywiście w przyszłości choć część rajów podatkowych (szczególnie tych najbardziej egzotycznych, jak Seszele, Panama, czy Kajmany) przestanie istnieć, przynajmniej dla polskich przedsiębiorców.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *