BiznesPolecamyPolecane wiadomościPraca

OPTYMALIZACJA PODATKOWA – LEGALNE DZIAŁANIA CZY UCHYLANIE SIĘ OD OPODATKOWANIA

Z uwagi na skomplikowany system prawa podatkowego, nieprecyzyjne przepisy oraz ciągłe jego zmiany prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce jest niezwykle trudne. – Dlatego podejmowanie działań mających na celu zminimalizowanie negatywnych skutków podatkowych wydaje się naturalne, pod warunkiem że zastosowane rozwiązania są zgodne z prawem – mówi ekspert Pracodawców RP Mariusz Korzeb.

W Polsce zwrot „optymalizacja podatkowa” wywołuje negatywne skojarzenia, bowiem powszechnie uważa się, że jest to działanie mające na celu obejście przepisów – po to, by uchylać się od płacenia podatków, co nie jest prawdą. –W rzeczywistości optymalizacja podatkowa to wybór właściwych rozwiązań w ramach planowanych działań oraz w granicach obowiązującego prawa podatkowego. Natomiast jej celem jest zmniejszenie obciążeń podatkowych, które mają negatywny wpływ na majątek przedsiębiorców – mówi Mariusz Korzeb.

W jego opinii znajomość przepisów prawa podatkowego oraz mechanizmów gospodarczych daje możliwość kształtowania wysokości obciążeń podatkowych w przedsiębiorstwie. – Dlatego w przypadku prowadzenia działań biznesowych w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę skutki podatkowe, jakie niesie ze sobą planowana transakcja czy działanie– dodaje ekspert Pracodawców RP. Podkreśla też fakt, iż obniżanie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej za pomocą dozwolonych przez prawo podatkowe instrumentów stanowi istotny czynnik, który decyduje o rentowności danego przedsięwzięcia.

***

Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej reprezentują 7 500 firm, zatrudniających ok. 4 mln pracowników. Organizacja, która powstała w listopadzie 1989 roku, działa w obszarach związanych z rozwojem przedsiębiorczości, wzrostem gospodarczym kraju i kwestiami społecznymi, w tym dotyczącymi ubezpieczeń społecznych, rynku i prawa pracy. Pracodawcy RP podejmują inicjatywy na rzecz przedsiębiorczości, innowacyjności, wykorzystania nauki do potrzeb gospodarki, a także w obszarze stanowienia prawa. Są obecni w pracach Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych. Organizacja jest członkiem Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (organu doradczego instytucji Unii Europejskiej). Prezydentem Pracodawców RP jest dr Andrzej Malinowski.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *