Jaką spawarkę wybrać do domu?

Jeśli nie jesteś profesjonalistą, wybór spawarki do domu może nastręczać Ci trudności. W swoim zestawie narzędzi masz już pewnie młotki, śrubokręty i szlifierki. Warto jeszcze dołożyć tam spawarkę. Tylko jaką kupić? Przeczytaj.

Spawarka dla amatora – inwertorowa czy transformatorowa?

Zdarzają się takie sytuacje, kiedy trzeba przyspawać tłumik lub zawiasy w furtce. Czy musisz od razu wzywać fachowca? Nie. Wystarczy, że będziesz dysponował odpowiednią spawarką, a poradzisz sobie sam. Spawarki dla amatorów dzielimy na inwertorowe i transformatorowe. Te pierwsze są niewielkich rozmiarów i mają małą wagę. Ich skomplikowana budowa sprawia, że trzeba je naprawiać w wyspecjalizowanych serwisach. Cechą charakterystyczną spawarek inwertorowych jest duża sprawność i wytrzymałość na spadki napięć. Zużywają o wiele mniej prądu niż spawarki transformatorowe, są także mniej wrażliwe na jakość wykorzystywanych elektrod.

Z kolei spawarki transformatorowe są tanie i mają nieskomplikowaną budowę. Niestety, cena często idzie tu w parze z jakością: tego rodzaju spawarki cechuje mała wydajność pracy. Szybko zauważysz, że spawarki transformatorowe pobierają dużo prądu, a jakość spawania uzależniona jest od jakości elektrod. Jednak i tutaj znajdziesz plusy – urządzenia te są dość odporne na uszkodzenia mechaniczne (w porównaniu do spawarek inwertorowych). Jeśli zdecydujesz się na tego typu spawarkę zwróć uwagę na wagę – im cięższa, tym lepszy transformator.

Spawarka inwertorowa jest zdecydowanie dla amatorów-pasjonatów, którzy szukają dobrej klasy sprzętu. Kiedy jednak wykonujesz okazjonalne prace spawalnicze, zdecyduj się na spawarkę transformatorową.

Jakie funkcje powinny mieć spawarki?

Na rynku znajdziesz urządzenia przeznaczone do spawania różnymi metodami. Wyróżniamy:

 • Spawanie w osłonie gazu – MIG/MAG
 • Spawanie elektrodą otuloną – MMA
 • Spawanie elektrodą nietopliwą – TIG

Obsługa spawarek typu MMA (transformatorowych) nie jest trudna. Urządzenie ma włącznik i pokrętło regulacji natężenia prądu. W bardziej zaawansowanych modelach znajdziesz:

 • regulację prędkości podawania drutu,
 • przełącznik spawania punktowego,
 • test gazu,
 • test drutu,
 • wyświetlacz,
 • regulację dopalania elektrody.

Spawarki inwertorowe są bardziej skomplikowane w użytkowaniu. Mają oczywiście szereg funkcji, które ułatwiają pracę. Zaliczymy tu:

 • HOT START – ułatwia zajarzenie łuku
 • ANTI STIKING – zapobiega przyklejaniu się elektrody
 • ARC FORCE – reguluje dynamikę łuku

Musisz wiedzieć, że spawarkę inwertorową wykorzystasz do spawania metodą TIG. Wszystko to dzięki wbudowanemu zaworowi i specjalnemu uchwytowi.

Parametry spawarki do użytku domowego

Spawarka przeznaczona do używania w domu może mieć moc 160 A. Tutaj jej rodzaj nie ma większego znaczenia. Zatem śmiało wybieraj między urządzeniami MIG/MAG, MMA i TIG. Spawarką o mocy 160 A możesz spawać nawet elementy o grubości 8 mm. Pamiętaj jednak o tym, by instalacja urządzenia była dopasowana do pobieranej przez nie mocy. Wszystko zresztą sprawdzisz w instrukcji.

Wymaganym zabezpieczeniem dla spawarek transformatorowych o mocy 160 a jest 20-25 A, natomiast dla inwertorowych – 16 A.

Jeśli wybierasz spawarkę typu MIG/MAG musisz zwrócić uwagę na jakość podajnika drutu. Do użytku domowego wystarczy sprzęt z plastikowym podajnikiem. Niektóre spawarki MIG/MAG mają możliwość spawania samoosłonowym drutem. Kupując taki sprzęt, licz się jednak z kosztami. Kiedy zdecydujesz się na spawarkę TIG, dobrze obejrzyj uchwyt i zapytaj o ilość regulacji.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru spawarki?

Kupując spawarkę, przede wszystkim zwróć uwagę na jej wyposażenie. I tak na przykład urządzenie MMA powinno mieć: kable robocze, czyli kabel masowy z zaciskiem oraz kabel z uchwytem. Natomiast spawarki typu TIG mają oprócz kabli roboczych, dodatkowy uchwyt TIG i reduktor gazu. Pamiętaj, że uchwyty w spawarkach TIG mogą być zamontowane na stałe lub za pomocą gniazda euro. A co warto dokupić do urządzenia spawalniczego? Na pewno:

 • szczotkę drucianą,
 • maskę spawalniczą,
 • rękawice spawalnicze.

Elementy nie wchodzą w skład wyposażenia spawarek, dlatego musisz w nie dodatkowo zainwestować.

Wybierz typ spawarki w zależności od tego, do jakich prac będziesz jej używał. Nawet jeśli postawisz na tańszy sprzęt, powinien być sprawny i funkcjonalny.

Sprawdź i kup spawarkę dla siebie na : https://migomat.com.pl/spawarka-tig

 

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *