Kto może wziąć udział w kursie na wózek widłowy?

Obecnie uprawnienia na wózki widłowe, są bardzo chętnie nabywane nie tylko przez osoby wchodzące na rynek i poszukujące swojej pierwszej pracy, ale również i przez ludzi znacznie dojrzalszych, którzy chcą przykładowo przebranżowić się. Posiadanie uprawnień na obsługę wózków widłowych, wiąże się z interesującymi zarobkami i sporymi możliwościami rozwoju. Kto jednak może zapisać się na taki kurs?

Kurs ten jak większość innych, jest skierowany do osób pełnoletnich. Każda taka osoba prócz tego musi posiadać minimum wykształcenie podstawowe. Bardzo ważnym warunkiem jest również pozytywne przejście przez badania, które mają na celu wykazać, czy dana osoba nie ma żadnych zdrowotnych przeciwwskazań do wykonywania tego zawodu. Jeśli wszystkie warunki zostaną spełnione, wówczas taka osoba może zapisać się na kurs.

Jak przebiega kurs na wózki widłowe?

Kurs na wózki widłowe w większości ośrodków szkoleniowych podzielony jest na dwie części. Pierwszą częścią jest część praktyczna. Czego można się podczas niej dowiedzieć? Między innymi tego jaka jest budowa wózków widłowych, jakie zasady BHP obowiązują podczas ich obsługiwania, jakie są przepisy prawa dotyczące ich obsługi. Drugą częścią jest natomiast część praktyczna. Podczas niej każdy kursant ma możliwość w praktyce zapoznać się z wózkiem widłowym, nauczyć się nim operować, wykonywać nawet najbardziej skomplikowane manewry.

Każdy taki kurs na wózki widłowe musi zostać zakończony egzaminem, który odbywa się przed Komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Egzamin podobnie jak i sam kurs, także jest podzielony na część teoretyczną oraz praktyczną. Na samym początku odbywa się część praktyczna. Podczas niej Komisja zadaje pięć pytań z teorii, na które kursant ma zadanie odpowiedzieć. By móc przejść do części teoretycznej, musi zostać udzielona prawidłowa odpowiedź na minimum trzy pytania. Gdy tak się dzieje, następuje część praktyczna. Jeśli zostanie ona również pozytywnie zaliczona, wówczas kursant otrzymuje uprawnienia na wózek widłowy w takiej kategorii, na jaką zdawał.

Jakie są kategorie kursów na wózek widłowy?

Każda osoba chcąca zdobyć uprawnienia na wózek widłowy musi bowiem zdawać sobie sprawę z tego, iż występują konkretne podziały na kategorie pojazdów, które ostatecznie można obsługiwać. Wyróżniamy trzy podstawowe.

Pierwszą jest kategoria I WJO. Jest to kategoria nadrzędna, która obejmuje wszystkie rodzaje wózków, łącznie z tzw. wózkami specjalizowanymi. Mając te uprawnienia można prowadzić wózki o nielimitowanym udźwigu, typie napędu oraz o nieograniczonych możliwościach pod względem ich podnoszenia.

Kategoria II WJO pozwala jedynie na obsługiwanie wózków jezdniowych. Natomiast nie ma również ograniczeń pod względem wysokości podnoszenia, udźwigu oraz typie napędu.

Kategoria III WJO jest kategorią zdecydowanie najbardziej ograniczoną. Można posiadając ją obsługiwać tylko i wyłącznie wózki jezdniowe, jednak z pewnym ograniczeniem. Operator nie może bowiem znajdować się w wózku czy też na wózku. Natomiast wszystkie inne kwestie również pozostają bez ograniczeń.

Szukasz kursu na wózek widłowy? Sprawdź https://kursnawozekwidlowy.pl/

 

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *