Czym jest obróbka skrawaniem? Krótki przewodnik

Współczesna obróbka CNC różnego rodzaju materiałów jest niezwykle precyzyjna i szybka. Wykorzystywane narzędzia pozwalają na stworzenie niemal dowolnej formy produktu z odpowiedniej wielkości kawałka materiału. Jedną z najpopularniejszych form kształtowania jest obróbka skrawaniem. Warto więc przyjrzeć się temu procesowi i poznać na czym on polega.

Co oznacza termin “obróbka skrawaniem”?

Jak sama nazwa wskazuje, obróbka ta polega na skrawaniu, czyli pozbywaniu się nadmiaru materiału, tzw. naddatku. Czynność tę wykonuje się za pomocą bardzo ostrych dłut i noży, które są sterowane komputerowo (CNC). Dzięki temu możliwe jest bardzo dokładne przeprowadzenie obróbki, aby wszystko było w jak najlepszym porządku i projekt był zgodny z dostarczoną dokumentacją. Aby cały proces obróbki skrawaniem przebiegł pomyślnie, niezbędne jest także prawidłowe ustawienie maszyny. To właśnie od tego czynniku zależy fakt, czy potem elementy będą pasować tam, gdzie mają zostać zastosowane. Zdarza się, że wystarczy jeden milimetr różnicy, żeby cała seria była źle wykonania i nadawała się do utylizacji.

 

Jakie są typy obróbki skrawaniem?

Obecnie można wyróżnić 3 typu obróbki skrawaniem. Należą do nich: obróbka wiórowa, ścierna i erozyjna. Owe rodzaje dzielą się dodatkowo między sobą w zależności od użytych technologii. Jeśli chodzi o obróbkę wiórową, to jest ona realizowana poprzez frezowanie, toczenie, wytaczanie, wiercenie, rozwiercanie, powiercanie, przeciąganie i przepychanie, struganie i dłutowanie. Wykorzystywane maszyny są zdolne do wykonania i przygotowania detali o odpowiednich parametrach technicznych. Zawsze jednak priorytetem jest zgodność z wymiarami, jakie naniesione są w dokumentacji. To bowiem od tego w dużej mierze zależy, czy rzeczywiście wszystko będzie mogło być spasowane w miejscu przeznaczenia. Warto pamiętać, że w zależności od oczekiwanego kształtu i wymaganej chropowatości powierzchni stosuje się różne sposoby obróbki skrawaniem. Różnią się one przede wszystkim zastosowanymi narzędziami i specyfiką ruchów wykonywanych przez narzędzia i element obrabiany przez maszynę.

Wszystkie opisane wyżej procesy gwarantują najwyższą jakość obróbki, dzięki której na co dzień wykorzystujemy np. w samochodach lub maszynach rolniczych perfekcyjnie przygotowane części. Z biegiem lata obróbki opisane w tym artykule będą z pewnością jeszcze bardziej efektywne, co przełoży się na jeszcze wyższą jakość wyrobów.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *