Jak łagodzić objawy atopowego zapalenia skóry?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) cechuje świąd, egzema, czyli wyprysk skórny oraz suchość. Zaleca się wykonać testy na nietolerancje pokarmowe oraz inne testy alergiczne, ponieważ często alergia wywołuje AZS. Jednak zdarza się, że nie jest możliwe znalezienie przyczyny, zatem trudno jest wyleczyć tę chorobę.

Jakie znamy przyczyny występowania AZS?

Istnieją trzy główne czynniki uznawane za przyczyny tej choroby, są to: nieprawidłowo działający układ immunologiczny, czynniki środowiskowe (alergeny) oraz geny kodujące odpowiednie predyspozycje do reakcji alergicznych. Do alergenów i innych czynników obciążających układ immunologiczny należą: kurz, jajka, mleko, soja, mąka pszenna, substancje chemiczne zawarte w kosmetykach, suche powietrze, ciągłe zmiany temperatury, a także problemy emocjonalne. Należałoby sprawdzić które czynniki powodują atopowe zapalenie skóry. W tym celu zaleca się wykonać testy na nietolerancje pokarmowe oraz na nietolerancję na pozostałe czynniki np. kurz, substancje chemiczne.

Życie codzienne z AZS

Oprócz stosowania środków farmakologicznych takich jak: kremy i maści przeciwzapalne, leki antyhistaminowe czy antybiotyki, należy przestrzegać pewnych zasad. Nie wolno dopuszczać do nadmiernej suchości skóry, dlatego korzystne będą kąpiele w krochmalu lub z dodatkiem płatków owsianych oraz nacieranie wazeliną miejsc najbardziej podrażnionych. Poza tym lepiej poklepywać skórę ręcznikiem niż ją wycierać. Powinno się używać kosmetyków, które nie zawierają alkoholu i substancji zapachowych. Najlepsze będą kosmetyki naturalne, zawierające np. olej jojoba, z awokado lub masło shea. Należałoby zrezygnować z wełnianej odzieży oraz używać delikatnych proszków do prania ubrań.

Najważniejsze jest, aby unikać czynnika drażniącego, jeśli testy na alergię i testy na nietolerancje pokarmowe wykazały alergię na jakiś produkt. Testy alergiczne często wykazują alergię na kurz, więc warto pozbyć się z domu dywanów i zasłon, które są siedliskiem roztoczy. Lepiej byłoby, żeby w mieszkaniu chorego nie było zwierząt. Trzeba pamiętać, że należy przestrzegać zasad higieny również po złagodzeniu lub ustąpieniu objawów.

Nie wskazane jest, aby unikać w pożywieniu takich produktów jak: cukier, słodziki, barwniki spożywcze, aromaty i konserwanty. Te substancje mogę nasilać stany zapalne. Ważnymi składnikami odżywczymi będą kwasy omega 3 oraz probiotyki, lecz o suplementacji najlepiej porozmawiać z lekarzem. Również samopoczucie odgrywa dużą rolę w nasileniu i częstotliwości występowania objawów. Wśród lekarzy krąży uznanie, że atopowe zapalenie skóry to choroba psychosomatyczna- wywołana stresem.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *