Jak pozbyć się łupieżu?

Łupież to dolegliwość występująca dość powszechnie. Niekiedy jednak staje się ona bardzo wstydliwą przypadłością dla osoby, która się z nią zmaga. Obawia się ona, jak otoczenie odbierze jej chorobę. Warto więc wiedzieć dlaczego łupież powstaje i jak z nim walczyć, jeśli już się pojawi.

Objawy łupieżu

Objawem łupieżu jest łuszcząca się nadmiernie skóra głowy. Proces złuszczania się skóry głowy zachodzi u każdego, u niektórych jednak w sposób dużo szybszy i gwałtowny. Wtedy właśnie pojawia się łupież – złuszczona skóra gromadzi się na włosach, tuż przy nasadzie głowy. Jeśli mamy do czynienia z łupieżem suchym, to bardzo często złuszczone kawałki skóry spadają na przykład na ubranie osoby chorej, co jest dla niej szczególnie wstydliwe i niekomfortowe. Przy łupieżu tłustym z kolei łuski przyczepiają się do skóry głowy. Wynika to z produkcji większej ilości łoju przez gruczoły łojowe na skórze głowy. Są one raczej większych rozmiarów niż przy odmianie suchej. Łupież suchy występuje jednak stosunkowo częściej, niż tłusty.

 

Przyczyny powstawania łupieżu

Powodem łupieżu mogą być inne, poważniejsze choroby, takie jak łuszczyca czy niedoczynność tarczycy. Dlatego też zawsze z dolegliwością tą należy udać się do lekarza – najlepiej dermatologa. Lekarz oceni, czy łupież jest wynikiem innego schorzenia. W razie potrzeby zleci zaś dodatkowe badania. Często jednak jest tak, że łupież spowodowany jest przez nadmierny rozwój drożdżaków na skórze naszej głowy. Wówczas również powinniśmy jak najszybciej starać się go pozbyć – bardzo duża ilość rozmnażających się drożdżaków może bowiem doprowadzić do stanu zapalnego na skórze naszej głowy.

Leczenie łupieżu

Jeśli cierpimy na łupież, powinniśmy przede wszystkim postawić na odpowiednią pielęgnację. Dobrze sprawdzą się tutaj szampony przeciwłupieżowe. Warto jednak zainwestować w taki, który będzie działał delikatnie i w sposób łagodny oczyszczał nasze włosy. Takie szampony oferowane są przez wiele marek działających na rynku, na przykład La Roche, Pirolam czy Ziaja. Szampony działające gwałtownie lepiej oczyszczą skórę naszej głowy, ale z drugiej strony mogą bardzo ją podrażnić. To może przynieść wręcz odwrotny skutek, a więc nasilić łupież. Jeśli nasza skóra wykazuje tendencję do nadmiernego złuszczania się, powinniśmy zrezygnować z suszenia włosów suszarką. Możemy również od czasu do czasu zastosować na skórę naszej głowy peeling – jednak niezbyt często, aby nie podrażnić skóry głowy, a jedynie złuszczyć z niej martwy naskórek.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *