Okna oddymiające – nie tylko dla ochrony przeciwpożarowej

Dzięki nowoczesnym technologiom, systemy ochrony przeciwpożarowej wzbogacone zostały o okna oddymiające. Czemu one służą? Czym są i jak działają systemy oddymiające?

W jakim celu instaluje się systemy oddymiające?

W czasie pożaru niewiele ofiar dosięga ogień. Większość ginie na klatkach schodowych i korytarzach wypełnionych gorącym powietrzem, dymem i trującymi gazami z tlących się wykładzin, oraz płonących tworzyw sztucznych.
W celu umożliwienia oczyszczenia budynku z trujących substancji lotnych, jakie wyzwalają się w czasie pożaru, montuje się w dachach oraz fasadach budynków okna oddymiające.

Jak okna oddymiające spełniają swoją funkcję podczas pożaru

Aby okna oddymiające zadziałały w sposób, dla którego zostały zamontowane, muszą być w odpowiednim momencie otwarte. W jaki sposób to się dzieje, kiedy w czasie pożaru do okien nie ma fizycznego dostępu? Otwieranie okien odbywa się przy pomocy siłowników elektrycznych połączonych z systemem sterującym. Całość uruchamiana jest przy pomocy specjalnego przycisku, lub wyzwalana przez czujniki dymu.

Zalety okien oddymiających

Okna oddymiające, poza funkcją podstawową, jaka spełniają w systemie przeciwpożarowym, są również z powodzeniem wykorzystywane jako dodatkowa wentylacja, czy raczej wywietrzniki dostarczające świeżego powietrza. Sprawdzają się też w ciągu dnia jako doświetlenie kletek schodowych i korytarzy. Nowoczesne okna oddymiające, zintegrowane z automatyką domową, to możliwość zaprogramowania wietrzenia o określonej porze i przez ustalony czas. Możliwe jest tez zaprogramowanie automatyki pogodowej – okna będą się automatycznie zamykać w czasie deszczu, lub kiedy zacznie wiać silny wiatr. Oczywiście są też w pełni przygotowane do współpracy z systemami przeciwpożarowymi i kwestia ich sprawnego, automatycznego działania, jest kwestią odpowiedniego zaprogramowania sterowników. Polecamy stosowanie okien przeciwpożarowych – zarówno dachowych, jak i umieszczanych w fasadzie, jako głównych otworów w systemie oddymiającym.

 

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *