Wyspa Wielkanocna – wycieczka z biurem podróży pozwoli odkryć wszystkie jej tajemnice.

Wyspa Wielkanocna leży na Oceanie Spokojnym, 3 703 km na zachód od chilijskiego wybrzeża. Teraz jest to terytorium Chile. Wyspa ma kształt trójkąta o bokach 16, 18 i 24 kilometrów, ma pochodzenie wulkaniczne, jest na niej 70 kraterów wygasłych wulkanów, największe znajdują się w rogach „trójkąta”. Na wyspie nie ma żadnych rzek ani potoków, woda deszczowa gromadzi się w trzech małych jeziorach, które tworzą się w kraterach wulkanów. Głównym skarbem Wyspy Wielkanocnej są absolutnie wyjątkowe kamienne posągi Moai. W dawniejszych czasach wyspiarze byli przekonani, że to one chronią ziemię przed złymi duchami. Największe atrakcje turystyczne Wysp Wielkanocnych przedstawione są poniżej.

Santiago De Chile

Wybierając się podziwiając taki cud natury jak Wyspa Wielkanocna wycieczka z biurem podróży może rozpoczynać się w historycznym centrum miasta Santiago De Chile z wizytą na placu Pałacu La Moneda, który jest zabytkiem historycznym. Budynek został wzniesiony w 1799 roku w ostatnich latach hiszpańskiej dominacji, aby pomieścić królewską mennicę. Wykonany jest w tradycyjnym neoklasycystycznym stylu.

W połowie XIX wieku budynek był zarezerwowany dla rządu Chile, od tego czasu Palacio de la Moneda jest siedzibą rządu tego kraju. Dalsza podróż odbywa się w kierunku Plaza de Armas centralnego placu w Santiago. Historia miasta rozpoczęła się wraz z nim. Na placu znajdują się budynki Domu Gubernatorów Chile, Gminy Santiago, Poczty Centralnej i Katedry Miejskiej. Następnie można wspiąć się na wzgórze San Cristobal do posągu Najświętszej Maryi Panny, skąd otwiera się wspaniała panorama na całe miasto. Następnie warto odwiedzić nowoczesne dzielnice Santiago: Vitacura, Las Condes i Providencia, przejechać wzdłuż rzeki Mapocho i poznać wspaniałą architekturę głównych alei Santiago

Pustynia Atakama

Wyjazd do Doliny Księżycowej i Doliny Śmierci, które znajdują się w pobliżu San Pedro de Atacama. Pragnąc dogłębniej zwiedzić tak piękny region jak Wyspa Wielkanocna wycieczka z biurem podróży pozwoli podążyć wąskim przejściem, ścieżką między wysokimi pasmami górskimi, aby zobaczyć Dolinę Śmierci, miejsce o unikalnych naturalnych formach, uformowane przez wiatr i wodę.

Następnie uda się odwiedzić Dolinę Księżyca, miejsce utworzone z soli i węglanów otoczone górami z ośnieżonymi szczytami, bardzo przypominające powierzchnię księżyca. Turyści będą mogli wspiąć się na wydmę, aby zobaczyć niesamowitą panoramę krajobrazu o niezwykłych kształtach i kolorach w odbiciach zachodu słońca. Niezapomniany widok, który można zobaczyć tylko podczas zachodu słońca, który maluje łańcuch Andów na horyzoncie we wszystkich kolorach tęczy, zaczynając od jasnożółtego i kończąc na ciemnofioletowej .

Fani turystyki ekstremalnej będą zainteresowani podróżą na pustynię Atakama, która jest najsuchszym miejscem na planecie. Są obszary, w których nie odnotowano żadnego deszczu w całej historii. Temperatury w ciągu dnia w ciągu roku przekraczają +36 ° C, a temperatura w nocy może spaść do zera przy 0% wilgotności powietrza. Na pustyni Atakama, pomimo suchych warunków, rośnie ponad 160 gatunków kaktusów i żyje około 200 gatunków zwierząt, głównie gadów i owadów. Cała wilgoć, której może oczekiwać, przychodzi tu w postaci mgły lub zawiesiny wodnej. Każdego roku pustynia zaskakuje ludzi kolorową paletą kwiatów. Dość szybko sucha i bezwodna pustynia pod wpływem krótkich, ale intensywnych deszczy zamienia się w niesamowity dywan w różnych kolorach. Według ekspertów na pustyni Atakama w tym czasie rośnie około 200 gatunków kwiatów.

Gejzery Tatio

Gejzery Tatio znajdują się 100 km od San Pedro na wysokości 4300 metrów. Należy pamiętać, że temperatura powietrza rano jest tutaj bardzo niska, często poniżej zera. Zdecydowanie warto tu przyjechać przed wschodem słońca, aby zobaczyć niezwykły naturalny spektakl, kiedy fontanny gorącej wody i chmury pary wynurzą się na powierzchnię. Czas aktywacji gejzerów rozpoczyna się o godzinie 5.30 rano i trwa do siódmej rano. W tym czasie wysokość fontann osiąga dziesięć metrów. Z tego powodu wybierając kierunek – Wyspa Wielkanocna wycieczka z biurem podróży do gejzerów rozpoczynają się bardzo wcześnie, z wylotem z San Pedro bardzo rano, aby dotrzeć do nich przed wschodem słońca.

Obraz przed oczami jest naprawdę niesamowity, ogromna dolina otoczona górami i wulkanami, z której wnętrza wyrastają kolumny pary i wody. Wzgórza soli w formie wież i wulkanów, ogromne fontanny gorącej wody, kolorowe jeziora z wrzącą wodą, w której można ugotować jajka, co niektórzy robią, wszystko to robi mocne wrażenie. W pobliżu gejzerów znajdują się baseny termalne, w których można pływać w ciepłej wodzie.

Kamienne posągi Moai

Kamienne posągi Moai wykute ze skamieniałego popiołu wulkanicznego. Są to stylizowane postacie ludzkie o krótkich ciałach i wysuniętych głowach. Waga każdego z nich sięga prawie 20 ton. Zgodnie z wierzeniami lokalnych mieszkańców, zawierają oni nadnaturalną moc przodków pierwszego króla Wyspy Wielkanocnej, Hotu Matua. Moai stoją wzdłuż wybrzeża i patrzą na wyspę. Niektórzy myślą, że zostali sprowadzeni na wyspę przez kosmitów, inni są pewni, że tacy ludzie mogliby być potomkami gigantów o wysokości 3-4 metrów. Na wyspie znajduje się około 900 posągów, z których większość znajduje się w pobliżu wulkanu Rano Raraku.

Wulkany na Wyspie Wielkanocnej

Kratery wulkanów Rano Kau i Rano Raraku to kolejna atrakcja Wyspy Wielkanocnej. To z pozostałości po Rano-Raraku powstały posągi Moai. W okopie tego wulkanu niedokończone posągi są rozproszone. Wewnątrz Rano-Kau zapierający dech w piersiach widok to krater wypełniony deszczówką pokrytą wyspami trawy, a niebo odbija się w tym gigantycznym jeziorze. Rano Raraku jest wygasłym wulkanem o wysokości do 150 metrów na Wyspie Wielkanocnej we wschodnim Pacyfiku. Znajduje się 17 km od miasta Hanga Roa na niższych zboczach wulkanu Terevak – najwyższego wzniesienia wyspy.

Zbocza Rano-Raraku są stosunkowo wysokie i strome. Na zboczach góry, szczególnie w jej południowej części, można zobaczyć kamieniołomy, w których rzeźbiono Moai. Uważa się, że kamieniołomy Rano-Raraku tworzyły rzeźby przez 500 lat, aż do początku XVIII wieku, a 397 Moai o różnym stopniu gotowości są tutaj do dziś. Jeśli uda się wspiąć na sam szczyt wulkanu, to w owalnym kraterze można zobaczyć słodkowodne jezioro. W dawnych czasach służyło lokalnej ludności, jako źródło słodkiej wody pitnej.

Rano Kau jest jedynym aktywnym wulkanem na wyspie. Kształt wulkanu przypomina delikatną tarczę z dużym kraterem, w którym znajduje się 7 jezior. Był aktywny przez 300 lat i zasnął pod koniec 1911 roku. Obecnie wycieczki odbywają się na szczyt wulkanu. Można tam dojść pieszo (około dwóch godzin) lub skorzystać z usług taksówkowych. Można poruszać się wokół wulkanu Rano Kau, ale większość turystów jest zadowolona ze wspinaczki po kraterze i spaceru po ceremonialnej wiosce Orongo.

Wioska Orongo

Wioska ceremonialna Orongo znajduje się na skraju krateru Rano Kau. Tutaj odbyła się ceremonia poświęcona człowiekowi-ptak. We wsi można znaleźć rzeźbione wizerunki boga Mac-Maca i człowieka-ptaka. Wioska Orongo znajduje się w południowo-zachodniej części Wyspy Wielkanocnej. Za jej założycieli uważa się Polinezyjczyków, którzy osiedlili się w tych miejscach. W sumie w wiosce jest około pięćdziesięciu domów z kamienia, a niektóre z nich są połączone okrągłymi wieżami. Wieże te służyły nie, jako dekoracja architektoniczna, ale jako środek fortyfikacyjny.

Faktem jest, że wioska znajduje się na skraju wulkanu Rano-Kau i czasami wydaje się, że ma ona zapaść się w wodach oceanu. Wszystkie konstrukcje artystyczne i architektoniczne zostały stworzone przez ten lud, nawet, gdy był on całkowicie odizolowany od innych kultur. Ale Polinezyjczycy zwracali szczególną uwagę na rytuały i bogów. To tutaj odbywały się uroczystości poświęcone kultowi ptaka. Młodzi mężczyźni zeskakiwali z klifu i płynęli na najbliższą wyspę, gdzie musieli znaleźć święte jajo kurze. Pierwszy mężczyzna, który odnalazł upragnione jajo, został uznany za najbardziej sprawnego i silnego we wsi, a także otrzymał tytuł Tangata-mana (człowiek-ptak) aż do następnego rytuału.

Plaże Wyspy Wielkanocnej

W przeważającej części brzegi Wyspy Wielkanocnej są skaliste i strome, usiane skałami, wokół których rozbijają się głośne fale. Plaża Anakena jest to jedna z niewielu plaż, na których oficjalnie można przebywać i zażywać kąpieli. Anakena przyciąga turystów piaszczystym wybrzeżem i łagodnym wejściem do morza. Ale główną ozdobą plaży jest jej historia, wcześniej siedziba najwyższego przywódcy Rapa Nui. Na pamiątkę tego czasu w pobliżu plaży znajdują się 2 postumenty z posągami. Na jednej z nich znajduje się 7 najbardziej eleganckich postaci Moai na wyspie. Przyjeżdżając w taki zakątek jak Wyspa Wielkanocna, wycieczka z biurem podróży na plażę Anakena pozwoli spędzić tu cały dzień, dostępnych jest kilka przytulnych kawiarni i parking w pobliżu plaży.

 

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *