Jak pomóc nastolatkowi rozwijać jego hobby

Nastoletni czas to czas poszukiwania swoich zainteresowań, rozwijania dzięki temu mocnych stron charakteru i osobowości. To bardzo ważne etap dla kształtowania się poczucia tożsamości i określania, kim się jest. Warto zatem wspierać młodzież w rozwoju ich zainteresowań i wskazywać im, że tak naprawdę nie tylko szkoła się liczy. Przecież nie każdy jest doskonałym uczniem z przedmiotów ogólnokształcących, może być jednak doskonały w czymś innym. Chociażby z fotografii.

Rozwijanie zainteresowań i hobby u nastolatków

To co pomaga nastolatkom w rozwijaniu ich zainteresowań to po pierwsze wysłuchanie ich potrzeb. Chyba nic tak nie zniechęca młodych ludzi do brania udziału w różnych zajęciach w czasie wolnym, jak przymus ze strony rodziców. Nastolatek, który sam wybierze dla siebie zajęcia, z pewnością będzie miał większą motywację do uczestniczenia w nich. Oczywiście warto młodemu człowiekowi podsuwać pewne pomysły na to, jak mógłby spędzać swój wolny czas. W okolicy będą odbywały się warsztaty fotograficzne? Może warto powiedzieć o tym swojemu dziecku i zapytać, czy miałoby ochotę się wybrać? Im mniej nacisków, a więcej wolnej woli ze strony młodego, tym efekty będą lepsze.

Coś się spodobało? Wesprzyj nastolatka finansowo

Rodzic musi sobie zdawać sprawę z tego, że gdy nastolatek złapie do czegoś bakcyla, jakieś zajęcia pozalekcyjne albo hobby po prostu mu się spodobają, z pewnością będzie to łączyło się z jakimiś dodatkowymi kosztami. Warto zatem brać odpowiedzialność i jeżeli pokazuje się młodemu człowiekowi coś interesującego, trzeba też przewidzieć fundusze w domowym budżecie na ten cel. Jeżeli dziecko wkręci się w robienie zdjęć, aparat cyfrowy jest naprawdę niezbędny by rozwijać swoje umiejętności fotograficzne. Przez jakiś czas nastolatek może zatem pstrykać fotki zwykłym telefonem, ale by chciał uczyć się więcej, potrzebuje trochę bardziej profesjonalnego sprzętu. Tak jest zresztą z każdym hobby. Wsparcie finansowe dla młodego człowieka jest zatem niezbędne, nawet gdyby bardzo chciał, nie opłaci sobie wszystkiego sam z własnego kieszonkowego.

Doceniaj starania a nie efekty

Dorośli ludzie myślą w kategoriach efektów. Tymczasem dzieci i nastolatki trzeba doceniać nie tylko za wspominane efekty, które na początku mogą być po prostu mierne, ale też za same starania i podejmowane próby. To jest ważne i pomaga utrzymać motywację do rozwijania jakiegoś hobby, czy uczenia się jakieś umiejętności. Pewnie nastolatek nie przygotuje od razu świetnego zdjęciowego reportażu z imprezy rodzinnej, ale na pewno przynajmniej kilka zdjęć będzie udanych. Może nie uchwyci momentu kluczowego, który na zdjęciu zapisuje profesjonalny fotograf, ale na pewno będzie się starał. To tylko przykład z dziedziny fotografii, ale łatwo można go przenieść na każde inne hobby. A zatem na początku zapominajmy o efektach, a doceniajmy starania i chęci.

 

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *