Zaburzenie osobowości borderline – Objawy BPD

Jest to złożone zaburzenie, w którym osoba często ma zniekształcone postrzeganie siebie; są impulsywni i krzywdzą siebie. Około 75% osób ze zdiagnozowanym zaburzeniem osobowości borderline to kobiety. Jednostka jest niestabilna emocjonalnie, zwłaszcza jeśli chodzi o relacje międzyludzkie. Osoba z BPD obawia się porzucenia i pokazuje wybuchy emocji, jeśli związek się kończy lub w niewielkiej liczbie przypadków, gdy lekarz spóźnia się na spotkanie itp. Postrzegają oni porzucenie jako oznaczające, że są złym człowiekiem. Zaburzenie to zwykle pojawia się we wczesnej dorosłości.

Zaburzenie osobowości borderline jest postrzegane jako zachowanie danej osoby i jej wewnętrzne doświadczenie różniące się od normy. Dotknięte obszary to: poznanie, funkcjonowanie interpersonalne i kontrola impulsów. Może to prowadzić do problemów zarówno w sytuacjach społecznych, jak i zawodowych. Psycholodzy lub psychiatrzy diagnozują chorobę. Psychiatrzy nie są pewni, co powoduje BPD, ale zakładają, że jest to spowodowane czynnikami biologicznymi, społecznymi lub genetycznymi. Biorą pod uwagę sposób, w jaki osoba towarzyszyła rodzinie i przyjaciołom we wczesnym dzieciństwie oraz jak radzą sobie ze stresem.

 

 

Często mają wrażenie, że są złymi ludźmi, ale czasami kwestionują, czy w ogóle istnieją. Zwykle ma to miejsce w relacjach, w których czują się nieobsługiwani lub niekochani. Są bardzo wrażliwe na otoczenie. Mogą zmienić się w bałwochwalcę przyjaciela lub partnera, aby je zdewaluować i poczuć się tak, jakby nie były „dla nich”. Osoby z BPD są niezwykle wrażliwe emocjonalnie i wrażliwe emocjonalnie. W znacznym stopniu odczuwają emocje. Osoba bez BPD doświadcza smutku w sytuacji niepokojącej, podczas gdy osoba z BPD, która doświadcza tej samej sytuacji, odczuje ten smutek jako rozpacz. Ich emocjonalna linia podstawowa jest znacznie wyższa niż przeciętna osoba, a powrót do normalnej linii podstawowej może zająć im dużo czasu.

Dialektyczna terapia behawioralna

Dialektyczna Terapia Behawioralna (DBT) to rodzaj terapii rozmowej opracowanej przez amerykańskiego psychologa, dr. Marshę Linehan. Dr Linehan przez lata cierpiała na BPD i stworzył DBT specjalnie po to, aby zaspokoić potrzeby osób, które bardzo intensywnie doświadczają emocji. Wyjaśnia, że ​​osoba z BPD nie ma emocjonalnej skóry, więc jest głęboko poruszona czymkolwiek emocjonalnym.

Jak żyć z osobą cierpiącą na borderline ? http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/jak-zyc-z-osoba-cierpiaca-na-borderline/


Różnica między CBT i DBT polega na tym, że CBT pomaga osobie zmienić nieprzydatne sposoby myślenia i zachowania. Podczas gdy DBT jest skuteczny w skupianiu się na akceptowaniu siebie tym, kim jesteś, ale także pokazuje konstruktywne sposoby radzenia sobie ze swoimi trudnymi emocjami. DBT uwzględnia uważność, tolerancję na niebezpieczeństwo, skuteczność interpersonalną i regulację emocjonalną.

Objawy BPD

Oszalały wysiłki, aby uniknąć rzeczywistego lub wyimaginowanego porzucenia
• Niestabilne i intensywne relacje
• Zakłócenie tożsamości
• Impulsywność (nadużywanie substancji, objadanie się, spontaniczne wydatki, lekkomyślna jazda)
• Zachowania samobójcze / samookaleczenia
• Emocjonalna niestabilność
• Uczucie pustki
• Niewłaściwy i intensywny gniew
• Myśli paranoidalne

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *