Prezydent RP nagradza działania obywatelskie

„Podróżując po Polsce, nieraz mogłem podziwiać, jak twórcze okazały się pomysły mieszkańców, którzy chcieli mieć wpływ na swoje Małe Ojczyzny i na co dzień decydować o ich losach. Jestem przekonany, iż warto rozpowszechniać te przykłady dobrych praktyk” – powiedział Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Właśnie po to, by zachęcać Polaków do działania i aby rozpowszechniać przykłady ciekawych, nowatorskich i efektywnych działań obywatelskich Prezydent RP ustanowił Nagrodę Obywatelską.

Na stronie prezydenckiej powstała również Witryna Obywatelska. To szczególne miejsce w sieci. Miejsce gromadzenia i rozpowszechniania dobrych praktyk działań obywatelskich.

Przez Witrynę właśnie można już zgłaszać prace konkursowe m.in.: nowatorskie formy demokracji lokalnej, oryginalne formy aktywizacji działalności obywatelskich i współpracy z organizacjami pozarządowymi, formy działalności z podmiotami gospodarczymi i ich samorządami na rzecz wspólnoty obywatelskiej i lokalnego rozwoju a także opisy działań na rzecz realizacji zadań publicznych lub dobra wspólnego podjętych wraz z oceną ich efektów.

Partnerem Witryny Obywatelskiej jest projekt „Decydujmy razem”, którego celem jest m. in budowanie i testowanie mechanizmów partycypacji publicznej a także upowszechnianie sprawdzonych modeli współdecydowania mieszkańców z samorządami lokalnymi. W ramach współpracy odbędą się trzy konferencje dotyczące tematyki współdecydowania . Pierwsza z nich zaplanowana jest w październiku.

Wyjątkowa statuetka będzie wręczana przez Prezydenta RP cyklicznie, raz w roku podczas obchodów Dnia Samorządu Terytorialnego. W pierwszej edycji konkursu dobre praktyki można zgłaszać do końca lutego 2013 roku.

Nagroda Obywatelska Prezydenta RP przyznawana będzie w trzech kategoriach:

Wspólnota Obywatelska – dla gmin i powiatów, które w najszerszym stopniu umożliwią swym mieszkańcom uczestnictwo w realizacji zadań publicznych;

Partnerstwo Samorządów – dla jednostek samorządu, które będą ze sobą najefektywniej współpracować i wykształcą wzory działań dla innych;

Obywatelska Inicjatywa Lokalna – dla organizacji obywatelskich lub poszczególnych osób, które
w szczególny sposób zasłużą się w pracy na rzecz dobra wspólnego.

Realizatorzy projektu „Decydujmy razem” zachęcają mieszkańców gmin i powiatów, liderów społecznych, organizacje obywatelskie oraz jednostki samorządowe do zgłaszania swoich działań na Witrynę.

Regulaminy Nagrody i Witryny Obywatelskiej dostępne są na stronie www.prezydent.pl/witryna-obywatelska. Portal projektu „Decydujmy razem”, w którym znaleźć można m.in. przykłady dobrych praktyk partycypacji publicznej znajduje się pod adresem www.decydujmyrazem.pl.

prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *