Prezydent RP nagradza działania obywatelskie

„Podróżując po Polsce, nieraz mogłem podziwiać, jak twórcze okazały się pomysły mieszkańców, którzy chcieli mieć wpływ na swoje Małe Ojczyzny i na co dzień decydować o ich losach. Jestem przekonany, iż warto rozpowszechniać te przykłady dobrych praktyk” – powiedział Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Właśnie po to, by zachęcać Polaków do działania i aby rozpowszechniać przykłady ciekawych, nowatorskich i efektywnych działań obywatelskich Prezydent RP ustanowił Nagrodę Obywatelską.

Na stronie prezydenckiej powstała również Witryna Obywatelska. To szczególne miejsce w sieci. Miejsce gromadzenia i rozpowszechniania dobrych praktyk działań obywatelskich.

Przez Witrynę właśnie można już zgłaszać prace konkursowe m.in.: nowatorskie formy demokracji lokalnej, oryginalne formy aktywizacji działalności obywatelskich i współpracy z organizacjami pozarządowymi, formy działalności z podmiotami gospodarczymi i ich samorządami na rzecz wspólnoty obywatelskiej i lokalnego rozwoju a także opisy działań na rzecz realizacji zadań publicznych lub dobra wspólnego podjętych wraz z oceną ich efektów.

Partnerem Witryny Obywatelskiej jest projekt „Decydujmy razem”, którego celem jest m. in budowanie i testowanie mechanizmów partycypacji publicznej a także upowszechnianie sprawdzonych modeli współdecydowania mieszkańców z samorządami lokalnymi. W ramach współpracy odbędą się trzy konferencje dotyczące tematyki współdecydowania . Pierwsza z nich zaplanowana jest w październiku.

Wyjątkowa statuetka będzie wręczana przez Prezydenta RP cyklicznie, raz w roku podczas obchodów Dnia Samorządu Terytorialnego. W pierwszej edycji konkursu dobre praktyki można zgłaszać do końca lutego 2013 roku.

Nagroda Obywatelska Prezydenta RP przyznawana będzie w trzech kategoriach:

Wspólnota Obywatelska – dla gmin i powiatów, które w najszerszym stopniu umożliwią swym mieszkańcom uczestnictwo w realizacji zadań publicznych;

Partnerstwo Samorządów – dla jednostek samorządu, które będą ze sobą najefektywniej współpracować i wykształcą wzory działań dla innych;

Obywatelska Inicjatywa Lokalna – dla organizacji obywatelskich lub poszczególnych osób, które
w szczególny sposób zasłużą się w pracy na rzecz dobra wspólnego.

Realizatorzy projektu „Decydujmy razem” zachęcają mieszkańców gmin i powiatów, liderów społecznych, organizacje obywatelskie oraz jednostki samorządowe do zgłaszania swoich działań na Witrynę.

Regulaminy Nagrody i Witryny Obywatelskiej dostępne są na stronie www.prezydent.pl/witryna-obywatelska. Portal projektu „Decydujmy razem”, w którym znaleźć można m.in. przykłady dobrych praktyk partycypacji publicznej znajduje się pod adresem www.decydujmyrazem.pl.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *