Ciekawa alternatywa na wakacje – obóz survivalowy dla dzieci i młodzieży

Oferta wakacyjnego wypoczynku dla twojego dziecka wcale nie musi być nudna. Coraz większa gama ośrodków stara się rozszerzać swoją ofertę o różnego rodzaju obozy. Nie wszystkie dzieci chcą spędzać czas na zwiedzaniu zabytków czy całodniowym plażowaniu. Do tej pory poza obozami sportowymi nie było dużej dowolności w wyborze oferty wakacyjnej dla młodzieży lubiącej aktywność i ruch.

Dzieci w dzisiejszych czasach coraz częściej interesują się tematyką militarną. Wpływ na to mają w dużej mierze popularne gry wojenne, gdzie wcielamy się w żołnierzy, bądź ich dowódców. Mogłoby się wydawać, że wraz ze zniknięciem obowiązkowego poboru, moda na wojsko zmaleje. Jednak obozy survivalowe dla młodzieży przeżywają swój największy rozkwit.

Uczestnik obozu prowadzący obserwację

Szkoła charakteru

Dzisiejszej młodzieży brakuje silnych wzorców do naśladowania. Dlatego często sprawiają problemy, których nie mieli z nami nasi rodzice. Dzięki uczestnictwu w tego typu obozach mają możliwość sprawdzenia swojej odpowiedzialności i wytrwałości.
Na obozach survivalowych dużą wagę przykłada się do pracy w grupach. Najczęściej na samym początku obozu, dzieci podzielone są na grupy, w których później muszą współpracować przy wykonywaniu wszelkich zadań. Pozwala to na poznanie, jak powinna wyglądać praca w zespole oraz czym jest odpowiedzialność za drugiego członka zespołu.
Poza ćwiczeniem kondycji fizycznej to właśnie na psychikę młodej osoby najbardziej wpływają tego typu obozy.

Gratka dla fanów militariów

Z racji tematyki obozu dzieci pod bacznym okiem przeszkolonych opiekunów uczą się nie tylko nawigacji w terenie czy taktyki. Mają możliwość poznania wyposażenia wojskowego, poprzez szkolenie związane z ASG. Są to repliki broni strzelające plastikowymi kulkami, wykorzystywane we wszelkiego rodzaju grach zespołowych. Wszystkie zadania zawsze poprzedzone są szkoleniami z zakresu BHP oraz zapoznaniem młodzieży z panującym regulaminem na terenie ośrodka czy poligonu.

Młodzież interesująca się wyposażeniem wojskowym, ma możliwość sprawdzenia działania broni. Wykorzystywane modele broni przypominają te używane przez zawodowców, z tą różnicą, że są one bezpieczne w użytkowaniu. Jeśli nasze dziecko zawsze marzyło o zostaniu żołnierzem czy policjantem to tego typu obóz będzie idealnym wyborem.

Przeszkolona kadra nauczy je bezpiecznej obsługi urządzeń, technik związanych z precyzyjnym strzelaniem czy nawet skróceniem czasu reakcji podczas zespołowych zmagań.

Nauka Nawigacji i Komunikacji

Nawigacja w terenie

Nie tylko nauka obsługi broni liczy się na tego typu obozach. Dzieci mają możliwość nauczenia się obsługi kompasu oraz mapy. Opiekunowie uczą najważniejszych zasad dotyczących orientacji w terenie. Dotarcie do punktu zbiorczego przy wykorzystaniu kompasu nie powinno sprawić problemu żadnemu z dzieci. Czytanie map, zrozumienie co na nich się znajduje czy informację o punktach orientacyjnych w terenie to nie wszystkie zalety tego typu szkoleń. Nie jest to jedynie wiedza wykorzystywana później jedynie w warunkach obozowych. Po skończeniu tego typu szkolenia, młodzież będzie miała pewność, że nie zgubi się w obcym mieście. W dzisiejszych czasach jest to mało spotykana umiejętność, dzięki wszechobecnym smartfonom i wbudowanych w nich mapach, które wyznaczają trasy. Co jednak gdy telefon się rozładuje lub nie ma dostępu do internetu?

obsługa kompasu jest podstawową czynnością przy nawigacji

Komunikacja w grupie

Dzieci nauczą się również sposobów komunikacji z zespołem. Niewerbalne znaki czy nauka korzystania z urządzeń do komunikacji radiowej to nie wszystko. To szkolenie nauczy w prosty sposób przekazywać jedynie najważniejsze informacje, które przydadzą się innym członkom grupy. Tak jak w prawdziwym wojsku, informację są krótkie, zwięzłe i rzeczowe.

Nauka taktycznego myślenia

Dużą miarę przykłada się na aspekt umysłowy szkolenia. Podejmowanie decyzji ze względu na warunki zewnętrzne czy położenie przeciwników to kluczowe zadania młodego survivalowca. Uczy to dzieci, że nie tylko siła daje przewagę, bez przemyślenia planu, mają niewielkie szanse na wygranie podczas rywalizacji z innymi uczestnikami. Pozwala to na wypracowanie u dziecka pewnych schematów podejmowania działań.

Nauka zaradności

Kadra opiekuńcza uczy i opiekuje się wychowankami. Jednak to nasze pociechy uczone są zaradności życiowej. Muszą pamiętać wieczorem o tym, żeby spakować odpowiednie wyposażenie potrzebne na szkolenie wyjazdowe. Nabywają wiedzę jak używać nici i igły, aby zaszyć dziury w skarpetach. Dbają o to, żeby zawsze mieć czyste i zadbane elementy garderoby. Dbają o porządek we wspólnych pokojach. Często robią rzeczy, o które prosimy je bezskutecznie w domowym zaciszu. Nabycie tego rodzaju rutyny to ogromny plus, o którym wspominają rodzice uczestników.

Obozy dla trudnej młodzieży

Często rodzice mają problem ze swoimi pociechami. Nie słuchają tego, o co je prosimy, przechodzą okres buntu. To na tego typu obozach poznają znaczenia słowa dyscyplina oraz wykonywanie poleceń. Często młodzież ma problem z komunikacją ze swoimi rówieśnikami. Dzięki pracy w grupie muszą poradzić sobie z tego typu trudnościami. Bez odpowiedniej komunikacji, cały zespół ma problem z osiągnięciem celów przed nimi stawianych.
Osoby pracujące na obozach są odpowiednio przeszkolone we współpracy z trudnymi dziećmi. Ich spokojne, ale stanowcze podejście potrafi wykonać ogromną pracę nad kształtowaniem zachowań i charakteru młodego człowieka.

Odpowiedni wiek uczestnika

W zależności od programu konkretnego obozu wiek uczestników może być różny. Oczywiste jest, że w obozie, w którym przewidziane są nocne patrole, wiek będzie odpowiednio wyższy. Obozy gdzie poznaje się jedynie podstawowe umiejętności, najczęściej przyjmują dzieci od 11 do 12 lat. W tych bardziej specjalistycznych mogą uczestniczyć 14 i 15-latki. Oczywiście dzieci różnią się między sobą. Rodzice powinni sami najlepiej wiedzieć, jak dojrzałe jest ich dziecko, i zdecydować czy wybrać szkolenia łatwiejsze, czy te bardziej specjalistyczne.

Szkoła przetrwania nie tylko dla chłopców

Z roku na rok obserwuje się coraz większa ilość dziewcząt uczestniczących w tego typu wyjazdach. Nastolatki często wykazują coraz większe zainteresowanie ośrodkami, które oferują wojskowe podejście do spędzenia wakacji. Praktycznie wszystkie ośrodki swoją ofertę kierują zarówno dla chłopców, jak i dziewczyn. Dziewczęta wykonują dokładnie te same zajęcia, w tych samych warunkach, co pozwala im, porównywać się z płcią przeciwną na polu walki. Często to właśnie one wykonują zadania dużo sprawniej i szybciej.

Podsumowanie

współpraca i pomoc to najważniejsze czego uczą się dzieci

Jeśli twoje dziecko namawia Cię do wysłania go na obóz survivalowy, to nie masz czego się obawiać. Pracująca tam kadra jest odpowiednio przeszkolona w pracy z młodzieżą. Ich celem priorytetowym jest dbanie o bezpieczeństwo podopiecznych. W zależności od stopnia zaawansowania planowanego obozu możemy wysłać na nie już 11 czy 12 latków. Nie są organizowane oddzielne szkolenia dla różnych płci.

Wszystkie dzieci wykonują te same zadania. Dzięki skorzystaniu z tego typu oferty możemy zauważyć wykształcenie się cech przez nas pożądanych takich jak odpowiedzialność, sumienność czy współpraca. Jest to świetna oferta dla osób lubiących aktywny wypoczynek z możliwością przyswojenia wiedzy, która może być bardzo przydatna w późniejszym życiu. To nie tylko wybór dla fanów militariów, ale również dla dzieci, które sprawiają problemy w domu.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *