Spalinowa vs. elektryczna – podpowiadamy, którą kosiarkę wybrać!

Kluczem do posiadania pięknego trawnika jest jego właściwa pielęgnacja. Jednym z najważniejszych zabiegów, który wchodzi w jej skład, jest regularne koszenie – dlatego tak ważne jest kupienie właściwej kosiarki. Stając przed tym wyzwaniem, możemy wybierać w zasadzie spośród dwóch modeli: spalinowych i elektrycznych. Zobaczmy, czym się cechują!

Czym charakteryzuje się kosiarka spalinowa?

Niewątpliwą zaletą kosiarki spalinowej jest to, że nie wymaga podłączenia do prądu i nie posiada kabla, który mógłby plątać się pod kołami, ograniczając naszą swobodę ruchów. Możemy więc z powodzeniem zabrać ją na działkę, która nie jest podłączona do sieci elektrycznej. Na jej korzyść przemawia również wydajny silnik o dużej mocy, dzięki któremu praca z nią jest po prostu bardziej efektywna – szybciej skosimy trawę na większym obszarze. Jest to więc urządzenie niezbędne na działkach, których powierzchnia przekracza 500 m².

Na jej niekorzyść przemawia to, że produkuje sporo spalin, które zatruwają powietrze. Poza tym jej konserwacja i naprawa nie należy do prostych – niedoświadczony majsterkowicz zdecydowanie nie poradzi sobie samodzielnie z jej zreperowaniem. Koszt naprawy w profesjonalnym zakładzie może być z kolei dużym obciążeniem dla portfela.

Kosiarka elektryczna – co warto o niej wiedzieć?

Kosiarka elektryczna jest z kolei rozwiązaniem tańszym oraz bardziej kompaktowym. Urządzenie najczęściej jest dość lekkie, dzięki czemu prowadzenie go po trawniku nie wymaga zastosowania dużej siły. Jest również korzystniejsze dla środowiska naturalnego – zasila się je prądem, który nie emituje do atmosfery szkodliwych substancji. Z tą zaletą wiąże się również największa wada kosiarek elektrycznych – można je używać jedynie w miejscach położonych w pobliżu źródeł zasilania, czyli w najbliższej okolicy domu. Oczywiście możemy podłączyć je przy pomocy przedłużacza, jednak wiąże się to z pewnym ryzykiem – łatwo przeciąć kabel podczas koszenia.

Działanie kosiarki elektrycznej ograniczają również warunki pogodowe. Nie można jej bowiem używać na mokrej trawie. Nie sprawdzi się także na terenie o zróżnicowanym ukształtowaniu i na takim, na którym rośnie trawa o różnej wysokości – wszystko ze względu na mało skomplikowany mechanizm tnący, który jest po prostu mniej efektywny niż w modelach spalinowych.

Jak dobrać kosiarkę do wielkości ogrodu?

Nie ulega wątpliwości, że niewielka kosiarka elektryczna lepiej sprawdzi się w ogrodzie o małym metrażu – wszystko za sprawą plączącego się przewodu oraz wymaganej bliskości urządzenia i źródła zasilania. Trawnik na większej posesji warto z kolei pielęgnować kosiarką spalinową, którą można łatwiej manewrować w trudno dostępnych miejscach, ponieważ nie wymaga podłączenia do gniazdka.

Wybierając kosiarkę, zwróćmy również uwagę na poziom hałasu, który emituje – kosiarka spalinowa jest zdecydowanie głośniejsza niż elektryczna. Ma to znaczenie przede wszystkim w przypadku osiedli o gęstej zabudowie, gdzie głośne urządzenie mogłoby zakłócać spokój sąsiadów.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *