Wybór odpowiedniego węża ogrodowego wcale nie jest taki łatwy

Wąż ogrodowy jest podstawowym narzędziem każdego ogrodnika, tak samo jak grabie lub łopata. Oprócz oczywistego użycia może się również przydać do wielu różnych czynności, takich jak np. mycie tarasu i mebli ogrodowych, samochodu, czy napełnianie przydomowych basenów. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli i typów wężów ogrodowych. A więc, na co zwrócić uwagę, kupując wąż ogrodowy?

Po pierwsze na rodzaj

Kupno węża ogrodowego warto rozpocząć od oszacowania, jaki rodzaj jest nam potrzebny. Dokonamy tego łatwo, ponieważ nie każdy wąż sprawdzi się w określonych warunkach. Najpopularniejszym wariantem jest tradycyjny wąż uniwersalny, wykonany z tworzywa sztucznego. Jest lekki i elastyczny, a więc i wygodny w użytkowaniu. Kolejną wersją jest wąż rozciągliwy, który pod wpływem przepływającej wody zwiększa swoją długość. Jest to dużym ułatwieniem w przechowywaniu oraz rozkładaniu takiego węża.

Jeśli posiadamy w ogrodzie ostre elementy, stwarzające ryzyko przecięcia naszego narzędzia, warto pokusić się na zakup węża zbrojonego, o specjalnie wzmacnianej konstrukcji. Istnieje jeszcze wiele typów węży ogrodowych. O nich oraz o innych ciekawych rzeczach związanych z prowadzeniem ogródka dowiecie się z artykułu Na co zwrócić uwagę, kupując wąż ogrodowy?.

Po drugie na kluczowe parametry

Po wyborze rodzaju węża należy określić jego najważniejsze parametry, które pozwolą nam efektywnie używać go przez długie lata. Pierwszym, najważniejszym parametrem, jest długość. Minimalna powinna wynosić tyle, ile od źródła poboru wody do najdalszych roślin, które mamy zamiar podlewać. Do tej wartości warto dodać 2-3m, aby użytkowanie było wygodniejsze. Następnym parametrem jest średnica. Ma ona duży wpływ na ciśnienie robocze węża – im większa, tym większa wydajność przepływu wody.

Producenci najczęściej podają ją w calach, dlatego dla przypomnienia podajemy przelicznik – jeden cal równa się 2,54 cm. Kolejną rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę jest zakres ciśnień. Wyróżnia się dwa ciśnienia – robocze, wynoszące około 4-12 barów, przy którym użycie węża jest optymalne oraz rozrywające, przy którym zostanie on uszkodzony.

Dodatkowe wyposażenie

Przy okazji kupna węża ogrodowego, warto zaopatrzyć się w kilka rzeczy, które ułatwią nam jego prawidłowe przechowywanie oraz zwiększą jego przydatność. Do takich narzędzi możemy zaliczyć odpowiednie bębny, zapobiegające powstawaniu supłów oraz regulujące długość węża. Ponadto, zamontowane na wózku ułatwiają jego transport. Odpowiednie pistolety, zaopatrzone w różne dysze pozwolą nam na delikatne zraszanie wymagających roślin lub pomogą nam w myciu brudnego tarasu silnym strumieniem wody pod ciśnieniem.

prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Only registered users can comment.