Zastosowanie nawozów płynnych

Nawozów płynnych używamy najczęściej wtedy, gdy zależy nam na znaczącej poprawie wyglądu i stanu roślin. Nawozy pomagają dostarczyć niezbędne składniki odżywcze roślinie. Jeśli dopiero rozpoczynamy naszą przygodę z uprawami, warto wiedzieć, na co zwracać uwagę. Na rynku istnieje mnóstwo preparatów, które znacząco się od siebie różnią – nie tylko, jeśli chodzi o cenę. Sprawdź, jak je wybierać.

Jak stosować nawozy płynne?

Nawozy płynne rozpuszczamy w wodzie według instrukcji podanej na opakowaniu. Należy stosować je dokładnie w takiej proporcji, jaka została określona przez producenta. Powstałym, dokładnie rozpuszczonym roztworem podlewamy ziemię wokół rośliny. Już po kilku godzinach składniki wnikają do gleby i zostają pobrane przez roślinę. Nawozy płynne możemy także stosować do oprysków liści. Należy jednak pamiętać, by tego typu roztwór miał mniejsze stężenie.

Plusy i minusy nawozów płynnych

Nawozy płynne, podobnie jak nawozy granulowane, mają swoje wady i zalety. Plusem działającym na korzyść nawozów płynnych jest fakt, że łatwiej wnikają w strukturę gleby ze względu na swoją formę. Regularne stosowanie wodnych roztworów pomaga uniknąć przenawożenia. Mamy gwarancję stałego uzupełniania składników odżywczych, przez co roślina otrzymuje to, co jest dla niej niezbędne. Możemy stosować je niezależnie od pory roku, dlatego świetnie sprawdzą się również w nawożeniu roślin doniczkowych. Nawozy płynne są wydaje, dlatego, że z pół litra nawozu otrzymujemy 100 litrów preparatu, a więc jest to praktycznie jednorazowy wydatek w ciągu roku. Musimy jednak przechowywać je w ciemnym miejscu, gdyż promienie słoneczne mogą uszkodzić preparat.

Minusem stosowania nawozów płynnym jest to, że mają krótkie dobroczynne działanie na rośliny, a więc musimy je stosować znacznie częściej – co kilkanaście dni w czasie wegetacji. Jeśli nie będziemy stosować się do zaleceń umieszczonych na opakowaniu, możemy doprowadzić do zasolenia gleby, co prowadzi do uszkodzenia systemu korzeniowego roślin.

Do jakich roślin stosujemy nawozy płynne?

Nawozy płynne znakomicie nadają się do storczyków, zapewniając obfite kwitnienie, roślin zielonych, by nadać im wyrazisty, zielony kolor, roślin kwitnących. W tych ostatnich odpowiadają za zwiększoną ilość chlorofilu, wspomaganie fotosyntezy. Możesz także zdecydować się na płynny nawóz uniwersalny, który sprawdzi się w przypadku każdych roślin.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *