Ciekawe poradyDomRolnictwoWiadomości budowlane

Tuje do ogrodu – odmiany i ich rodzaje

Ogród to miejsce, które każdy z nas chciałby mieć piękne i zadbane. Warto zatem zainwestować w odpowiednie rośliny, które będą stanowić ozdobę ogrodu przez wiele lat. Jednym z gatunków, które cieszą się coraz większą popularnością w Polsce, są tuje. Jakie są odmiany tych drzew i jakie właściwości posiadają?

Odmiany tuji

Tuje to krzewy lub drzewa iglaste, które występują w różnych odmianach. W Polsce najpopularniejsze są tuje szmaragdowe, które charakteryzują się intensywnie zielonymi igłami i gęstym pokrojem. Są one doskonałe do formowania żywopłotów i ogrodzeń, ponieważ rosną bardzo szybko i łatwo się je przycinają. Inną popularną odmianą jest tuj płożąca, która rośnie nisko i tworzy dywany zielonych igieł. Tuje kuliste to natomiast rośliny o regularnym kształcie i zwartym pokroju, które świetnie nadają się do sadzenia w doniczkach i pojemnikach. W sklepach z drzewkami można znaleźć wiele różnych odmian tuji, dopasowanych do różnych potrzeb i wymagań.

Właściwości tuji

Tuje to rośliny odporne na zanieczyszczenia atmosferyczne i choroby, dlatego też doskonale sprawdzają się w ogrodach miejskich. Są one też bardzo łatwe w pielęgnacji, wymagają jedynie regularnego podlewania i przycinania. Tuje są także roślinami o dużej wartości estetycznej, ponieważ ich intensywnie zielony kolor pięknie kontrastuje z innymi roślinami i kwiatami w ogrodzie. Ponadto, tuje mają też właściwości antybakteryjne i antywirusowe, dlatego też stosuje się je w medycynie naturalnej.

Zastosowanie tuji

Tuje są roślinami wszechstronnymi, które znajdują zastosowanie zarówno w ogrodach prywatnych, jak i publicznych. Są one idealne do formowania żywopłotów, które stanowią doskonałą ochronę przed wiatrem i hałasem. Tuje można też sadzić pojedynczo, jako rośliny ozdobne w ogródkach lub parkach. W sklepach z drzewkami można znaleźć różne rozmiary i formy tuji, dzięki czemu można dopasować je do indywidualnych potrzeb i gustów.

Polecany – Odstraszacze na krety – czy ultradźwięki zadziałają?

Podsumowując

Tuje to piękne i wszechstronne rośliny, które stanowią doskonałą ozdobę ogrodów i parków. W Polsce najpopularniejsze są tuje szmaragdowe, płożące i kuliste, ale w sklepach z drzewkami można znaleźć wiele innych odmian. Tuje są odporne na zanieczyszczenia atmosferyczne, łatwe w pielęgnacji i mają wartościowe właściwości zdrowotne. Stanowią one doskonałą ochronę przed wiatrem i hałasem, a ich intensywnie zielony kolor pięknie kontrastuje z innymi roślinami. Warto zainwestować w tuje, ponieważ są one roślinami, które będą stanowić ozdobę ogrodu przez wiele lat, dodając mu jednocześnie charakteru i elegancji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *