Ceramidy w kosmetyce – jakie jest ich zastosowanie?

Aby cieszyć się piękną i zdrową skórą oraz włosami, musimy przede wszystkim pamiętać o ich ochronie przed wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych, a także odparowywaniem z nich wilgoci.

Na szczęście nasz organizm jest doskonale zaprogramowany przez naturę – potrafi samodzielnie produkować substancje, które nam to zapewnią. Sebum i pot wydzielane przez naszą skórę tworzy na niej bowiem ochronną warstwę okluzyjną, a nieco głębiej wytwarza ona tzw. cement międzykomórkowy, w którego skład wchodzą cholesterol, kwasy tłuszczowe i ceramidy.

Niestety, na skutek upływu czasu, stresu, a także niekorzystnego wpływu czynnik zewnętrznych, takich jak promieniowanie UV czy zanieczyszczenia środowiska, ilość ceramidów, czyli inaczej sfingolipidów, zmniejsza się. Dlatego laboratoria kosmetyczne prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowych receptur zawierających ten niezwykle skuteczny w pielęgnacji skóry i włosów składnik. Kto powinien skorzystać z jego dobroczynnego działania? Opowiedzieli nam o tym eksperci Vichy.

Ceramidy w kosmetyce – jakiego efektu możemy się spodziewać

Spoiwo międzykomórkowe, które tworzą m.in. ceramidy pełni przede wszystkim bardzo ważną funkcję ochronną – znajduje się on nie tylko w warstwie rogowej skóry, ale też w zewnętrznej warstwie włosa. Mur stworzony przez sfingolipidy na naszej skórze reguluje jej przepuszczalność – wspomaga przy tym wchłanianie wody, jednocześnie zapobiegając jej utracie. Ceramidy w kosmetyce znajdują zatem zastosowanie głównie w produktach do dojrzałej i suchej skóry, kosmetykach wspomagających regenerację włosów oraz w odżywkach do rzęs.

Odmładzanie i nawilżanie skóry

Jako że nasza skóra z wiekiem produkuje coraz mniej ceramidów, w przypadku cery dojrzałej bardzo ważne jest ich uzupełnianie. Jednak wiek nie jest jedyną przyczyną zbyt małej ilości sfingolipidów w tkance – pozbywamy się ich również przez słońce, zanieczyszczenia powietrza oraz stosownie zbyt silnych detergentów. Kosmetyki z ceramidami warto zatem zastosować także w przypadku skóry:

  • suchej – nie wydziela ona wystarczającej ilości sebum, przez co jest bardziej narażona na uszkodzenia. Powinnyśmy nie tylko dodatkowo chronić ją kosmetykami wytwarzającymi na jej powierzchni barierę okluzyjną, ale też wzmacniać jej delikatną strukturę w głębszych warstwach,
  • atopowej – w jej przypadku jest to szczególnie ważne. Problemem skóry atopowej jest bowiem m.in. niedokładne wypełnianie cementem miedzykomórkowym przestrzeni pomiędzy komórkami, co sprawia, że bariera hydrolipidowa nie jest kompletna, a wszelkie alergeny i czynniki drażniące mogą łatwo przez nią przenikać,
  • przesuszonej – jeżeli nasza twarz jest nieprzyjemnie ściągnięta i piekąca, być może jej zewnętrzna warstwa została uszkodzona np. przez zbyt mocne detergenty lub kosmetyki z alkoholem – warto wtedy odbudować jej płaszcz hydrolipidowy.

Jak dbać o włosy z ceramidami

Ceramidy pełnią także bardzo ważną funkcję we włosach, spajając ich płytki. Dobrze zabezpieczone w ten sposób kosmyki są miękkie i lśniące, głównie dzięki odpowiedniemu poziomowi nawilżenia. Jednak działając na pasma wysokimi temperaturami czy drażniącymi substancjami jak farby czy środki do stylizacji, pozbawiamy je sfingolipidów. Preparaty z ich dodatkiem będą zatem szczególnie przydatne w regeneracji i nawilżaniu włosów. Wypróbuj intensywnie odżywiającą maskę, jeżeli Twoje kosmyki stały się suche, matowe i łamliwe, a ich końce zaczęły się rozdwajać. Sfingolipidy uchronią je także przed szkodliwym działaniem detergentów podczas mycia oraz poprawią ich odporność na promieniowanie słoneczne.

Odżywka z zawartością ceramidów to także doskonały sposób na długie rzęsy. Na co dzień malujemy je przecież tuszem, a wieczorem pocieramy wacikiem z płynem do demakijażu, aby zmyć kosmetyk – nie pozostaje to bez wpływu na ich kondycję. Preparat ze sfingolipidami wzmocni je i pogrubi, a także pozwoli im lepiej rosnąć – podpowiadają specjaliści Vichy.

Ceramidy w kosmetyce mają wyjątkowo wszechstronne zastosowanie – preparaty z ich zawartością pomogą odbudować i nawilżyć nie tylko naszą skórę, ale też włosy i rzęsy, doskonale uzupełniają bowiem niedobory naturalnych substancji w nich występujących.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *