W Warszawie „rosną” mieszkania

Mogłoby się wydawać, że największy „boom” budowlany mamy już za sobą, jednakże okazuje się, że do końca tak nie jest.

Do 2030 w stolicy ma powstać aż 160 tysięcy nowych mieszkań, a wszystko za sprawą przekwalifikowania 1,5 tysiąca hektarów ziemi z obecnych terenów przemysłowych. W Warszawie buduje się nieprzerwanie od ponad dekady i nic nie wskazuje na to, że taka sytuacja miałaby ulec diametralnej zmianie.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat, Warszawa wzbogaciła się o około 180 tysięcy nowych mieszkań. Niesamowity rekord padł w zeszłym roku, kiedy to do użytku oddano niespełna 20 tysięcy nowych mieszkań, do których należały głównie te budowane w jako inwestycje deweloperskie. Jeżeli ktoś nie jest w stanie sobie wyobrazić ogromu tej skali, to wystarczy powiedzieć o tym, że w Berlinie takich mieszkań oddano blisko cztery razy mniej.

Mieszkania w Warszawie są budowane w zastraszającym tempie i sami włodarze stolicy mówią otwarcie o tym, że stoją przed dużym wyzwaniem, jakim jest kontrolowanie dalszego rozwoju miasta właśnie pod względem mieszkaniowym. Zabudowa stolicy w ostatnich latach dosyć mocno się rozlała, przez co miasto sporo się rozciągnęło. Taka sytuacja nie pozostaje bez wpływu na rozbudowę infrastruktury oraz przede wszystkim systemu komunikacji publicznej, co z kolei pociąga za sobą koszty. Warszawa ma też problem podobny do Krakowa, jakim jest mianowicie smog. Mieszkańcy peryferyjnych terenów poruszają się samochodami, co z kolei tylko sprzyja powstawaniu smogu. Dlatego też, urzędnicy pracują nad specjalnym projektem, który zakłada aby do 2030 roku struktura Warszawy była o wiele bardziej zwarta oraz zagęszczona w centrum. Czy oznacza to zabetonowanie miasta? Urzędnicy twierdzą, że nie.

Dalszy rozwój Warszawy pod względem mieszkaniowym jest z pewnością wyzwaniem dla włodarzy tego miasta. Doskonale wiadomo, że nie można pozwolić deweloperom budować tam, gdzie tylko by chcieli, gdyż wtedy sytuacja mogłaby wymknąć się spod kontroli, czego z pewnością nie chciałby żaden z mieszkańców stolicy.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *