Zespół suchego oka – fakty i mity

Odczuwasz objawy takie, jak uczucie obecności piasku pod powiekami, kłucie, pieczenie i ogólny dyskomfort widzenia? Są to niektóre symptomy zespołu suchego oka. Wokół tej choroby narosło kilka ogólnych przekonań. Sprawdź, które z nich są prawdziwe.

Na zespół suchego oka cierpi coraz większa liczba społeczeństwa. Nawet połowa pacjentów gabinetów okulistycznych skarży się na objawy związane ze szczypaniem, pieczeniem i suchością pod powiekami. W leczeniu mogą być pomocne krople do oczu i zmiana trybu życia. Sprawdź, które przekonania o zespole suchego oka są zgodne z prawdą.

Krople do oczu zawsze pomagają złagodzić dolegliwości

To przekonanie jest mitem. Jeśli krople do oczu, których używasz, są nawilżające, wtedy faktycznie pomogą one pozbyć się uciążliwego uczucia obecności piasku pod oczami. Nie każde krople do oczu jednak będą wykazywały takie działanie. Jeśli zastosujesz na przykład krople do zaczerwienionych oczu, możesz jeszcze bardziej pogorszyć sytuację i nasilić objawy. Dzieje się tak dlatego, że krople na zaczerwienione oczy obkurczają naczynia krwionośne i mogą podnosić ciśnienie w gałce ocznej.

Na zespół suchego oka cierpią tylko ludzie po 50 roku życia

To przekonanie jest mitem. Zespół suchego oka faktycznie stosunkowo często dotyka osób w starszym wieku bądź kobiet po menopauzie. Dzieje się tak między innymi z powodu zmian hormonalnych, jakie następują w organizmie w czasie przekwitania. Suchość oka nie jest jednak tylko problemem osób po 50 roku życia. Zdarza się, że osoby około 30-go roku życia pracujące przez wiele godzin dziennie przy komputerze bądź też zawodowi kierowcy także skarżą się na suchość oka, kłucie i swędzenie oraz problemy z widzeniem.

Closeup of parent pouring eye drops in eye her son (conjunctivitis)

Aby uniknąć suchego oka, trzeba dużo pić

To zarazem fakt i mit. To prawda, że odwodnienie organizmu może spowodować pieczenie, swędzenie i problem z wydzielaniem odpowiedniej ilości łez – czyli objawy związane z ZSO. Nie jest jednak zasadą, że osoby pijące odpowiednią ilość płynów dziennie nie znajdują się w ogóle w grupie ryzyka.

Dieta może wspomóc leczenie

To prawda. Jeśli chcesz uniknąć zachorowania albo zmniejszyć już istniejące objawy, musisz wzbogacić swój jadłospis o produkty bogate w substancje wspomagające procesy odpowiedzialne za utrzymanie wzroku w dobrej kondycji. Należą do nich na przykład tłuste ryby (łosoś, makrela, śledź) i olej lniany – źródła niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega 3. Także marchew, dynia i wątróbka mogą wzbogacić dietę w potrzebną dla zdrowego wzroku witaminę A.

Okulary słoneczne pomagają uchronić przed suchością

To prawda. Jeśli często przebywasz na słońcu, koniecznie zaopatrz się w okulary z filtrem UV. Ochronią cię one nie tylko od szkodliwego działania promieni słonecznych, jak i od wiatru i kurzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *