Jak pozbyć się stanu zapalnego dziąseł?

Stany zapalne dziąseł pojawiają się dość powszechnie i mogą dotknąć każdego. Skąd bierze się ta nieprzyjemna dolegliwość, jak możemy ją rozpoznać i szybko wyleczyć?

Najczęściej do zapalenia dziąseł dochodzi wskutek niedostatecznej higieny jamy ustnej. Za postępujące dolegliwości odpowiedziane są wtedy toksyny wydzielane przez bakterie bytujące na zębach. Bez regularnego szczotkowania dochodzi do nagromadzenia się pyłki zębowej składającej się z bakterii oraz zanieczyszczeń, która może przeradzać się w trudny do samodzielnego usunięcia kamień.

Stany zapalne dziąseł – przyczyny

Kamień jest główną przyczyną powstawania stanów zapalnych dziąseł. Osadzając się na zębach, powoduje odsłanianie szyjek zębowych poprzez spychanie dziąseł w dół. Bez szybkiej reakcji może dojść nawet do zapalenia tkanki zębowej czy kostnej oraz do paradontozy i utraty zębów.

Oprócz kamienia za zapalenia dziąseł odpowiadają również inne przyczyny. Nieodpowiednie szczotkowanie zębów z użyciem zbyt twardej szczoteczki, wady zgryzu, noszenie protez czy aparatów ortodontycznych to kolejne powody. Ponadto zapalenia mogą towarzyszyć niektórym chorobom ogólnoustrojowym, na przykład cukrzycy.

Zapalenia dziąseł – objawy:

  • rozpulchnienie dziąseł
  • obniżenie się szyjek zębowych
  • zaczerwienienie i obrzęk dziąseł
  • krwawienie podczas mycia zębów
  • nadwrażliwość na zimno, ciepło, potrawy słodkie
  • przykry zapach z ust

Jak leczy stany zapalne dziąseł?

Dobór odpowiedniej metody leczenia stanów zapalnych dziąseł zależny jest głównie od przyczyny oraz stopnia zaawansowania choroby. Gdy widzimy nagromadzający się na zębach kamień, powinniśmy udać się do stomatologa, który wykona higienizację – skaling i piaskowanie. Najczęściej po tym bezbolesnym zabiegu dziąsła powrócą do normalnego stanu. Warto też poprosić o prawidłowy instruktaż mycia zębów, aby nie podrażniać dziąseł dodatkowo. Pomocny będzie też irygator. Gdy jednak problem jest poważniejszy, zalecone mogą być odpowiednie leki.

W celu uśmierzenia bólu dziąseł możemy wybrać płyn do płukania Glimbax (Glimbax.pl), który zawiera przeciwzapalny i przeciwbólowy diklofenak. Dodatkowe informacje znajdziemy na stronie preparatu Glimbax.pl.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *