Budowa domu – od czego zacząć?

Plan wybudowania domu zawsze powinien być dobrze przemyślany. To od niego rozpoczyna się długotrwały i złożony proces poszukiwań, formalności i ważnych decyzji.

Wybranie działki

Jeżeli nie posiada się działki, która będzie gotowa do ustawienia na niej domu, jest to pierwszy etap w procesie budowy domu. Przy doborze odpowiedniego gruntu warto zwrócić uwagę na dwa dokumenty, a mianowicie na miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub też na warunki zabudowy dla konkretnej działki, gdy plan nie jest dostępny. Dokumenty te znaleźć można w lokalnym Urzędzie Gminy.

To od możliwości działki oraz konkretnych warunków zależy dobór odpowiedniego projektu, ponieważ nie na każdej działce można wybudować każdy dom.

Dobór projektu

Projekt domu jednorodzinnego powinien być dopasowany do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub warunków zabudowy. Do wyboru jest wiele projektów i można kupić je jako gotowe lub też zdecydować się na wykonanie ich na zamówienie.

Warto też przemyśleć technologię budynku, na przykład przyszłościowym pomysłem będzie wybudowanie domu ekologicznego – takie usługi oferuje firma Eco Ready House (ecoreadyhouse.pl), która zapewnia swoim klientom kompleksową obsługę w tym zakresie. Z przykładowymi projektami można zapoznać się na wspomnianej stronie: ecoreadyhouse.pl.

Oprócz projektu architektoniczno-budowlanego również niezbędne jest opracowanie planu zagospodarowania działki. Dokument ten określa położenie budynku na działce, miejsca dróg dojazdowych, położenie szamba, studni, jeżeli ma znaleźć się na działce. W tym celu należy skonsultować się z uprawnionym geodetą, który będzie mógł sporządzić dokumentację.

Przyłącza

Konieczne jest uzyskanie promes przyłączeniowych na media określone w warunkach zabudowy. Dotyczy to przede wszystkim energii elektrycznej, która będzie potrzebna na budowie, a także dostępu do wody, gdy nie planuje się studni.

Formalności urzędowe

Obecnie, po zmianach prawa, zamiast pozwolenia na budowę można przekazać zgłoszenie budowy właściwemu organowi wraz z odpowiednimi projektami budowlanymi.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *