Jak objawia się alergia u dzieci?

Alergenem może stać się praktycznie wszystko. Warto więc wiedzieć, jak mogą przebiegać reakcje alergiczne.

Skóra
Alergeny oddziałują na różne narządy i układy. Największa powierzchnia narażona na kontakt z czynnikami uczulającymi to skóra. Reagujeona na kurz, zanieczyszczenia, środki chemiczne, a także na słońce, w przypadku fotodermatozy. Właśnie dlatego, bardzo często, reakcja alergiczna jest najpierw widoczna na skórze dziecka. Może ona być bardzo gwałtowna i objawia się wtedy pokrzywką. Na powierzchni całego ciała powstają „rozlewające się” czerwone plamy, które uciążliwie swędzą. Skóra może także zareagować miejscowo, wysypką. Wtedy należy obserwować, czy nie zwiększa się jej zasięg, albo też czy skóra nie zaczyna puchnąć. Warto od razu podać leki przeciwhistaminowe lub wapno. W ostrzejszym przebiegu alergii, stosuje się sterydy, najczęściej w zastrzykach. W celu łągodzenia objawów można także zastosować produkty z gamy Latopic – specjalne emulsje i żele do mycia, które nie podrażniają skóry. Więcej informacji na temat produktów znaleźć można na stronie www.latopic.pl.

Układ pokarmowy
Alergie mogą też dawać objawy ze strony układu pokarmowego. Reakcja na dany czynnik może spowodować bóle brzucha, wymioty czy biegunki. Grozi to wtedy odwodnieniem organizmu, uszkodzeniem błony śluzowej przełyku czy żołądka, a także naruszeniem flory jelitowej. Alergię mozna pomylić z nietolerancją, na przykład laktozy, trzeba jednak wiedzieć, że to dwie zupełnie różne kwestie, w przypadku których zastosowane powinno być inne leczenie. Dlatego, niewyjaśnione kłopoty z układem pokarmowym wymagają jak najszybszej konsultacji z lekarzem.

Układ oddechowy
Zatkany nos, duszności, łzawienie oczu, drapanie w gardle – takie objawy zna każdy alergik. Często są one reakcją organizmu na pyłki roślin. Wydaje się, że problem powinien dotyczyć tylko wiosny, jednakże różne gatunki mają rózne okresy kwitnienia – już z początkiem roku mogą pojawiać się pierwsze alergeny. Reakcje alergiczne w obrębie układu oddechowego mogą być niebezpieczne, jeśli pojawi się opuchlizna w gardle czy jamie ustnej.

Alergie ciężko jest zwalczać. Są one uciążliwe i mogą objawiać się w różny sposób. Dobrze jest mieć świadomość co nas uczula i unikać alergenów. Warto też mieć wypróbowane sposoby na łagodzenie objawów.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *