Jak uprawiać pomidory?

W sezonie letnim pomidor jest jednym z najchętniej i najczęściej kupowanych warzyw. Jego charakterystyczny zapach i lekko słodki smak sprawia, że rozgościł się on w kuchni polskiej. Mimo iż nie jest rośliną z naszej strefy klimatycznej, nie wyobrażamy sobie bez niego sałatek ani kanapek. Miłośnicy ogrodnictwa coraz chętniej uprawiają pomidory w ogródkach i na działkach.

Pomidor jest rośliną dosyć wymagającą. O ile stosunkowo łatwo jest wyhodować sadzonkę, o tyle osiągnięcie satysfakcjonujących plonów wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych i sporej porcji wiedzy o wymaganiach tego warzywa.

Przygotowanie ziemi pod pomidory

Pomidor najlepiej udaje się na lekkich glebach piaszczysto-gliniastych, łatwo nagrzewających się, zasobnych w próchnicę. Pod uprawę pomidorów trzeba przygotować stanowisko nasłonecznione, osłonięte od wiatru. Warzywo to lubi sąsiedztwo żywopłotów lub wysokich roślin typu fasola bądź kukurydza. Planując hodowlę pomidorów, dobrze jest już na jesieni przekopać ziemię z kompostem lub nawozem mineralnym. Kilka tygodni przed przesadzeniem sadzonek do gruntu można przykryć zagon czarną folią. Ten prosty zabieg ogrzeje ziemię o kilka stopni, co ułatwi i przyspieszy wzrost pomidorów, a także sprawi, iż szybciej dojrzeją.

Sadzenie

Pomidory wkładamy do przygotowanych wcześniej głębokich dołków. Śmiało można zakopać łodygę do wysokości pierwszych dolnych listków. Dzięki temu krzaczki lepiej się ukorzenią, by w przyszłości pobierać z gleby więcej potrzebnych składników mineralnych. Ponieważ pomidory nie lubą mrozów, wysadzenia do gleby można dokonać dopiero po 15 maja, gdy minie okres wiosennych przymrozków.

Pielęgnacja

Hodowlę pomidorów prowadzi się zazwyczaj na jednym pędzie, delikatnie odłamując wszystkie wyrastające pędy boczne, tzw. wilki. Kiedy pomidory dobrze się ukorzenią, należy oberwać dolne liście. Zabieg ma na celu uchronienie krzaczków przed grzybicą i innymi chorobami roślin, jakie mogą przeniknąć z gleby. Rozwojowi choroby sprzyja także mała ilość światła, jaka dociera do najniżej położonych liści. Częstotliwość podlewania pomidorów jest ściśle uzależniona od warunków atmosferycznych. Należy dbać o to, by ziemia wokół pomidorów była stale wilgotna. Podlewając pomidory trzeba pamiętać, że nie lubią one moczenia liści, nawadnianie pomidorów powinno odbywać się jak najbliżej podłoża.

Możliwe problemy

Pomidor jest rośliną bardzo delikatną, stosunkowo mało odporną na choroby. Szczególnie w czasie chłodnej i wilgotnej pogody narażone są na infekcje. Aby nie dopuścić do zagrzybienia i utraty plonów trzeba sięgnąć po specyfiki chroniące rośliny przed chorobami. Spora ich część wynika także z braku w glebie i wodzie potrzebnych pomidorom składników mineralnych. I tak na przykład niedobór azotu objawia się żółknięciem liści, niedobór fosforu ich czerwienieniem, niedobór wapnia i siarki zahamowaniem wzrostu rośliny, niedobór żelaza i miedzi chlorozą młodych liści. To tylko niektóre z problemów jakie można napotkać przy uprawie pomidorów. Wszystkie w efekcie prowadzą do tego samego – obumarcia krzaczków i braku plonów. Ratunkiem przed taką sytuacją są nawozy dolistne, które dzięki zbilansowanemu składowi dostarczają roślinom wszystkich niezbędnych mikro i makro elementów. Wybierając nawóz trzeba pamiętać, by był on dedykowany pomidorom, gdyż każda roślina ma inne wymagania i to, co będzie dobre dla kukurydzy czy papryki, niekoniecznie sprawdzi się przy uprawie pomidorów. Dobre nawozy dla pomidorów można kupić u producenta nawozów Arkop.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *