Aparat do badań techniką rezonansu magnetycznego

Rezonans magnetyczny jest wykorzystywany w diagnostyce obrazowej do uzyskiwania najwyższej jakości badań. Uzyskiwane za pomocą tej techniki obrazy ludzkich narządów charakteryzują się doskonałą rozdzielczością.

shutterstock_79805932Rozwój rezonansu magnetycznego

Zjawisko rezonansu magnetycznego zostało odkryte w 1946 roku, przez dwóch wybitnych amerykańskich fizyków: Felixa Blocha oraz Edwarda Millsa Purcella. Sześć lat później otrzymali oni za to odkrycie nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Pierwszy obraz z wykorzystaniem tego zjawiska udało się uzyskać na początku lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku.

Od tamtej pory stopniowo poprawia się jakość otrzymywanego obrazu oraz skraca się czas potrzebny na wykonanie badania. W 1988 roku w Stanach Zjednoczonych opracowano technikę angiografii wykonywanej za pomocą rezonansu magnetycznego. Pozwoliło to na uwidocznienie przepływu krwi, bez konieczności podawania pacjentowi środka cieniującego.

Współczesne urządzenia

Obecnie powszechnie stosowane aparaty do badań metodą rezonansu magnetycznego, mają najczęściej kształt sporych rozmiarów tunelu. Tunel ten ma kształt cylindra i jest otoczony mocnym elektromagnesem. Przed badaniem pacjent zostaje ułożony na specjalnym stole, który wjeżdża do wnętrza tunelu. W trakcie badania niestety urządzenie generuje dość intensywny hałas. Dlatego pacjent powinien mieć uszach specjalne słuchawki.

Niektóre pracownie są wyposażone w aparaty, które określa się mianem systemów otwartych. Różnica między nimi a standardowymi urządzeniami polega na tym, że magnes w nich umieszczony nie otacza pacjenta. Aparaty tego typu są wykorzystywane między innymi, gdy zaistnieje potrzeba wykonania badania u pacjenta odczuwającego lęk w zamkniętych przestrzeniach.

W standardowym rezonansie magnetycznym otwór tunelu ma średnice sześćdziesięciu centymetrów. Taka konstrukcja niestety czasami uniemożliwia wykonania badań u osób otyłych. W takiej sytuacji konieczne jest znalezienie placówki, która może wykonać badanie rezonansem o większej średnicy skanera. Na szczęcie obecnie nie stanowi to już takiego problemu jak jeszcze kilka lat temu, kiedy dostęp do takich urządzeń był mocno ograniczony.

Badanie rezonansem magnetycznym jest bezbolesne i bezinwazyjne. Jednak wymaga od pacjenta nie poruszania się w jego trakcie. Jest to konieczne by otrzymany obraz był ostry i czytelny. Przy dłuższych badaniach może wiązać się to niestety z pewnym dyskomfortem. W takiej sytuacji zawsze należy poprosić o pomoc personel medyczny. Pacjent w każdej chwili ma możliwość naciśnięcia przycisku alarmowego.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *