Gospodarka Węgierska, a forint

Forint jest aktualną walutą Węgier. Jego historia jest bardzo zawiła i sięga zamierzchłych czasów, ponieważ rozpoczęła się już w XII wieku.Waluta Węgier miała ogromny wpływ na gospodarkę kraju. W roku 1947 wprowadzono ją ponownie, po długoletniej przerwie. O powrocie do forinta zadecydowała hiperinflacja, która miała miejsce w latach 1945-46. Dla Węgier powrót w 1947 roku do forinta był najlepszą opcją, a przede wszystkim ostatnią deską ratunku.

Po II wojnie światowej i ponownym wprowadzeniu forinta, gospodarka Węgier musiała ulec zmianie. Wojna i hiperinflacja wykończyły kraj, który musiał podnieść się z gospodarczego kryzysu. Po roku 1962 przywódca Węgier János Kádár postanowił wprowadzić liberalizację gospodarki. Mimo, że w kraju panował ustrój komunistyczny wprowadzono pewne ograniczenia restrykcji. Dotyczyły one handlu zagranicznego i możliwości wprowadzenia przedsiębiorstw prywatnych na małą skalę.

huf-602649_640

W latach 90-tych Węgry stały się najbogatszym państwem, które dawniej należało do dawnego obozu socjalistycznego. W 2004 Węgry wstąpiły do UE.

Na Węgierską gospodarkę bardzo duży wpływ ma rolnictwo, które jest cenione w całej Europie. Jeśli chodzi o przemysł Węgry rozwijają przede wszystkim przemysł elektromaszynowy i spożywczy. Na Węgrzech swoje główne zakłady produkcyjne mają największe marki samochodowe, takie jak Ford czy Suzuki.

Filarem gospodarki Węgierskiej jest także turystyka. Węgry są bardzo atrakcyjne dla turystów, którzy przyjeżdżają z całej Europy, ale nie tylko. Większość turystów odwiedza Budapeszt, a także Balaton, który jest najbardziej rozpoznawalnym punktem na Węgrzech.

Kurs forinta jest zależny od obecnej sytuacji na Węgrzech. Zazwyczaj wartość forinta nie przekracza w oparciu o naszą walutę 1,5 zł. Wahania forinta zależą od wielu czynników, ale zazwyczaj nie są zbyt duże. Forint jest walutą, którą możemy wymienić w prawie każdym kantorze, a jeśli nie jest to możliwe, bez problemu można wymienić złotówki na forinty, korzystając z przygranicznych kantorów.

A

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *