Czym są kursy walut?

Każda waluta wyróżnia się określoną wartością na ogólnoświatowym rynku i są one niejako nawzajem od siebie uzależnione. Znajomość kursu określonej waluty może okazać się przydatna w wielu sytuacjach życia codziennego.

Dlaczego warto wiedzieć, czym jest kurs waluty?

Znajomość takiego pojęcia jak kursy walut jest bardzo istotne w obecnym świecie. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie można było mówić o takiej globalizacji jak obecnie i o ile sprowadzanie towarów z innych krajów oczywiście się zdarzało, w przypadku przeciętnych obywateli miało ono charakter okazjonalny. Dziś właściwie każdy może złożyć zamówienie w sklepie znajdującym się w innym państwie i tylko od kosztów wysyłki zależy, czy zechcemy zakupić dany towar.

Dodatkowo, kursy walut mają duże znaczenie, gdy chcemy podróżować poza granice Polski. Zdarza się co prawda, że w wielu krajach przyjmowane są najpopularniejsze waluty, takie jak dolary amerykańskie czy euro, jednak przelicznik w takiej sytuacji jest mniej korzystny, niż gdybyśmy mieli ze sobą faktyczną walutę krajową.

Czym są kursy walut?

Mianem kursu walut określa się swego rodzaju cenę, jaką przyjdzie nam wypłacić za wymianę danej waluty na inną. Przykładowo, kursem walutowym będzie cena złotówek polskich w euro czy dolarów amerykańskich we frankach szwajcarskich.

Kursy walut są zależne od bardzo wielu czynników, które są ze sobą sprzężone lub zupełnie niezależne. Dokładna odpowiedź na pytanie „od czego zależy kurs danej waluty?” jest właściwie niemożliwa do udzielenia w krótkim artykule. Wysokość kursu jest uzależniona między innymi od czynników ekonomicznych (takich jak stopy procentowe, poziom inflacji danego kraju czy wzrost gospodarczy), instytucjonalnych (m.in. istniejących porozumień czy stopnia państwowego interwencjonizmu), politycznych (rozwój polityki zagranicznej określonego kraju, ale również wpływ zagranicznych sił na działania podejmowane w państwie), a nawet psychologicznych (związanych np. z sentymentem inwestorów – czynnik ten dotyczy głównie osób zajmujących się inwestycjami od dłuższego czasu).

Jak ustalane są kursy walut?

Kurs każdej waluty jest uzależniony od wyżej wspomnianych czynników i jest bezpośrednio powiązany z popytem i podażą pieniądza. Wymienialna waluta musi również zostać wyceniona tak, by mogła wchodzić w swego rodzaju interakcje z zagranicznym kapitałem. Przykładowo, jeśli zagraniczne przedsiębiorstwo zlokalizowane w Wielkiej Brytanii zechce kupić obligacje niemieckie – musi wymienić brytyjskie funty na walutę kraju, z którego pochodzą obligacje – w tym przypadku na euro. Chcąc opłacić zagraniczny towar w sklepie internetowym – również musimy zakupić walutę danego kraju. Każda tego rodzaju akcja napędza popyt i podaż. Ujmując to najprościej – im częściej waluta danego kraju jest kupowana (co oznacza duży popyt), tym większa jest podaż takiego pieniądza. Warto wiedzieć, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy uważa za wiodące waluty dolara amerykańskiego, jena japońskiego, euro, funta brytyjskiego oraz juana chińskiego. Pozostałe waluty mają zdecydowanie mniejsze znaczenie dla kształtowania rynku.

Kursy walut mają charakter płynny i ulegają zmianom właściwie bez przerwy. Każdorazowo gdy waluta A jest wymieniana na walutę B, dochodzi do kolejnej wyceny. Jedynym wyjątkiem jest okres weekendu, a dokładnie kwestię ujmując – czas pomiędzy północą w piątek a północą w niedzielę. Wtedy to wszystkie instytucje „zawieszają” działalność i kurs każdej waluty pozostaje identyczny przez sobotę i niedzielę. Warto o tym pamiętać, gdy chcemy wymienić sporą ilość gotówki na inną walutę: najlepsze kursy można uzyskać w tygodniu, w weekend – to po prostu niemożliwe.

Kursy walut – jak je odczytywać?

Kusy walut zawsze występują w parach, wartości jednej waluty w drugiej – na przykład złotówki z dolarami amerykańskimi. Pierwsza ze wskazanych (złotówka polska) to waluta bazowa, a druga (dolar amerykański) – kwotowana. Aktualne kursy walut znajdziemy na https://jakikurs.pl/kursy-walut/

Każdy kurs waluty jest ważny przez bardzo krótki moment: nie tyle sekundy czy sekundę, ale dosłownie jej ułamki. Wahania nie są co prawda gigantyczne w odstępach kilkusekundowych, jednak w czasie minut czy godzin – może okazać się, że konkretny kurs walut poszybował w górę lub wręcz przeciwnie – pikuje w dół. Właśnie z tego powodu, aby ułatwić ich odczytywanie, kursy walut są przedstawiane w formie wykresów: to pozwala na bardzo szybkie i łatwe dostrzeżenie, jaką tendencję prezentuje dany kurs. Istnieją także kursy sztywne, których wykresy są zupełnie płaskie i są one ustalane przez banki centralne w każdym kraju.

prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Only registered users can comment.