Jak wygląda egzamin na prawo jazdy kategorii C?

Aby rozpocząć proces ubiegania się o prawo jazdy kategorii C, należy ukończyć kurs prawa jazdy najlepiej do renomowanej szkoły, która zapewni nam wysokiej klasy sprzęt specjalistyczny oraz profesjonalne materiały szkoleniowe takiej jak np. MANEWR.<br>
Jak wygląda kurs na prawo jazdy kategorii C? Przede wszystkim należy zaznaczyć, że składa się on z dwóch części – trwającego 20 godzin lekcyjnych szkolenia teoretycznego oraz 30-godzinnego kursu praktycznego.

Część teoretyczna egzaminu

Kandydat na kierowcę odpowiada w niej na 32 pytania z puli ponad 3 000 możliwych zagadnień. Podczas pierwszych 20 mamy 20 sekund na przeczytanie oraz 15 sekund na odpowiedź. Część specjalistyczna obejmuje 12 pytań – 50 sekund na udzielenie odpowiedzi. Wszystkie pytania są punktowane, w zależności od stopnia zaawansowania, od 1 do 3 pkt. Test trwa 25 minut, a aby go zaliczyć, należy uzyskać minimum 68 pkt. Instruktorzy ze szkoły MANEWR przypominają, że poprawna odpowiedź jest tylko jedna!

144196548484879700Część praktyczna egzaminu

Przeprowadzana jest w dwóch etapach. Pierwszy z nich odbywa się na placu manewrowym, a jego pozytywne zaliczenie gwarantuje egzaminowanemu przystąpienie do dalszej części, odbywającej się w ruchu drogowym. Mamy możliwość dwukrotnego wykonania tego samego zadania, ostatnia jednak próba, jeśli skończy się niepowodzeniem, skutkuje niezaliczeniem egzaminu.

Podczas części odbywającej się na placu manewrowym, wykonujemy szereg czynności podzielonych na cztery kategorie:

1. Czynności kontrolno-obsługowe – polegają na sprawdzeniu stanu technicznego pojazdu np. poziomu płynów czy stanu świateł. Z tego zestawu wykonujemy 2 zadania( mamy 5 min. na każde z nich).

2. Przygotowanie do jazdy – obejmuje przystosowanie pojazdu do indywidualnych predyspozycji kierowcy – ustawienie lusterek, fotela oraz zagłówków, oraz sprawdzenie czy pojazd jest zamknięty. Nie zapominajmy też o zapięciu pasów!

3. Jazda pasem ruchu do przodu i do tyłu (jazda po łuku) – Tutaj przyszły kierowca musi wykazać się umiejętnością płynnej jazdy do przodu, cofania pasem ruchu, zatrzymania pojazdu w przeznaczonym do tego polu (przy czym nie może najechać na pachołek, krawężnik czy też tyczkę wyznaczającą pas ruchu).

4. Manewry – W tym punkcie wykonuje się jeden losowy zestaw zadań (z sześciu możliwych). Do wyboru są następujące grupy zagadnień:

a) parkowanie skośne i prostopadłe,

b) parkowanie skośne i równoległe,

c) parkowanie prostopadłe i zawracanie,

d) parkowanie prostopadłe oraz ruszanie z miejsca do przodu na wzniesieniu,

e) parkowanie równoległe oraz ruszanie z miejsca do przodu na wzniesieniu,

f) parkowanie prostopadłe oraz zawracanie.

Dalsza część egzaminu w ruchu drogowym trwa nie krócej niż 45 min. oraz obejmuje obowiązkowe wykonanie elementów takich jak:

1. włączanie się do ruchu,

2. jazda drogami dwukierunkowymi,

3. jazda drogami jednokierunkowymi,

4. Przejazdy przez skrzyżowania,

5. przejazd przez przejścia do pieszych.

6. przejazd przez torowisko tramwajowe lub kolejowe,

7. przejazd obok przystanku tramwajowego i autobusowego,

8. wykonanie manewrów: wyprzedzania, mijania, wymijania, zmiany pasa ruchu i kierunku jazdy, zawracania na skrzyżowaniu,

9. hamowanie.

 

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *