Na czym polega odprawa celna?

Większości osób odprawa celna kojarzy się z kontrolą wykonywaną na lotniskach. Kontroli poddawane są dokumenty oraz przewożone rzeczy. W trakcie odprawy pobiera się także cło oraz podatek. Jednak w przypadku spedycji morskiej, lotniczej lub transportu lądowego różnego rodzaju ładunków wygląda to nieco inaczej. Każdy kto importuje lub eksportuje towary wie, jak istotne jest prawidłowe wykonanie odprawy celnej. Jeśli zatem przedsiębiorca po raz pierwszy decyduje się na wysłanie towaru za granicę kraju, powinien wiedzieć na czym polega odprawa celna.

Czym jest odprawa celna?

Odprawa celna to wszystkie czynności, które są przewidziane przez zasady postępowania celnego. Są one związane z przejęciem towarów podlegających odprawie celnej przez granicę celną danego kraju. Przeprowadzenie kontroli celnej ma na celu sprawdzenie danego towaru oraz zabezpieczenie obrotu towarowego z zagranicą w ten sposób, aby był on zgodny z prawem i umowami międzynarodowymi. Kontroli celnej może być poddany cały towar lub tylko jego część. Odprawa celna odbywa się przeważnie w obecności importera, odbiorcy lub spedytora.

144195368957632200Na czym polega uproszczona procedura odprawy celnej?

Wprowadzenie uproszczonej procedury miało zapewnić przedsiębiorcom łatwiejsze dokonywanie zgłoszeń celnych. Można skorzystać z trzech form uproszczonej procedury, które w swojej ofercie posiada m.in. agencja celna Net-Cargo Sp. z o.o.

Pierwsza forma polega na złożeniu niekompletnego zgłoszenia celnego. Może z niej skorzystać każdy, kto dokonuje zgłoszenia w formie standardowej, jednak tylko w sytuacji gdy nie posiada na daną chwilę pełnej dokumentacji. Forma ta nie wymaga uzyskania wcześniejszej zgody na zastosowanie uproszczonej procedury. W tym przypadku organ celny wyznacza termin na uzupełnienie brakujących dokumentów, który nie może przekroczyć jednego miesiąca.
Druga forma polega na złożeniu niekompletnego zgłoszenia, które zostało sporządzone na formularzu. Razem ze zgłoszeniem należy złożyć wniosek o objęcie towarów procedurą celną. W tym przypadku konieczne jest wcześniejsze pozwolenie na zastosowanie procedury uproszczonej, wydane przez dyrektora izby celnej. Konieczne jest również przedstawienie towarów w urzędzie celnym oraz złożenie zgłoszenia uzupełniającego.
Trzecia forma polega na wpisaniu towarów danej firmy do rejestrów podmiotu, który wcześniej otrzymał od dyrektora izby celnej pozwolenie na stosowanie uproszczonej procedury. W tym przypadku nie trzeba przedstawiać towaru w urzędzie celnym. Dany podmiot, np. agencja celna, przejmuje obowiązek załatwienia wszystkich formalności z urzędem celnym.

Dlaczego warto skorzystać z usług agencji celnej?

Skorzystanie z usług sprawdzonej agencji celnej, np. Net-Cargo, gwarantuje bezpieczeństwo oraz profesjonalną obsługę towarów. Agencja realizująca dane zlecenie sama zajmuje się obliczeniem należności celnych i podatkowych. Sama także zdejmuje i nakłada zamknięcia celne. Przedsiębiorca oszczędza na czasie, nie musi się także martwić kompletowaniem wszystkich niezbędnych dokumentów lub składaniem zgłoszeń uzupełniających.

Zlecając przeprowadzenie odprawy celnej agencji można zaoszczędzić czas oraz pieniądze. Przy zamawianiu towaru z zagranicy sprawdza ona jego legalność. Dzięki temu nie trzeba się obawiać, że zostaniemy oszukani. Zadba ona również o dostarczenie towaru na czas we wskazane miejsce.

 

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *