Historia legendy srebrnego ekranu – Biografia Jamesa Deana

James Dean był klasycznym gwiazdorem kina. Buntownikiem, który żył szybko i umarł młodo, ale wywarł wpływ na całe pokolenie. W biografii „James Dean. Legenda” George Perry analizuje błyskawiczną drogę aktora do sukcesu, ukazuje prawdziwą historię jego życia i ilustruje je zdjęciami pochodzącymi często z prywatnej kolekcji rodziny Deana. Książka ukazała się 6 maja br. nakładem Wydawnictwa Burda Książki.

Aktorstwo to najsamotniejszy zawód na świecie. Człowiek jest sam na sam ze swoją koncentracją i wyobraźnią i tylko na nich można się oprzeć. Niełatwo być dobrym aktorem. Jeszcze trudniej być człowiekiem. Chcę zdążyć zostać jednym i drugim – James Dean

Ikona stylu, aktor filmowy i teatralny, przystojny i niepokorny amant – tak dał się zapamiętać James Dean. Żył według zasady: Marz, jakbyś miał żyć wiecznie. Żyj, jakbyś miał umrzeć dzisiaj. Wyścigi samochodowe i sportowe auta fascynowały go tak samo, jak aktorstwo. Po zakończeniu pracy na planie nie mógł się doczekać przetestowania swoich możliwości za kierownicą. W końcu 30 września 1955 roku światem wstrząsnęła tragiczna wiadomość: aktor zginął w wypadku samochodowym. Miał wtedy tylko 24 lata. Niedługo po swojej śmierci został ikoną popkultury i symbolem nonkonformizmu. Jako pierwszy w historii otrzymał także pośmiertnie nominację do Oscara.

„James Dean. Legenda” ukazuje nie tylko przystojnego mężczyznę w skórzanej kurtce, lecz także skromnego, zamyślonego chłopaka, który dążył do spełnienia marzeń. James Dean był tzw. udręczoną duszą tamtych czasów. Potrafił inspirować swoją bezkompromisowością innych, a jego cytaty do dziś są przytaczane przez wielu ludzi. George Perry prezentuje fakty z każdego etapu życia Jamesa, od dzieciństwa aż do przedwczesnej śmierci. Opowiada, jak rodzice Deana byli w sobie bardzo zakochani i wiedli szczęśliwe życie w Kalifornii, aż do momentu, kiedy matka zmarła na raka. Ojciec nie potrafił poradzić sobie z samotnym wychowaniem dziecka, więc wysłał dziewięciolatka do rodziny w Fairmount. W szkole średniej romanse nie były dla Jamesa priorytetem – podejmował się wielu innych zajęć, którym oddawał się na kilka tygodni, by potem je porzucić na rzecz czegoś nowego. W końcu odnalazł swoją prawdziwą pasję i poświęcił się studiom aktorskim. Zagrał w wielu filmach i sztukach teatralnych, jednak prawdziwą sławę przyniosły mu role niezrozumianych wyrzutków w filmach „Na wschód od Edenu” i „Buntownik bez powodu”. W książce nie zabrakło także opisów burzliwych przyjaźni i romansów, historii związanych ze sławami tamtych czasu, m.in. Paulem Newmanem czy Marlonem Brando, a także ciekawostek – okazuje się bowiem, że Dean nigdy nie prał koszuli!

Biografia „James Dean. Legenda” ilustrowana jest wieloma zdjęciami – również tymi wcześniej niepublikowanymi, z prywatnych archiwów znajomych i rodziny Jamesa.

To najwspanialszy aktor i gwiazdor, jakiego znałem… Udało mu się uchwycić ową chwilę młodości, chwilę, kiedy wszyscy rozpaczliwie szukamy samych siebie. – Dennis Hopper, amerykański aktor, reżyser i scenarzysta filmowy.

O autorach:

George Perry – jest autorem, prezenterem i byłym redaktorem działu filmowego „The Sunday Times”; przeprowadzał wywiady z wieloma gwiazdami ze ścisłej czołówki światowego kina. Był członkiem i przewodniczącym jury festiwali filmowych na całym świecie, oraz przewodniczącym Londyńskiego Koła Krytyków Filmowych. Napisał ponad trzydzieści książek.

David Loehr – współpracował przy powstaniu książki w charakterze archiwisty, udostępniając wiele zdjęć ze swojej bogatej kolekcji pamiątek związanych z Deanem. W 1988 roku Loehr otworzył James Dean Gallery. Znany jako „Dean of Deanabilia” jest fanem Jamesa Deana od 1974 roku. James Dean Gallery można znaleźć też w Internecie pod adresem www.jamesdeangallery.com.
Nakładem Wydawnictwa Burda Książki ukazały się również następujące tytuły: „Taśmy Billy’ego Boba. Jaskinia pełna duchów” Billy’ego Boba Thorntona i Kinky’ego Friedmana, „Wkurza was hałas w mojej głowie? Rockowe wspomnienia” Stevena Tylera i Davida Daltona, „Ratując Amy. Historia bez happy endu” Daphne Barak, „Po prostu Whitney – historia supergwiazdy” Jamesa Roberta Parisha, „Barbra Streisand. Cudowna dziewczyna” Williama J. Manna, „Angelina Jolie. Portret supergwiazdy” Rhony Mercer.

James Dean_okladka

Dane wydawnicze:

Autor: George Perry, tytuł: „James Dean. Legenda”, Wydawnictwo Burda Książki, ISBN 978-83-7778-706-9, cena: 39,90 zł, format: 165 x 215 mm, liczba stron: 240, oprawa twarda, data premiery: 6 maja 2015 r.

O Wydawnictwie Burda Książki:

Wydawnictwo książkowe istnieje od ponad dziesięciu lat – wcześniej pod nazwą G+J Książki, od grudnia 2013 roku jako Burda Książki. W ofercie ma około 1200 tytułów (powieści, thrillery, poradniki, biografie, kulinaria i książki dla dzieci). To czołowy wydawca literatury pięknej i popularnej, rocznie wydaje 300 pozycji książkowych. W 2012 i 2013 roku wydawca otrzymał kolejno dwie statuetki Bestseller Empiku 2011 oraz statuetkę Bestseller Empiku 2012. Wydawnictwo książkowe National Geographic jest liderem w dziedzinie publikacji ilustrowanych. Katalog wydawniczy obejmuje literaturę podróżniczą, poradniki fotograficzne, przewodniki turystyczne, książki popularnonaukowe dla dzieci i dorosłych oraz albumy. W sprzedaży jest ponad 200 tytułów. Znakiem rozpoznawczym publikacji National Geographic jest nie tylko charakterystyczna żółta ramka, ale także doskonałej jakości zdjęcia najwybitniejszych fotografików na świecie. W styczniu 2014 Wydawnictwo Burda Książki otrzymało tytuł Wydawcy Roku 2013 w ramach corocznych nagród przyznawanych przez „Magazyn Literacki KSIĄŻKI” – najstarsze i największe pismo dotyczące branży wydawniczej w Polsce.

PR

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *