Kraków – najlepsze miasto dla obcokrajowców?

Przyjeżdżający do Polski obcokrajowcy często pytają, do którego miasta warto przyjechać i gdzie warto zamieszkać. Odpowiedź jest jedna: zdecydowanie Kraków! Dlaczego? Dowiesz się czytając ten tekst.

W 2014 roku Kraków znalazł się na czele rankingu najciekawszych europejskich miast na szybki wypad, przygotowany przez brytyjski magazyn „Which”, a w szczegółowej punktacji uzyskał najwyższą notę m.in. w kategorii stosunku mieszkańców do obcokrajowców. Ponadto otrzymał nagrodę Zoover Award for best European city trip 2014, przyznawaną przez portal turystyczny „Zoover” z niebywale wysoką notą, aż 8,6 punktów. Co takiego ma w sobie to miasto, że przyciąga rocznie niezliczone rzesze turystów, którzy zafascynowani wracają ponownie?

Kraków Rynek

Ikona polskości w międzynarodowym klimacie

Kiedy zapytasz Polaka, które miasto jest symbolem jego kraju, większość bez namysłu odpowie: Kraków. I słusznie, bo żadne inne miasto w Polsce nie ukazuje tak wspaniale zawiłości naszej historii i piękna kultury. Już w 966 roku było wymieniane jako ważny ośrodek handlowy – to w Krakowie przebiegał jeden z ważniejszych szlaków handlowych średniowiecznej Europy. A po tym, jak miasto zostało stolicą Polski, stało się także centrum kultury i nauki, co wpłynęło na ilość przyjeżdżających tu artystów oraz uczonych. Można więc śmiało powiedzieć, że Kraków już od czasów średniowiecza był miastem na wskroś polskim, lecz pełnym wybitnych obcokrajowców i zafascynowanych nim przybyszy z innych krajów. I choć stolica została przeniesiona do Warszawy, ten urok i słyszalne zewsząd inne języki pozostały do dziś…

Klejnot historii w nowoczesnej oprawie

Kraków jest miastem na wskroś historycznym. Zabytkowe stare miasto zachwyca pięknem kościołów, starymi kamienicami pamiętającymi czasy królów, urokliwymi kawiarniami i knajpami, gdzie wybitni Polacy spędzali chwile nad filiżanką kawy lub kielichem czegoś mocniejszego. To tu w restauracji „u Wierzynka” ucztowali król Kazimierz III Wielki, cesarz Karol IV i król Ludwik Węgierski, w „Jamie Michalika” spotykali się na dyskusjach przedstawiciele Młodej Polski, a w „Piwnicy pod Baranami” występował Marek Grechuta. Oczywiście nie możemy nie wspomnieć o Wawelu, królewskiej twierdzy, która do dziś fascynuje wszystkich przybyłych. W zachwycie nad dawną historią Polski nie można zapomnieć o Nowej Hucie – choć większości nie zachwyca, to jest ważnym miejscem przekazującym historię ostatnim dziesięcioleci naszego kraju. Żadne inne miasto nie opowiada tak burzliwych dziejów historii Polski jak Kraków.

Jednocześnie Kraków staje się nowoczesną aglomeracją, z bardzo dobrą komunikacją miejską, nowoczesnymi budynkami, obszernymi centrami handlowymi i ciekawymi formami rozrywki. To miasto, gdzie nowoczesność szanuje historię, znajdując sobie miejsce tak, by tworzyć tło dla piękna zabytków, zamiast z nimi konkurować lub je wypierać. Stąd nowoczesne budownictwo powstaje na obrzeżach, by zabytkowe stare miasto przypominało klejnot w oprawie.

Czuj się jak u siebie!

Kraków dysponuje ogromnym zapleczem kulinarnym – można tu znaleźć restaurację lub bary, serwujące każdą kuchnię świata. Dlatego nawet osoby, którym najbardziej smakuje ich własna kuchnia, będą mogły zjeść ulubione potrawy. Ze względu na to, że miasto należy do ścisłej czołówki najchętniej odwiedzanych miast Europy, wielu mieszkańców porozumiewa się po angielsku, nie trzeba się więc martwić, że czegoś nie załatwimy. Dodatkowo szkoły językowe, jak Makilen, organizują kursy języka polskiego, dzięki czemu można szybko i łatwo przyswoić sobie podstawy języka, bądź udoskonalić go. Jest to również świetne rozwiązanie dla tych, którzy postanawiają zostać w Krakowie na dłużej bądź na stałe związać swoje losy z tym miastem.

Warto wspomnieć, że codziennie na rynku można spotkać rzesze turystów zwiedzających i fotografujących zabytkowe budynki, ale też wielu studentów z różnych stron świata, którzy przyjechali na wymianę międzynarodową bądź na studia – takie uczelnie jak Uniwersytet Jagielloński czy Akademia Górniczo-Hutnicza przyciągają młodych ludzi z najdalszych zakątków świata! Dlatego istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że spotkamy tu innego mieszkańca swojego kraju.

No votes yet.
Please wait...
prasa24h

Serwis prezentuje informacje wiadomości prasowe. Prezentowane informacje mogą zawierać treści sponsorowane, reklamowe. Zapraszamy do współpracy z naszym portalem prasowym.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *